İki Güzel Film

İlki Ferzan Özpetek'in son filmi olan Şahane Misafir. Vizyona girdiği hafta Pazar günü izledim bu masalsı hikayeyi. Bir pastanede kruvasanlar yaparak geçimini sağlayan Pietro'nun asıl hayali oyuncu olmaktır. Bu nedenle Roma'ya gelmiş ve bu yolda adımlar da atmıştır. Gerçekleştirmek istediği bir hayali olan ve aynı zamanda oldukça hayalperest olan Pietro'nun Roma'da kendi başına yaşamak üzere kiraladığı evde bir sürpriz kendisini beklemektedir. Görünen o ki pek de yalnız başına kalamayacaktır.

Hatta oldukça kalabalık bir tiyatro kumpanyasının içine düşmüştür. Evin asıl sahipleri onlar gibi görünmektedir. II. Dünya Savaşı dönemlerinin ünlü tiyatro kumpanyası Apollonio grubu, o zamanlardan beri bu evin içinde ve o dönemde mahsur kalmışlardır. Yaşadıklarını sanıp, dışarıdaki gelişmeleri merak eden bu hayaletler ile gerçek dünya arasındaki bağlantıyı kurması gereken kişi de elbette Pietro 'dur.

Bu anlamda biraz fantastik bir film olduğu söylenebilir ama içinde dram ve komedi de barındırıyor. Hatta bir tutam gerilimi bile var diyebiliriz. Oyuncu olma hayalleri kuran birinin bir tiyatro kumpanyasının hayaletleriyle aynı evde yaşaması da bana biraz Midnight in Paris'i anımsattı (ki o filme de bayılmıştım). Pietro rolündeki Elio Germano başarılıydı. İkinci sıraya da minik bir rolü olmasına rağmen Cem Yılmaz'ı koyuyorum. Yan rol falan da olsa gönüllerimizin torpillisi o, ne yapsa favorimiz! :)

Peki Sezen Aksu'suz Ferzan Özpetek filmi olur mu? Olmaz değil mi? O zaman kapanışı da filmden görüntüler de bulabileceğiniz Gitmem Daha ile yapalım. Bence izleyin bu filmi. Hatta Ferzan Özpetek'in tüm filmlerini... içinizi ısıtacaklarına garanti veriyorum.

İkinci film önerim ise Beginners olacak. Yeni Başlangıçlar olarak Türkçeleştirilmiş olan bu 2010 yapımı filmin 82 yaşındaki Christopher PlummerOscar'ı kazanan en yaşlı aktör de yaptığını biliyorsunuz. Annesi ve babasının birbirlerinden kopuk ve duygu yoksunu ilişkilerini görerek büyümüş otuzlarındaki Oliver annesini kaybettikten sonra babasıyla doğal olarak bir derece daha yakınlaşır. Yakınlaştıkları bu dönem içinde de 75 yaşındaki babası Hal ilgili iki önemli gerçeği öğrenir: biri babasının ölümcül hastalığı, diğeri ise eşcinsel olduğudur! 

"Ooo çok sert!" diyen var mı aranızda? O zaman Oliver'ın bu süreci nasıl yaşadığını, babasının genç erkek sevgilisi Andy ile ilişkilerini gözlemlemesini, babasının köpeği ve Anna ile birlikte kendine yeni bir hayat kurmaya çalışmasını izlemelisiniz. Babasının yaşamı ve ilişkilerinden yola çıkarak kendi yaşamı ve ilişkileriyle ilgili sorgulamalar yapması ve duyguları çok başarılı ve gerçekçi bir dille anlatılmış filmde. Belki de yönetmen Mike Mills'in kendi yaşamından da öğeler barındırdığı içindir bu gerçeklik. Çok yüksek tempolu bir film değil ama duygu yönü ve diyalogları derin filmlerden. Kitap tadında filmler diyorum ben onlara ve seviyorum kendilerini. Siz de seveceğinizi düşünüyorsanız izleyin derim. 

İyi seyirler!

5 yorum:

Handan dedi ki...

ben şahane misafir'i beğenmedim; karakterlere hep bir dokunmuş geçmiş özpetek, cem yılmaz'ı gişe için seçtiği o kadar bariz ki... ben bunu kendim keşfettim sanıyordum ki cem yılmaz'ın böyle bir açıklaması varmış zaten sonra okudum, velhasıl film benim unutulacaklarım listesine girdi çoktaaannn

Imge dedi ki...

Handan,

Cem Yılmaz'ın filmde oynama ihtimalinin duyulması bile gişeyi artırabilir bence. O yüzden o amaçla seçtiyse doğru yapmış.:)

Bu arada ben filmi sevdim ama bir Serseri Mayınlar kadar değil kesinlikle. Yine de bu adamın filmlerini olumlu önyargıyla izliyor olabilirim tabi.

Sevgiler.

Mustafa Serhat Dündar dedi ki...

Yarın Beginners'ı izlemeyi düşünüyordum, teşekkürler.

Handan dedi ki...

imge, tutmadı hesabı özpetek'in, korupark sinemalarından biliyorum, çok düşük seyirci potansiyeli ve küçük salonda oynadı film, kulaktan kulağa cem yılmaz var diye duyuldu ama cem yılmaz var abi süperrr oynamış denmedi, olmadı yani,

Imge dedi ki...

Mustafa Serhat Dündar,

Rica ederim.. Beğenmişsindir umarım..Sevgiler..

Handan,

Yazık olmuş o zaman, ne diyelim.. Ferzan Özpetek'in hep başarılı işleri olsun isterim şahsen..