Red Kit İstanbul'da!

Lucky Luke'u, nam-ı diğer Red Kit'i nasıl hatırlıyorsunuz? Sevmeyen var mıydı aranızda? Ben çok severdim. Düldül ve şapşal Rintintin ile birlikte Daltonlar'la olan mücadelesini zevkle izlerdim. Beyoğlu Yapı Kredi Kültür'de de sergisi olacağını duyunca geçtiğimiz Cumartesi günü karı-koca planımızı yaparak akşam üstü altı gibi Red Kit'e ziyarete gittik. Ve işte karşınızda gölgesinden hızlı silah çeken kovboy! Ateş edilen o gölgenin kıvrılıp rulo halinde ayağının dibine kadar yuvarlanarak gelişini hatırlayanlar el kaldırsın? :)


Bir de yine klasik bir sahne olarak her iş bitip, suçlular yakalanıp, şeriften tebrik ve takdir gördükten sonra atına atlayıp güneş batarken şu şarkı eşliğinde uzaklaşması vardı. Çocukluğumuzun çizgi filmlerini DVD setleri halinde bulmak mümkün müdür? Red Kit, Şirinler, Nils ve Uçan Kaz, Voltran, Tom & Jerry... Eğer varsa, ben hepsini baştan sona keyifle izlerim gibi geliyor.   


Sergide Red Kit'in ortaya çıkış macerasını detaylı bir şekilde anlatan resimli ve yazılı bilgi panoları mevcut. Aşağıda Daltonlar'ın hikayesini anlatan pano gibi Red Kit'in Türkiye'deki beyaz perde macerasını, Fransa'dan Amerika'ya vizyon yolculuğu sırasında ağzındaki sigaranın ota dönüşmesi ve siyah hizmetkarların, Meksikalı cenaze levazımatçılarının ve Çinli çamaşırcıların kaldırılmasının hikayesini, bir zamanlar Daltonlar'ın hapishanedeki köpeğiyken Red Kit'in peşinde dolaşmaya başlayan, anti-köpek Rintintin'i anlatan birçok pano bulunuyor. Bir "saloon" olarak düzenlenmiş sergi alanından çıkarken çocukluğa dair hatırlanan güzel şeylerin yarattığı o garantili saf mutluluk hissiyle dolu çıkıyoruz.


Mutluluğumuzu daha da artırmak için çıkışta kendimizi James Joyce'a atarak o harika fish&chips'ini yiyor, yanında da buz gibi Guinness'lerimizi hüpletiyoruz.


Gitmeden önce çizgi roman araştırmacısı Didier Pasomonik’in küratörlüğünde hazırlanan bu keyifli mini serginin 17 Haziran'a kadar devam edeceğini hatırlatayım. Yani bu hafta sonu planlarınız arasına almayı unutmamalısınız, ona göre.

Hepinize harika bir hafta sonu diliyorum...

2 yorum:

Benden Bizden dedi ki...

Sırf bu sergi için İstanbul'a gelesim var. Yazıyı okurken mest oldum, kim bilir gelsem nasıl hissedeceğim? :))

Imge dedi ki...

Benden Bizden,
Bekleriz..:))
İyi hafta sonları..