Salı Beyoğlu'su..:)

Dün klasik Beyoğlu turlarımızdan birini üç kişi olarak gerçekleştirdik. Bu kez ekip Gizem, Selcen ve benden oluşuyordu. Ayrıca bu kez hedefimizde fotoğraf sergileri vardı. Selcen etkisi diyelim. :) İlk olarak İFSAK'a gittik. Oradaki Güçlü Gencer sergisini merak ediyordum ama ikinci kattaki sergiye çıkmadan önce hemen giriş katındaki fotoğraf yarışmasına katılmış fotoğraflara da bir göz attık. Ve altta gördüğünüz "Dark Side of the Moon" fotoğrafına bayıldım. O yüzden sizlerle de paylaşmak istedim. Bir fotoğrafla kocaman bir öykü anlatılabilir mi? Anlatılabiliyormuş demek...


Daha sonra Güçlü Gencer'in "Ülkeler, Kentler, Yaşamlar Fotoğraf Koleksiyonu" sergisiyle devam ettik. Adından da anlaşılacağı üzere harika şehir fotoğraflarının olduğu bir sergiydi bu. Özellikle Prag, Lizbon ve Milano  fotoğraflarına bayıldım. Danimarka'nın Amsterdam'a inanılmaz benzeyen bir yeri olduğunu görüp şaşırdım nedense. New York fotoğraflarının çok etkileyici olduğunu söyleyemeyeceğim. Acaba şehir mi yeterince etkileyici değil, hı? :) Ama her iki katta da keyifli sergiler olduğunu sizlere hatırlatmış olayım. Bu serginin bitiş tarihi ise 5 Şubat. İFSAK nerede diyenlerin de burayı tıklamaları gerekiyor.  


Yolumuz kış aylarında Beyoğlu'na düştüğünde sıcak çikolata molasını nerede verdiğimizi biliyorsunuz artık değil mi? Elbette Ara Kafe! Gizem ve benim Meksika usulü sıcak çikolatalarımızın arasında duran ise sütlü ve bol baharatlı Hint çayı. Aramızda kakao ve şekerin büyüsüne kapılmadan sağlıklı seçimler yapabilen Selcen, aşağıdaki fotoğrafın (ve daha aşağıdaki Gizem'le benim fotoğrafımızın) da sahibesi. Kendisine haber vermeden Facebook sayfasından çaldım ama bir şey demez herhalde. :)


Sıradaki durak Mısır Apartmanı. DOT ayrıldığından beri uğramamışız buraya. Bu kez birinci kattaki Fototrek'e gidiyoruz. Bizimle aynı dönemlerde ve Hindistan'ın aynı güzergahlarına (yani Kasım 2011 ve Delhi-Jaipur-Agra-Varanasi) seyahat düzenleyen on kişilik bir fotoğrafçı grubun çektiği Hindistan fotoğrafları var bu sergide. Ben gezdiğim yerlere bir kez daha gitmiş gibi oldum şahsen. Renkler yine büyüleyici. Yüzlerdeki o ifadelerin anlattıkları artık biraz daha tanıdık. İlginizi çekiyorsa 3 Şubat'a kadar mutlaka uğrayın derim. Fototrek'in fotoğrafla ilgili atölye çalışmaları, gezileri, etkinlikleri ve sergileri hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz de buraya buyrun. 


Yolumuza devam ediyoruz. Sıradaki durak Kumbaracı50. 17 Ocak'taki oyuna İso'cumla ikimiz için biletimizi ayırtmıştık Kızları ikna edemedim bizimle birlikte gelmeye, sanırım korktular! :) Kebap, 18+ ve sert içerikli bir oyun. Uzun zamandır takip ediyordum, ancak denk getirebildik. Zaten bizim gideceğimiz tarihte son kez oynanacakmış. Gelmek isterseniz aklınızda olsun. Kumbaracı50'nin Ocak ayı programı içinse buraya bakabilirsiniz. 444 ve O.B.E.B özellikle tavsiye edilir!

Hava buz gibi ve akşam olduğuna göre ayrılabiliriz artık. Bir dahaki Beyoğlu buluşmasına kadar hoşça kalın. Fazla ayrı kalamam ben zaten her kuytusunda, köşesinde, sokağında, pasajında, barında, kitapçısında, restoranında, galerisinde ayrı bir dünya barındıran bu enerjisi yüksek ve melodisi bol semtten. Siz de fazla özletmeyin kendinizi ve küstürmeyin Beyoğlu'nu...


3 yorum:

Selma Er dedi ki...

Beyoğlu,benim için İstanbul'un kalbi.Çok güzel keyfini çıkarmışsınız.Bir fotoğraf sevdalısı olarak hepsini çok beğendim.Bu güzel paylaşımınız için teşekkürler.

Adsız dedi ki...

Çok güzel bir siteniz var, hazırlayanların ellerine sağlık. Benim internette dolaşırken bulduğum http://www.tabloal.com diye bir site var, sizlerle paylaşmak istedim :)

Imge dedi ki...

Selma Er,

Rica ederim. Beğendiğinize sevindim. Sizin de Beyoğlu ve sanat merakınız sayfanızdan beli oluyor. Bundan sonra takipte olacağım.. Sevgiler..

sky8,

Teşekkürler. Bu sayfayı hazırlayan bir tek kişi var, o da benim. Çok kişilik iş çıkarıyorum gibi görünüyorsam ne mutlu bana..:) Sevgiler..