Güncel Kitap Raporum

Önce okuyamadıklarım:

* Paulo Coelho'nun Kazanan Yalnızdır adlı çoksatan kitabını ne yapıp ettimse okumayı başaramadım. Biraz ara verdim, sonra yeniden başladım olmadı. Yaklaşık yüzüncü sayfaya geldiğimde pes ettim ve yıllanması için kütüphaneye bıraktım. Cannes Film Festivali'nde sapıtan o ana karakterin derdi neydi, onu bile anlayamadım. Okuyacak olanlara sabır ve kolaylıklar dilerim!

* Emile Zola'nın Meyhane kitabını çok severek okuduğumdan bahsetmiştim. Hemen ardından Nana adlı kitabını da büyük bir hevesle aldım. İlk 50 sayfada tiyatrodaki o şovun öncesi ve Nana'nın sahneye çıkışına kadarki bölümü hiç ilgi çekici bulmamama rağmen okudum. Sonra fark ettim ki İskele Yayınları'ndan çıkmış bu kitabın çevirisinden pek haz etmiyorum. Hemen Beşiktaş'ta Sinanpaşa Pasajı'na girer girmez parfümerileri geçince soldaki kitapçıya kitabı götürdüm ve bana Kum Saati Yayınları'ndan çıkan Nana'yı bulmalarını rica ettim, çünkü okuduğum Meyhane o yayınevinden çıkmıştı ve dili güzeldi. Sağ olsunlar buldular. Ama ne yazık ki tek sorunun çeviri olmadığını anladım. Meyhane'ye ne kadar bayıldıysam Nana'yı o kadar beğenmedim diyebilirim. Yine de bir klasik olmasının hatırına bir ümitle 150 sayfayı geçebildim, ama sonuçta onu da bitiremedim.

Bayılarak Bitirdiğim:

* Bunların üzerine elime kitap alırken açıkçası biraz çekinerek aldım. Onu da okuyamazsam kendimde bir okuma probleminin başladığını düşünecektim ki sağ olsun Paul Auster beni bu dertten kurtardı. Bu aralar Paul Auster'ın okuyup hatırlamadığım ve okumadığım kitaplarını yeniden alıp, okumaya karar vermiş bulunuyorum. Okuduğum Brooklyn Çılgınlıkları ise okumadıklarım arasından bir kitaptı ve çok hoşuma gitti. 60lı yaşlarında akciğer kanserini yenmiş, yalnız bir adam olan Nathan Glass karakterini merkez alarak hayat ve ilişkiler üzerine söyleyeceklerini çok keyifli bir kurgu içinde söyleyen Paul Auster, genellikle iyimser havadaki romanının son paragrafıyla beni darmadağın etti. Kesinlikle tavsiye ediyorum. (Bu arada şu an Brooklyn'de geçen kara hikayelerin olduğu bir kitap çevirisiyle uğraştığım için içim dışım Brooklyn olmuş durumda! Köprüsü dışında da bir numarası yoktu diye hatırlıyorum Brooklyn'in ama yaşayan bilir tabi..:) )

Şimdi Okuduğum:

* Birkaç gün ara verdikten sonra yazın aldığım Yalancı Tanıklar Kahvesi'ne başladım. 90 yaşındaki Vedat Türkali'nin yazdığı bu politik roman aslında bir dönem romanı da sayılabilir. 1970li yılların siyasi havasında Ankara'da geçen romanı keyifle okuyacağım gibi görülüyor. Bitince nihai fikirlerimi sizlerle paylaşırım.

İyi okumalar...

Not: Bir de unutmadan bugün Yekta Kopan'ın blogunda Callisto kitabı ile ilgili yazısını ve son paragrafta yaptığım çeviri ile ilgili görüşlerini okudum ve çok mutlu oldum. :)

11 yorum:

NzN dedi ki...

Kitap ve tiyatro zevklerimiz pek uyuyor seninle...

Selam edeyim dedim...

Sevgiler
NzN

Imge dedi ki...

Benden de sana selamlar & sevgiler NzN..:)

Sanat Notları dedi ki...

Brooklyn Çılgınlıklarını bende severek okudumi tipik bir Auster romanı, kahramanlarının psikolojilerini harika bir şekilde derinleştiripn okuyucuya subuyor. Yeteri kadar Paul Auster kitabı okuduysan en az 6 7 tane Yazı odasında yolculuklara sıra gelmiş demektir, ama çnce olmaz dikkat. Bende blogumda Paul Auster'e yer verdim vermeye de devam edicem. Sevgiler

Imge dedi ki...

Sanat Notları,

Daha o kıvama gelmemişim sanırım.. Ama birkaç kitap sonra Yazı Odasında Yolculuklar kitabını da alabilirim anlaşılan..:)

Sevgiler.

Sevgi Küçük dedi ki...

İmgeciğim nasıl gururla okudum hakkındaki yorumu bir bilsen! Çeviriler konusunda bir dönem Yekta Bey'le kısa bir mailleşmemiz olmuştu. Zariflikle cevap yazmıştı yazdıklarıma. Çok hoşuma gitti, inan tekrar tekrar okuyacağım. Tebrikler ediyorum canım benim.
Bir notta hem sana hem Sanat Notlarına; hala Paul Auster' e başlayamadım.(Hem bunu okuyacaktım hem de geçmiş kitaplarına göz atıp hafızamı tazeleyip yazacaktım) Ama şu kitap bitsin hemen ona başlayacağım ki yorumlaşalım. :)
Sevgiler

Imge dedi ki...

Sevgi,

Çok teşekkürler!! Laf aramızda benim de yaptığım işle ilgili duyduğum övgü pek hoşuma gitti hani..:)

Paul Auster'da daha ben de yorumlaşma aşamasında değilim sanırım, ama tam gaz devam edeceğim. Gerçi araya bir İnci Aral alacağım gibi görünüyor. Yeni kitabını hemen alıp koydum da baş köşeye! :)

Sevgi Küçük dedi ki...

:) Bende ne kadar yorum yaparım bilemiyorum, bir okuyabilsem ona da razıyım. Brooklyn Çılgınlıkları taa Sofya'dan beri elimin altında ama hep araya başka bir kitap giriyor.

Unknown dedi ki...

çok güzel bir duygu senin için :) ben de mutlu oldum senin adına ...çevirdiklerini yazsan bizde onları alsak özellikle sana da faydamız olmazmı :)) benim ki bir öneri tabi ki...
okuyordum yazdıklarınızı uzun zamandır sevgiler imgr :))

Imge dedi ki...

Çok teşekkürler, Burcu.. Senin yorumun da beni çok mutlu etti..:)

Bu arada yayınlandıkça çevirdiğim kitaplardan da bahsetmeye başladım blogumda. "Okuyalım" kısmında bazılarını görebilirsin. Ama toplam 22 kitap çevirmeme rağmen blogda bahsettiklerim çok az sayılır. Bazıları geçmişte kaldı, bazıları herkesi ilgilendirmeyebilir, bazıları ise daha yayınlanmadı diye... :)

Sevgiler..

Unknown dedi ki...

olsun sen yıne de paylaş bence ya da maılleselım olmaz mı burcukaramustafa@hotmail.com eger gonderebılırsen sevınırım ımge :))

Imge dedi ki...

Burcu,

İlgine çok sevindim.. Tabi ki gönderirim.. Az sonra geliyooorr..:)