Lösemili Çocuklara Moral Bağışı Yapmaya Ne Dersiniz?

LÖSEV'in Dünya Çocukluk Çağı Kanser Günü dolayısıyla Çocuklar Hep Gülsün adıyla başlattıkları yeni bir çalışma ile ilgili olarak gelen bir bilgilendirme e-postasından bazı bölümleri sizlerle paylaşmak istiyorum:

Dünyada ve Türkiye’de kanserin çığ gibi büyüdüğünü artık hepimiz biliyoruz. Havada, suda, gıdalarımızda bulunuyor, cep telefonumuzdan yayılıyor. Kanser kontrolsüzce ilerliyor. Çevremizdeki kanserojen maddeler aşırı derecede, hızla artıyor. Sularımızdaki sanayi atıklarının, tarımda aşırı ve kontrolsüz kullanılan tarım ilaçlarının kısa kısa etkilere neden olup uzun dönemde ciddi rahatsızlıklara yol açtığını görüyoruz. Lösemi ve kanser vakalarındaki artışın en önemli nedenleri arasında, kanserojen maddelerde yaşanan artış geliyor.

Çocukluk çağı kanserleri tedavi edilebilen hastalıklardır. Buna rağmen, ne yazık ki, gelişmiş ülkelerde beş kanserli çocuktan dördü hayatını kaybedebilmektedir. Türkiye’de lösemi, çocukluk çağı kanserleri arasında en yaygın olan kanser türüdür ve her yıl yaklaşık 2000 çocuk, lösemi hastaları arasına katılmaktadır. 2020’de bu sayının yılda 3000’e ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Dünya Çocukluk Çağı Kanser Günü , Türkiye’de 22 Şubat 2010’da kutlanacaktır. Gelin, bu günde kanserle savaşan çocuklarımıza ve onların ailelerine seslenerek onlara umut verin, yalnız olmadıklarını hissettirin...
Neler Yapabilirsiniz?

Bu özel gün için okulların, ailelerin ve eğitimcilerin yapabilecekleri şeyler çok daha kapsamlı. Ve bu konuda LÖSEV'in web sayfasından bilgi alabilirsiniz.

Ama bizlerin de yapabileceği bir şey bulunuyor. Hem de çok kolay ama çok da içten, lösemili çocukların yanında olduğumuzu onlara hissettiren, bizden bir ses, bir nefes duymalarını sağlayan bir şey yapabiliriz. Tek bir tıkla!

Tek yapmamız gereken bu linke tıklayıp kanserli çocuklara ulaşmasını istediğiniz güzel bir mesaj yazmak. Böylece onlara moral veriyor, destek oluyoruz - hepsi bu!


Şubat ayı sonuna kadar ne kadar çok kişi tıklarsa, ne kadar çok kişi mesaj yazarsa o kadar kamuoyu oluşacağı düşünülüyor. Çünkü her gün yüzlerce ölüm, binlerce kayıp yaşanıyor. Büyük – küçük demeden ve tek nedeni kanser.

Bir tık ile ya da bir mesajla belki hayatları kurtaramayız ama sesimizi duyurabiliriz. Bir anne daha ağlamasın.

ÇOCUKLAR HEP GÜLSÜN…

DÜNYA ÇOCUKLUK ÇAĞI KANSER GÜNÜNDE HAYATLARINA BİR NEFES VERELİM.


Olmaz mı?

4 yorum:

Selma Er dedi ki...

duyarlılığınız için tebrik ederim..hepimizin çorbada tuzu olması dileğiyle..sevgiler.selma er.

ANNEMİNELİ dedi ki...

Canım ben yanındayım ne dersen yaparım.Ayrıca seni gönülden kutluyor ve öpüyorum.Sevgi ve saygılarrrr....

Burcu Çalışkan dedi ki...

imgeciğim, hassas bir konuda bizleri bilgilendirdiğin için teşekkürler

Imge dedi ki...

Selma Er, Annemineli ve Burcu,

Hepinize ilginiz ve duyarlılığınız için teşekkür ederim..

Sevgiler..