Ustalar ve Çıraklar 2

Birincisini kaçırdığım Ustalar ve Çıraklar sergisinin ikincisini kaçırmamak için dün Teşvikiye'de bulunan Galeri Işık'a doğru yola koyuldum. Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin desen, iki ve üç boyutlu tasarım, temel fotografi, teknik çizim ve perspektif gibi derslere yönelik gelişim süreçlerini gösteren çalışmalarının sergilendiği Ustalar ve Çıraklar 2 sergisinde öğrencilerin yanı sıra Ahmet Öner Gezgin, Maria Sezer, Hasip Pektaş, Beril Anılanmert, Mustafa Pilevneli ve Seyyid Bozdoğan'ın eserleri de görülebiliyor.

Sergiden hoşuma gidenleri aşağıda görebilirsiniz.

İlk olarak "Sanatçının ne istediği kadar oluşturacağı sanat yapıtının ne istediği de önemlidir" diyen Seyyid Bozdoğan'ın "Mekanda Görsel Gezinti" adlı yağlıboya tablosu:

Sonra "sanatının her türlü malzeme ve tekniğe hakim olduğunu" söyleyen Mustafa Pilevneli'nin "İstanbul"u:Bir de Ahmet Öner Gezgin'in karışık teknik (gümüş jelatin baskı + alçı) kullanarak ortaya çıkardığı "Sevdalı Bulut" adlı eseri:Unutmadan bir de hakkında herhangi bir açıklama göremediğim şöyle bir çalışma vardı ki adını sanını bilmememe rağmen hoşuma gitti:
Işık Üniversitesi GSF akademisyenleri ve öğrencilerinin yıl boyu sürdürdüğü çalışmalara dair resim, heykel, seramik ve baskıresim gibi farklı dalların eserlerinden oluşan sergi 17 Ağustos 2010 tarihine kadar ziyaret edilebiliyor. Küçücük bir sergi olduğunu belirtmemde yarar var; büyük beklentilerle gitmeyin derim. (Benim çok sık önünden geçtiğim bir yer olduğu için genellikle Galeri Işık'taki sergilere göz atma fırsatım oluyor, ama uzaklardan kalkıp gelip de "İmgeleme yüzünden hayal kırıklığı yaşadık" dememeniz için ben uyarımı yapayım. Bu biraz mini bir sergi, ona göre!)

Hem ustaların hem de çırakların ellerine sağlık ve bu sergi serisinin devamının gelmesi dileğiyle...

Hiç yorum yok: