Çanakkale Zaferinin 97. Yılı Kutlu Olsun


Bugünün önemini çok da güzel özetleyen bilinen bir hikayeyi bu kez de ben yazayım...
Dönemin Başbakanı Turgut Özal zamanında Japon eğitim uzmanları ülkemizin eğitim sistemini incelemek üzere Türkiye'ye gelmiş. Özal'ın bürokratlarının da hazır bulunduğu bir ortamda raporlarını sunarken şunları söylemişler:

“Sizin eğitim sisteminizde milli ruh yok!”

Turgut Özal'ın “Nasıl olur?” sorusu üzerine kendi eğitim uygulamalarını anlatmışlar:

Biz Japonya'da okula başlayacak çocuklarımıza milli ruh şoklaması yaparız. Onları önce toplu halde hızlı trenlere bindirir, dev fabrikalarımızı, teknoloji merkezlerimizi gezdirir ülkemizin gücüne inanmalarını sağlarız. Sonra da bu yavrularımızı alır Hiroşima ve Nagazaki'ye götürür, orada atom bombası atıldıktan sonra yıllardır ot dahi bitmeyen topraklarımızı gösterir ve deriz ki: "Eğer siz çalışmaz, bilinçlenmez ve az önce gördüğünüz teknolojiye sahip olmak için çalışmazsanız sonunuz böyle olur.
Bürokratlardan biri atılır: “Ama bizim Hiroşima'mız yok ki!
Japon uzmanın cevabı tokat gibidir: “Sizin Çanakkale'niz on Hiroşima eder!
Özal döneminden bu yana çocuklarımıza Milli Ruh'un anlatılması konusunda oldukça fazla bir mesafe kat edildi. Tabii tam aksi yönde! Ama o Mili Ruh'un önemine hâlâ inanan, orada bizim şimdiki hür yaşamlarımızın temellerini atmak adına yaşamları pahasına mücadele veren Türk askerine saygı ve minnet duyan büyük bir çoğunluk olduğuna inanıyorum. Ben kendi adıma Çanakkale'de destan yazan Şehitlerimizi ve Ulu Önderimiz Atatürk'ü bir kez daha saygı ve rahmetle anıyor, huzur içinde uyumalarını diliyorum. Bu unutulmaz zaferin nice 97 yıllarını kutlamak, bugünlere nasıl ve ne canlar pahasına geldiğimizi hiç unutmamak dileğiyle.

Bu arada havaların güzelleştiği, kar kışın bitmeye başladığı önümüzdeki günlerde bir Çanakkale Şehitliği gezi programı yapmayı da düşünebilirsiniz. Gencecik yaşta vatan uğruna canlarını veren Mehmetçiklerin ruhlarına  minnetlerimizi ve onları hiç unutmayacağımızı yerinde iletebilirsiniz. 


6 yorum:

aysema dedi ki...

Saygıyla anıyoruz. Paylaşım için teşekkürler...

Imge dedi ki...

Sevgiler..

Adsız dedi ki...

çok duygulandım imge,harika yazmışsın.nur içinde yatsınlar...

Imge dedi ki...

teşekkürler sevgili Adsız okurum.. Ve amin..

Elif dedi ki...

Çok anlamlı bir yazı. Ben de Çanakkale anıtını ilk gördüğümde çok etkilendim, bu bölge atom bombası düşmüş gibi

Imge dedi ki...

Teşekkürler Elif.. Sevgiler.