Bakış - Portre Fotoğrafının Değişen Yüzü


İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi’nde 3 Ekim 2012- 20 Ocak 2013 tarihleri arasında yer alacak Bakış - Portre Fotoğrafının Değişen Yüzü başlıklı sergi, Bank of America koleksiyonundan seçilen 54 fotoğrafçının 72 yapıtı aracılığıyla portre fotoğrafının 160 yıllık geçmişine ışık tutuyor.

Fotoğraf tarihinin mihenk taşı niteliğindeki sanatçıları bir araya getiren bu sergide, teknik, içerik ve estetik olarak fotoğrafçılığın ve portrenin gelişimi ve dönüşümü aktarılıyor. Sergi, portre fotoğrafının ilk örneklerinden bugüne uzanan süreçte toplumsal gelişmeler, düşünce yapıları ve sanatsal eğilimlerin fotoğraf tarihindeki izini sürüyor. Stüdyo fotoğraflarının ilk örnekleri, tarihin ilk savaş fotoğrafları, fotomuhabirliğin ve belgesel fotoğrafçılığın öncüleri ve bugünün öne çıkan çağdaş sanatçıları bu sergide buluşuyor.Küratörlüğünü Sena Çakırkaya’nın üstlendiği sergi, yalnızca portre türünün değil, fotoğrafın ortaya çıkışından günümüze toplumsal ve sanatsal dönüşümün izini sürüyor. Sergiyle ilgili düzenlenen basın toplantısında Sena Çakırkaya, portrenin zamanın içinden bize ulaşan bakış olduğunu vurgulayarak, objektifin karşısında poz veren kişinin bakışını, görüntüsünü kurgulayarak kimliğine dair bir temsil yarattığını, fotoğrafının çekildiğinin farkında olarak gelecekteki izleyicisine bir mesaj bıraktığını belirtmiş: “Çekilen portre fotoğrafçı, özne ve izleyici üçlüsünün bakışlarının kesişiminde var olur. Bu bakışların farklı zaman ve mekanlarda gerçekleşebilecek karşılaşmalarından doğacak anlamlar sınırsızdır. Sergide, dekor ve kostümlerle inşa edilen kimlikler, fotoğrafın sanat olarak kabul mücadelesi, zamanın gerçekleriyle yüzleşme ve bugünün kimlik ve iktidar politikaları gibi portrenin farklı katmanlarına dair bir bakış ortaya konuyor.”Bu sergi, Bank of America Merrill Lynch’in koleksiyonunda bulunan sanat yapıtlarını ödünç vermesini sağlayan Art in our Communities™ programından yararlanarak gerçekleştiriliyor. Bu özgün girişim,   dünyadaki müzelerin ve kar amacı gütmeyen galerilerin, hazır veya kendi ürettikleri sergiler için bedelsiz olarak yapıt ödünç almasına olanak veriyor. 2008 yılı sonundan bugüne dek bu programla,  dünyanın çeşitli yerlerindeki müzelere 50’den fazla sergi ödünç verildi.

Ben de düşündüm ki, "hazır bugün günlerden Perşembe iken ve İstanbul Modern Perşembe günleri kapılarını ücretsiz olarak sanatseverlere açıyorken, belki gidip bu sergiyi görmek istersiniz."

Hangi günü seçerseniz seçin şimdiden iyi gezmeler diliyorum hepinize...
  

2 yorum:

Oglak Kizlari dedi ki...

Uzun zamadır biliyorum ki Perşembe leri ücretsiz ama Kızın kursları var.

Neyse sağlık olsun diyelim.

Paylaşımlar için teşekkürler. Hepsi birbirinden güzel.

Elnize sağlık.

Sanatsever anne Çiğdem

Imge dedi ki...

Çiğdem,

Teşekkürler..
Ücretsiz Perşembeleri ben de yakalayamıyorum sezonda, benim de kursum var tıpkı kızın gibi.:) N'apalım artık, biz de ücretli gezeceğiz demek ki..

Sevgiler..