Ruzin Gerçin Anısına Suluboya Resim Sergisi

Galeri Selvin yeni sezona, suluboya sanatının duayenlerinden geçtiğimiz yıl yaşamını yitiren suluboya sanatçısı Ruzin Gerçin ile başlıyor. 18 Eylül'de başlayacak olan sergi 12 Ekim'e kadar devam edecek.

Ruzin Gerçin, başta iki kere UFACSI kişisel büyük ödülü olmak üzere uluslararası ve ulusal ödüller almıştır. Suluboya eserleri UNICEF sanat albümünde bulunmaktadır. Yuriçinde ve yurtdışında 57 kişisel sergi gerçekleştirmiş ve ayrıca karma sergilere katılmıştır.Resim ve seramik eserleri özel ve kurumsal koleksiyon ve müzelerde yer almaktadır.
Sanatçının yıllar itibariyle neler yaptığının kısa bir özeti aşağıdadır:
1945 Kandilli Kız Lisesi, 1950 Devlet Güzel Sanatlar Akademisi İç Mimarlık Bölümü’nü bitirdi. Öğrenciliği sırasında Edip Hakkı Köseoğlu ile galeride, Bursalı Şefik ile Cour de Soir çalışmalarında, Vedat Ar-İsmail Hakkı Oygar-Sadi Diren ile seramik uygulamalarında bulundu. Aynı yıllarda İzmir Fuarı'nda çalıştı. Bir süre afiş, grafik-resim ve seramik çalışmaları yaptı.
1953-1954 - Seramik hocası Vedat Ar ile birlikte projesini hazırlayıp uyguladığı Kalkınan Türkiye Sergisi gemiyle farklı kıtaları dolaştı.
1954 - İlk sanat atölyesini Beyoğlu'nda açtı.
1955-1957 - Resim öğretmenliği yaptı.
1957 - Resim ve seramik çalışmalarını birlikte sergilemeye başladı.
1958 - İstanbul Belediyesi Sanat Müşaviri oldu. Dekorasyon projeleri, panolar, festival çalışmaları, İstanbul sergi komiserliği gibi faaliyetlerde bulundu.
1958-1978 - İstanbul Belediyesi Beyoğlu ve Taksim Sanat Galerileri'ni yönetti.18 Eylül – 12 Ekim tarihleri arasında Ruzin Gerçin’in eserlerinden oluşan suluboya resim sergisini Galeri Selvin’de görebilirsiniz.

Not: Galeri Selvin, Pazar günü hariç her gün 11:00 – 19:00 saatleri arasında açıktır.
Adres: Arnavutköy Dere Sok. No:3 Arnavutköy, Beşiktaş
Tel: 0-212-263 74 81

Hiç yorum yok: