Kudret Türküm: "Yabana Doğru"

Geçtiğimiz haftalarda Gizem'le Burhan Doğançay Müzesi'ni keşfettiğimizden bahsetmiştim. Oradan çıktıktan sonra sokağın tinercisi ile muhatap olmamak için karşı kaldırımdan yürümemiz gerektiğini öğrenip karşıya geçer geçmez Beyoğlu Akademililer Sanat Merkezi'ni gördük. Orada da bir sergi vardı ve hızımızı alamadan hiçbir fikrimiz olmadan kapıdan içeri girdik. Kudret Türküm adlı bir ressamın "Yabana Doğru" sergisinin son günü olduğunu öğrendik ve sanatçının resimlerindeki canlılığa ve gerçekliğe hayran kaldık.


Farkındayım, Burhan Doğançay'dan sonra Kudret Türküm'e geçiş biraz radikal bir hareket oldu ama iyi ki de o kapıdan içeri girmiş ve böyle bir sanatçının varlığından haberdar olmuşuz. Üstelik bir de 2009 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümü'nü bitiren henüz 25 yaşında bir ressam olduğunu öğrendiğimizde onu tanıdığımıza daha da sevindik. Çok uzun yıllar takipçisi olabileceğimiz çiçeği burnunda bir ressamla ilk başlardan tanışmış olmak çok güzeldi.

Kudret Türküm, yukarıdaki tablolarında da gördüğünüz üzere genellikle doğadan ve canlı modellerlerden esinlenerek yaptığı resimleriyle şimdiye kadar pek çok ödül almış ve karma sergilere katılmış. İlk kişisel sergisi ise bizim gezdiğimiz sergisiymiş. Tablolarındaki muhteşem renkler, detaylar, canlılık ve gerçekliğin kesinlikle dikkate değer olduğunu düşünüyorum. Bence siz de bu isme dikkat edin. İleride kendisinden daha sık söz ediyor olabiliriz.

7 yorum:

İzler ve Yansımalar dedi ki...

Kudret Türküm'ün bu ilk kişisel sergisine gidebilmeyi çok isterdim. Çünkü buradan dahi görebildiğim kadarı ile oldukça yetenekli bir ressam...

Kendisini bu başarılı çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum.Böyle güzel paylaşımda bulunarak pırıl pırıl gencimizin adını duymamızı sağladığın için sizede çok teşekkür ederim.

Sevgilerimle...

Disavurum dedi ki...

Resimleri cookk sevdim , tanitim icin tesekkurler Imge .

Imge dedi ki...

Esmir ve Dışavurum,

Rica ederim... Gerçekten de çok hoş resimler değil mi?

Ayşe Şakarcan dedi ki...

İmge, yanda Eyvah Eyvah'ı önerdiğini gördüm. Açıkçası bu filme biraz önyargılıydım (Bir Recep İvedik vakası daha mı diye düşünüyordum) ama o kadar iyi yorumlar duydum ki gitmeyi düşünmeye başlamıştım. Şimdi senin de önerdiğini görünce ilk fıratta gitmeye karar verdim:)

Imge dedi ki...

Ayşe,

Aman aman!! Beğenir misin bilmiyorum ama sakın Recep İvedik tarzı bir filmmiş gibi düşünme bu filmi. :)

Ben çok doğal ve samimi buldum Eyvah Eyvah'ı. Birçok yerinde de çok güldüm. Bence genel olarak iyi bir komediydi. Umarım sen de beğenirsin..

Burcu Çalışkan dedi ki...

fotografı büyütere baktım da İmge ne kadar gerçekçi gözüküyorlar özellikle yaşlı kadındaki detaylar resmen bir fotofraf karesinden yansımış gibi, teşekkür ederiz efendim sayesnizde böyle bir ressamdan haberdar olduk :))

Imge dedi ki...

Evet Burcu, tabloların hepsi de aynen fotoğraf gibi canlıydı. Biz şu "Teke" adlı tablodaki dallara, yapraklara, güneş ışığına ve tekenin kendisine de vurulduk doğrusu.:)