Öldün, Duydun Mu?

Yine Kumbaracı50, yine Altıdan Sonra Tiyatro, yine Yiğit Sertdemir'in yazıp yönettiği güzel bir tek perdelik oyun: Öldün, Duydun Mu? Geçen Cuma'nın programıydı bu güzel tiyatro oyunu, ama yazmak için ancak zaman bulabiliyorum.

Yiğit Sertdemir'in yazdığı metni yine çok başarılı bulduğumu söylemeliyim. Geçen sefer O.B.E.B'i izlerken bir dahaki gidişimizde oyunların metinlerinin olduğu kitapları da alacağımızı söylemiştim. Ve aldık da. Biraz zaman geçtikten sonra üç oyunun da metinlerini yeniden okumak istiyorum.

Üç kişilik bu oyunda aşağıdaki resimlerde küvete gömülü duran Erkan Kortan ölmüş bir adamı canlandırıyor. Canlandırıyor derken yalnızca başı dışarıda olduğu için yüz mimiklerine iş düşüyor haliyle. Öldüğünü ise ilk resimde yanıbaşında duran Masalcı'dan öğreniyor. Gülhan Kadim, ölen adamla aynı yollardan geçmiş reklamcı bir masalcı olarak çok başarılı. O.B.E.B'de bayılarak izlediğimiz isimlerden biri olan Aslı Can Kortan, burada Ebe rolünde. Yani Tanrı!


Masalcı, adama öldüğünü bildiriyor ve hayatının masalını sayfa sayfa okumaya başlıyor. Zaman kısıtlı. Ebe ile birlikte bazı kısımları atlamaya, bazılarının üzerinde ise gereği kadar durmaya karar veriyorlar. Belki adam bazı şeyleri yeterince anlayabilirse, Ebe'nin kendisine bir şans daha vermesine hak kazanır, kim bilir! Üniversiteyi kazanmak, işsiz kaldığı bunaltıcı dönemler, ilk arabasını alması, askerlik yaparak geçirdiği aylar, iş başarıları, ilk aşkı gibi pek çok şeyi "geç" diyor Ebe! Hayatın ve ilişkilerin normal akışı içindeki durumlar için övgü ya da yergi beklenmesini doğru bulmuyor besbelli. Bu yüzleşme sırasında vicdanın huzursuz olduğu, iç dünyanın rahatsız olduğu konulara odaklanmakta yarar var!

Ben daha fazla anlatmayayım. Belki oyunun sürprizi falan vardır, ağzımdan kaçırırım yanlışlıkla, neme lazım! :) En iyisi siz gidip görün Altıdan Sonra Tiyatro'nun bu güzel oyununu. Ama Ocak ayı programında görünmediği için Şubat ayı programını takip edeceksiniz. Program ve biletler için de Kumbaracı50'nin web sayfasına buyrun lütfen!

İyi seyirler...

4 yorum:

NzN dedi ki...

Selam,
Haftalar önce aldığımız biletlerimizin günü geldi...
Yarın O.B.E.B'e gidiyoruz. Hava izin verir de gidebilirsek tabii ki.
En sonunda İstanbul'da kalıyorum, oyuna gidebiliyorum diye sevinirken bu sefer de hava bana şaka yapıyor baksana :)

Imge dedi ki...

NzN,

Gerçekten şaka gibi bir hafta sonu seçmişsiniz oyun için.. Yarın için pek feci bir senaryo çiziyorlar, ama bunun şöyle iyi bir yanı da var: genelde bu kadar tantana yapıldığında beklendiği kadar kötü olmaz hava! :) Umarım keyifle izlersiniz.

İyi hafta sonları..

Nur dedi ki...

Ne güzel aktiviteler, oyunlar süslüyor yazılarını:)Darısı başımıza, bu arada yazının sonuna geldiğimde Erkan Kortan adını görünce fotoğraflara daha dikkatli baktım ve çok şaşırdım. Kendisi Antalya'dan tanıdığım olur, komşu oğlu, az ders çalıştırmamıştı bana:))) Eşi Aslı Can Kortan ile de Antalya'da bir tiyatro sahnesinde oyun içinde evlenmişlerdi:)))Profesyonel olarak oynadıklarını bilmiyordum, sayende haberlerini almış oldum:))) Hep bana tanıdıklarımdan haberler vermiş oluyorsun sevgili İmge:))) Bu işte bir iş var ya hadi bakalım;)

Imge dedi ki...

Nur,

Gerçekten de nereden nereye yahu..:)) Haber almak istediğin kişiler olursa haberim olsun.. Ben nasılsa gezerken bir yerlerde rastlarım onlara..:)

Sevgiler..