Açıl Kafam Açıl

Geçen hafta Çarşamba günü Devlet Tiyatroları'nın Açıl Kafam Açıl oyunu ile tiyatro sezonunu da açmış olduk. Refik Erduran'ın yazdığı ve geniş bir oyuncu kadrosuna sahip bu oyunu ben çok sevdim. Hatta hasta olmama rağmen sayelerinde açıldım diyebilirim. :)

Cevahir Sahnesi'nin koltuk araları geniş olanının ikinci sırasının ortasına kurulduktan sonra arayla birlikte yaklaşık iki saat süren bu güzel oyuna, ekran görüntülerine ve müziklerine bıraktık kendimizi. Evet, oyunda aynı zamanda dev ekrana yansıtılan etkileyici -ama biraz sert- görüntüler ve arka planda da oyuncular kadar alkışı hak eden bir orkestra bulunuyordu. Oyuna müzikal diyemem ama kesinlikle müzikler de çok önemli bir unsurdu. İmza: Can Atilla zaten, başka söze gerek var mı?

Kısaca konusundan bahsedecek olursam, aslında birbirlerini uzun yıllardır görmemiş, pek de tanımayan bir baba-kızdan yola çıkarak ülkedeki yozlaşma ve kötü gidişatı anlatan bir oyun olduğunu söyleyebilirim. Bakmayın siz oyunun ana mekanının bir batakhane olduğuna. Görünenin her zaman gerçeği yansıtmayabileceğinin vurgulandığı oyunda size tanıdık gelecek pek çok durum ve karakter bulacağınıza eminim. Hatta belki en sonunda batakhane ortamını daha dürüst, maskesiz ve anlaşılır bulabilirsiniz, ona göre! 

Oyunculuklar iyiydi ama öyle çok harika bir performansın gözüme çarptığını söyleyemeyeceğim. Dekor, kostümler ve müzik harika. Günümüz dünyasına ve Türkiye'sine karşı eleştirel bir gözle bakan, güncel bir metni var. Ama mesaj kaygısı çok fazla. İso'cumu en çok rahatsız eden kısmı bu oldu. Biraz Levent Kırca'nın Olacak O Kadar'ı havasında kör göze parmak eleştiren bir oyun. Yer yer doğal bir baba kız konuşmasından çıkıp ders veren bir öğretmen ve dinleyen öğrencisini görür gibi oluyoruz sahnede. Ama yine de hiç de sıkılmayacağınızı belirtmeliyim. 

   
Bu arada Devlet Tiyatroları'nın biletlerinin sadece 10 TL olduğunu bir kez daha hatırlatırım. Yani artık pek çok yerde sinemaya daha fazla para harcıyoruz. Bu kadar uygun bir bedel karşılığı bizlere sunulan böylesine değerli, emek ürünü oyunların hiçbirini kaçırmamak gerek bana göre. Hangi şehirde olursanız olun hemen sezon oyunlarından görmek istediklerinizi buradan seçip, biletlerinizi de MyBilet'ten alın derim. Benim bu sezon görmek istediğim iki oyun daha var: biri Çirkin, diğeri ise Yağmur Durduğunda. İlk üç sıranın ortasında bilet yakaladığım anda oradayım! :)

İyi seyirler hepinize..

2 yorum:

a. gizem dedi ki...

ben de bu oyunu merak edıyorum tesekkurler yorumlar ıcın :)

Imge dedi ki...

Ne demek.. :) Tavsiye ederim Gizemcim..