Gürbüz Doğan Ekşioğlu Galeri Işık Teşvikiye’de

Eserleriyle biçim ve düşünce arasında kurulmuş mükemmel bir sanatsal dengeyi dışa vuran ünlü sanatçı Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun yağlıboya eserlerinden oluşan 14. kişisel sergisi 16 Mart Çarşamba akşamı düzenlenen özel davet ile Galeri Işık Teşvikiye’de açıldı.

Felsefe, siyaset ve şiir üzerine düşüncelerini polemikçi bir üslupla harmanlayarak çalışmalarına sosyo-politik eleştiri ve mizah unsurunu taşıyan Ekşioğlu, yeni sergisinde önceki resimlerinde kullandığı kağıt üzerine rapidograf ve airbrush tekniğinden farklı olarak, orta büyüklükteki yağlı boya resimlerini sanatseverlerle buluşturuyor. Sergi, 9 Nisan 2011 Cumartesi gününe kadar Galeri Işık Teşvikiye’de ziyaret edilebilir.(Galeri Küratörü: Müzeyyen Sanal)Gürbüz Doğan Ekşioğlu Hakkında

Uluslararası üne sahip Türk karikatür ve grafik sanatçısı Gürbüz Doğan Ekşioğlu (eserlerinde kullandığı imzası ile Gürbüz) 1954 yılında Ordu/Mesudiye'de doğdu. Mesleki öğrenimini İstanbul Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde gören sanatçı, bugün Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nde Yardımçı Doçent Doktor olarak ders veriyor.

1977 yılından beri karikatür çalışmaları yapan Ekşioğlu, 44 adet ulusal, 27 adet uluslararası olmak üzere toplam 71 ödül kazandı. Türkiye'de ve yurtdışında pek çok karma serginin yanı sıra, biri New York'ta olmak üzere 20’nin üzeride kişisel sergi açtı. 1925 yılından bu yana haftalık yayınlanan The New Yorker dergisinde altı, Forbes dergisinde bir kez kapak çalışmaları yayımlanan sanatçının ayrıca, New York Times gazetesi Op-Ed sayfası ve Book Review ekinde ve The Atlantic Monthly dergisinde çalışmaları yayımlandı.

11 Eylül yıldönümü baskısında New Yorker kapağında yayınlanan karikatürü ile hafızalarda yer edinen özel bir başarı kazandı.

Bilgi için:
Berna Barlas Selin Keleşer
Galeri Işık Teşvikiye Yöneticisi Artı İletişim Yönetimi
(212) 233 12 03 (1144) (212) 347 03 30
www.galeriisik.com

2 yorum:

Unknown dedi ki...

ah ben de oralarda olsam da ucundan köşesinden memleketlim olan bu sanatcının eserlerini görebilsem :) sen de olmasan sanattan bir haberiz vallahi :) sevgiler güzel haftasnları Imgecim :)

Imge dedi ki...

Burcucum üzülme, çünkü henüz ben de görmedim bu sergiyi..:) Görürsem daha detaylı yazarım ama mutlaka.. Sevgiler.. İyi hafta sonları sana da..