Altın Kurdeleler

Burhan Doğançay'ın Türkiye'de bir ilke imza atarak "Ribbons 58" adlı tablosundaki kıvrımları mücevhere taşıdığını daha önce duymuş olabilirsiniz. Ben de Mart başında Burhan Doğançay Müzesi'nden gelen bir e-posta sayesinde haberdar olmuştum. Geçen hafta annemle Beyoğlu'nu turlarken aklıma geldi ve farklı versiyonunu görmek için müzeye uğradık. Ve gördük, yaşasın!

Sanatçının Zen Diamond ile birlikte tamamen el işçiliğiyle yarattığı "Ribbons on Sapphires" adlı mücevher, dört aylık bir çalışmanın sonunda ortaya çıkarılmış. Tablodaki renkler pırlanta, yakut, mavi ve sarı safir ile yansıtılmış. Tabloda yer alan kurdelelerin gölgeleri için açık ve koyu olmak üzere özellikle safirin iki tonu seçilmiş. Tamamı el işçiliği olan bu özel mücevherin mıhlanması ise iki haftada mikroskopla yapılmış. Sonra da bu mücevher Antik A.Ş. tarafından satılarak geliri de TİKAD ile Doğançay Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı’na bağışlanmıştı.


Bu çalışmayla birlikte Zen Diamond ile işbirliğini sürdüren sanatçı, çok sınırlı sayıda "Golden Ribbons" kolyeleri de tasarlamış. İşte o madalyonlardan biri de müzede duruyor. Kurdelelerin beyaz, pembe ve yeşil altın kullanılarak üç boyutlu olarak yapılan ve etrafının pırlantalarla çevrildiği madalyonun arka yüzünde Burhan Doğançay'ın imzası var. Burhan Doğançay imzalı ve sertifikalı çok özel bir esere sahip olmak isteyenler için yukarıda gördüğünüz kolyenin müzede sizleri beklediğini söylemiş olayım. Fiyatı KDV dahil 2,770 USD. (Beyler, aklınızda olsun, sanatsever sevdiceğe alınabilecek süper bir hediye bence.)

Burhan Doğançay Müzesi'nde ne var ne yok diyenler ve iletişim bilgileri için buraya buyrun.

Hiç yorum yok: