"Transparan" Sergisi

İlayda Sanat Galerisi, 3 – 29 Mayıs 2011 tarihleri arasında Ozan Oganer'in "Transparan/Transparent" adlı kişisel heykel sergisine ev sahipliği yapacaktır.

İlayda Sanat’da gerçekleşecek “Transparan” adlı ilk kişisel sergisinde Oganer, heykellerini geleneksel Türk el sanatlarında önemli bir yer teşkil eden dantel, iğne oyası gibi yapım süreci meşakkatli ve kadınların el izlerini taşıyan dokoratif bir malzemeyi bronza, ahşaba, kile tercih ederek oluşturuyor.

Bu anlamda Oganer’in işlerini meydana getirişi iki aşamadan oluşuyor. Heykeli yapılacak objenin seçimi, objenin formuna bağlı olarak seçilecek dantel ve dantellerin üretimi. Türk toplumunda sosyo-kültürel hayatta önemli bir yer tutan, geleneksel bir algıya sahip ve sembolik anlamlar taşıyan dantel ve motifleri Ozan Oganer’in heykellerinde farklı bir algı yaratıyor.

(Basın bülteninin arasına kişisel bir not düşeyim. Dantelden heykel fikrine bayıldım, bu biiiir... Bu sergiyi kaçırmamalıyım, bu ikiii... Alttaki görsellerde en soldaki heykelin adının "Eyvah, kilo aldım!" olduğunu görünce hem gülümsedim hem de adını ilk kez duyduğum Ozan Oganer'e karşı anında bir yakınlık duydum. O duyguyu pek güzel ifade etmiş, ellerine sağlık.:)


Ozan Oganer, “Transparan” adlı sergisinde yer alacak genç kadın heykellerini dantelden inşa ediyor. Kadınsılığın, üretimin, emeğin, genç kızlığın, bekaretin, çeyizin simgesi olan dantel, Ozan Oganer’in heykellerinde kadının ruhunu örten ama bedenini görünür kılan bir örtüye dönüşüyor. Dantelin hem örten, hem de görünür kılan ironik yapısı işlere hem teknik açıdan hem de kavramsal açıdan ironik bir dil kazandırıyor. Heykellerdeki kadın figürleri çekici, davetkar, flörtöz, seksi pozlara sahipken, malzeme gelenekselciliğe, bekarete göndermeler yapıyor. Oganer, işlerindeki bu tavrın, günümüz genç kadının toplumsal rolünü ifade ettiğini belirtiyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nden mezun olduktan sonra çeşitli heykel projeleri gerçekleştiren Ozan Oganer’in “Mol” adlı heykeli İstanbul Modern’in koleksiyonuna girmiştir.

Ozan Oganer’in son dönem eserleri 29 Mayıs 2011’e kadar İlayda Sanat Galerisi’nde izlenebilir.

İlayda Sanat Galerisi
Adres: Hüsrev Gerede Cad. No:37 Teşvikiye
Tel : 0-212-227 92 92
Galeri Pazar günleri hariç, her gün 10.00 ile 19.00 arasında açıktır.
Altında ve karşısında otopark mevcuttur.

2 yorum:

grand özgül termal dedi ki...

Sergi gerçekten sanatsal anlamda yüksek bir değere sahip olduğunu gözler önüne seriyor...

Imge dedi ki...

evet, değişik olduğu kesin. henüz görmedim ama görmeyi istiyorum bakalım.