3 Film Birden

Son on gündür evde yaptığımız film keyifleri sırasında izlediğimiz üç filmden kısa kısa bahsedip kaçayım izninizle. Gördüğünüz gibi pek uğrayamıyorum buraya çünkü annem burada. O yüzden bu hafta kısa notlar halinde film izlenimlerimi ve lezzet keşiflerimi yazarsam yeter de artar diye düşünüyorum.:)

İlk olarak son iki haftadır blogları da fazla takip edememe rağmen yan taraftaki blog listesindeki başlıklardan görebildiğim kadarıyla hemen her blog yazarı tarafından ele alınmış olan Black Swan'a bayıldığımı söyleyeyim. Zaten Natalie Portman'a bayılan biri olarak bu filmde oyunculuk anlamında kendini aşmış olduğunu izlemek çok keyifliydi. Mila Kunis, siyah kuğunun esin kaynağı olarak rolüne cuk oturmuştu. Konuyu zaten bilmeyen kalmamıştır ama yine de kısaca bahsedecek olursam: yetenekli ama kendini bırakma yetisinden yoksun bir balerin olan Nina'nın (Natalie'cim) Kuğu Gölü balesinde eski baş balerin Beth'in (Winona Ryder) kovulmasıyla boşalan başrolü almasıyla birlikte psikolojisindeki değişimler anlatılıyor. Nina hem saf ve masum Beyaz Kuğu'yu hem de baştan çıkartıcı ve şeytani ikizi Siyah Kuğu'yu canlandıracak ama aslında Beyaz Kuğu için biçilmiş kaftan olmasına rağmen Siyah Kuğu rolünü başarıyla canlandırabilecek bir yapıya sahip olduğu söylenemez. Hırsı ve rolünün üzerinde yarattığı psikolojik baskıyla Siyah Kuğu'yu hakkıyla oynayabilecek mi dersiniz? Bunu görmek için vizyon tarihi 25 Şubat'ı bekleyebilir ya da biz sabırsızların yaptığını yapabilirsiniz. :) Her iki şekilde de bu muhteşem psikolojik gerilimi sakın kaçırmayın derim. Natalie Portman'ın performansı, dublör kullanmadan oynadığı bale sahneleri ve bazı görüntüler aklınızdan hiç çıkmayacak cinsten.Diğer iki filme gelecek olursak biri Nicole Kidman'ın başrolünde oynadığı ve İso'cumun "Nicole'ün emeklilik filmi olmuş bu" dediği basit konulu ama ağır tempolu bir duygusal film olan Tavşan Deliği'ydi (Rabbit Hole).

Dört yaşındaki çocuklarını bir trafik kazasında kaybetmiş olan evli bir çiftin konu edildiği filmde kadının ve erkeğin bu olayla başa çıkmaya çalışma süreçleri konu ediliyor. Becca ve Howie'nin bu üzücü deneyiminden tavşan deliğinden çıkmanın tek yolunun içinden geçmek olduğunu görüyoruz. Her ikisinin de bu süreçten geçerken benimsedikleri yöntem ve hissettikleri şeyler çok farklı.. Hatta o kadar ki acı dolu bu sekiz ay süresince neredeyse birbirlerinden kopma noktasına geliyorlar. Becca rolündeki Nicole Kidman ve kocası Howie'yi oynayan Aaron Eckhart'ın kendilerini fazla zorlamadan oyunculuklarını gösterebildikleri bu filmi çoook boş zamanınız varsa izleyebilirsiniz. Ne demek istediğimi anladınız sanırım. :)

Bahsedeceğim son film ise otuzun üzerinde ödülü olan ve 2010'un En İyi Yabancı Film Oscarı’nı da almayı başarmış bir Arjantin Filmi olan Gözlerindeki Sır olacak. Emekli müfettiş Benjamin (Ricardo Darin), 25 yıl önce yaşanmış ve aklından çıkaramadığı bir tecavüz - cinayet vakasının romanını yazmaya karar verir. Sözde çözülmüş olan bu dava aslında içinde büyük bir gizemi barındırmaktadır. Zaten çözüldüğü haliyle kimseyi tatmin etmemiştir. Özellikle de öldürülen genç öğretmenin aşık kocasını tatmin etmemiş olması gerekir. Çünkü ona göre karısına karşı işlenen bu korkunç suçun cezası katile verilen ve daha sonra çeşitli sebeplerle kaldırılan müebbet hapis bile değildir! Adalet sisteminin verdiği cezanın suçun tam karşılığı olduğunu düşünmemektedir ama polis müfettişinin bile elinden bir şey gelmiyorken sade bir bankacı ne yapabilir değil mi? İşte size 25 yıllık bu gizem kilidini açacak anahtarı açıklıyorum: tutku! İnsanın tutkularından yola çıkıldığında nelerin ortaya çıkabileceğine şaşıracaksınız. Filmde bazı noktalar çok inandırıcı gelmese de hikaye, kurgu ve konunun işlenişi bence çok başarılı. Gomez rolündeki Javier Godino'nun da rolüne en uygun oyunculardan biri olduğunu düşünüyorum (favori sapıklarım listesine aldım kendisini; (iç ses) böyle liste mi olur ayol! ) Bence bu filmi izlemelisiniz.

Şimdiden iyi seyirler..

2 yorum:

kiraz çiçegi dedi ki...

tavsiyeler için teşekkürler siyah kuğu listemdeydi şimdi bu arjantin filmini de alıyorum listeye:)anneli günlerde mutluluklar:)

Imge dedi ki...

Kiraz çiçeği,

Teşekkürler.. Az önce annemi uğurladım, artık bloguma dönebilirim sanırım..:)