Süpernova

DOT'un bu sezon sahnelediği ikinci oyunu Süpernova / Beautiful Burnout için biraz geç kaldığımızı itiraf ediyorum. Öncelikle oyunun boks ringinde geçtiğini duyduğumda biraz soğumuş, hatta ilk kez bir DOT oyununa gitmesek mi diye düşünmüştüm. Ama İso'cum ısrarla bu oyunu da görelim diyince bilet almak farz oldu. Sonra arkadaşlarımızla dörtlü gitmeye karar verdik ama bir türlü gün ayarlayamadık ve en sonunda biz artık beklemeden sezonun son oyunlarından birini yakalayalım diyerek 17 Mayıs Perşembe akşamı düştük G-Mall yollarına . 

Bryony Lavery'nin yazdığı ve Murat Daltaban'ın yönettiği oyunun kadrosunu aşağıdaki fotoğrafta görüyorsunuz. Ünal Silver boks hocası Bobby'yi, yanında duran Berrak Kuş ise oğlu boks dersleri almaya başlayan ve sonra profesyonel olma yolunda hızla ilerleyen bir anneyi canlandırıyor. Berrak Kuş, Carlotta rolünde her aşamada çok başarılı. Carlotta'nın oğlu Cameron Burns ise sağdan ikinci sırada yer alan Hakan Kurttaş tarafından canlandırılmış. Daha önce de birkaç DOT oyununda izlediğimiz Hakan Kurttaş'a bu kez daha çok hayran kaldım diyebilirim. En zor karakterlerden biriydi bana göre ve gerçekten çok başarılıydı. Yine zor bir karakter olup da çok başarılı canlandırılmış bir diğer örnek için bakınız Pınar Töre'nin Dina Massie'si. Boks salonundaki tek kadın olan ama kadınlarla maça çıkmamakta ısrar ederek erkekler dünyasında varlığını göstermeye çalışan Dina'nın isyan ve öfkesindeki sertliği ve hüznü çok iyi yansıtmış Pınar Töre. Aynı zamanda yine boksör adaylarından -ama biraz şanssız olanından- Neil rolündeki Tuğrul Tülek ile birlikte oyunun çevirisini de yapmış. Cemil Büyükdöğerli'nin hayat verdiği Ajay en parlak, en söz dinlemez, kendini en iyi gören, en kuvvetli boksörlerden biriyken salonun en zayıf halkası ise Emre Yetim'in canlandırdığı Ainsley karakteri. 


Hepsi de zor koşullar altında yaşamlarını sürdüren, yoksul, sorunlu ailelerin çocukları olan bu genç boksör adaylarının hedefi maçlara çıkabilecek kadar iyi bir profesyonel olabilmek. Böylelikle en parlak yıldız olacak ve yaşamlarının karanlığına bir son verebilecekler. Elbette pek çok şey pahasına... Oyunun adı buradan geliyor. Süpernova, enerjisi biten büyük yıldızların patlamasına verilen ad. Oyunun orijinal adı olan Beautiful Burnout ise "harika tükeniş/yanıp bitip kül oluş" anlamına geliyor. Hangi ismin daha güzel olduğuna karar veremedim doğrusu.


Bu arada en başta bokstan hiç haz etmediğimden bahsetmiştim hatırlarsınız. Müzikler ve koreografi eşliğinde izlediğimiz boks antrenmanı ve maç sahneleri daha güzel sahnelenemezdi sanıyorum. Boks ringinin etrafındaki seyirci koltuklarından izlerken inanılmaz keyif aldım. Olay boks ringinde geçmesine rağmen oyunla ilgili "sert içerik" uyarısının fiziksel sertlikten çok duygusal sertlikle ilgili olduğunu söylemeliyim. Aksiyonu bol ama dokunaklı ve hüzünlü insan hikayeleri de bol bir oyun bu. Ve kesinlikle içinize işliyor. 

DOT'a bayıldığımı zaten yıllardır biliyorsunuz  ve her oyundan onlara daha da hayran kalarak çıkıyor olmak beni çok mutlu ediyor. Hepsine çok çok teşekkürler. Sanırım bu oyunla birlikte tiyatro sezonunu kapatmış bulunuyoruz. DOT da Mayıs sonu sezonu kapatacak diye biliyorum. Umarım önümüzdeki sezon da bu oyunu oynarlar ve izlemeyen kalmaz. Yine de bu sezon da oyunu görme şansınız olabilir. En güncel takip için DOT'u Facebook sayfası ve Twitter hesabından takip edebilirsiniz. Görselleri de DOT'un web sayfasından aldım. 

Şimdiden iyi seyirler. 
DOT'suz ve tiyatrosuz kalmayın!

Hiç yorum yok: