ODTÜ Mezunlar Derneği Basın Duyurusu

Son yaşanan olaylarla ilgili ODTÜ Mezunlar Derneği'nin yaptığı basın duyurusunu muhtemelen hiçbir basın organında görmeyeceğimiz için buradan kendi çapımda duyurmak istedim.

BASIN DUYURUSU

Son dönemlerde üniversite öğrencilerine yönelik polis terörünün son örneği 15 Aralık’ta bu kez de ODTÜ’de yaşanmıştır. ODTÜ’de yapılması gelenekselleşmiş yıllık Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurul toplantısına bir polis ordusuyla gelen Başbakanı, sadece söz ve sloganlarla protesto eden ODTÜ öğrencilerine biber gazı ve coplarla saldıran polis ordusu tüm ODTÜ kampüsünü bir savaş alanına çevirmiş, birçok öğrencimizin ve öğretim üyemizin yaralanmasına neden olmuştur.

Mezunu, öğrencisi, öğretim üyesi, çalışanı ile birlikte ODTÜ'deki bilimsel havayı solumuş herkes, Üniversitelerimiz üzerine polis gölgesinin düşmesinden endişe duymaktadır.

Demokratik hiçbir ülkede, temel özgür düşünce ve protesto hakkını kullanan öğrencilerin bu davranışlarını “ Şiddet “ olarak nitelemek ve polis gücüyle susturmaya çalışmak söz konusu olamaz.

Tüm üniversite mezunlarını; okulumuzu da içine alan bu gelişmeler karşısında duyarlı olmaya, eğitim ve bilim dünyamızın karartılmasına karşı çıkmaya, öğrencilerimizi muhtemel provokasyonlara karşı itidalli davranmaya davet ediyor, ODTÜ Mezunları olarak; öğrencilere, öğretim üyelerine ve tüm ODTÜ mensuplarına yönelen polis şiddetini kınıyoruz.

Gözaltılar üzerine "Biz terörist değiliz genciz" yanıtını en güzel şekilde polis kalkanı önünde uzun eşek oynayarak veren ODTÜ öğrencilerini görmek için de buraya lütfen.

Eh, artık sıcacık evlerimizde çayımızla çekirdeğimizle televizyon başında dizilerimizi izlerken en azından reklam arasında bir "helal olsun" göndeririz sanırım ODTÜlü gençlere. Neyse ki ileri demokrasi var ülkemizde, yoksa halimiz ne olurdu acaba?!

2 yorum:

Devremülk dedi ki...

Odtu lü öğrencilere katılıyorum onlar sadece protesto ediyorlar polis öğrenciye sert davranarak sadece kendi imajını sarsıyor
çünkü aldığı onlara zarar vermek yönünde değildir kesin

Imge dedi ki...

Polisin imajı uzun zamandır sarsılmış halde aslında. Görev tanımı "özel korumalığa" dönüşen bir polise bizler nasıl güvenebiliriz, onu merak ediyorum. Çok yazık!