Aklımdakiler

Galeri İlayda Teşvikiye 7 Kasım – 8 Aralık tarihleri arasında Nurdan Likos’un “Aklımdakiler” isimli solo sergisine ev sahipliği yapacak. Sanatçı, Aklımdakiler serisinde kendi kişisel hikâyesinden yola çıkarak kadınlara ait bir dünyanın mahremiyetini/günahlarını konu alıyor. Genç sanatçı Likos'un da hayatı her kadınınki gibidir. Ancak O, diğer kadınlardan farklı olarak kendi gerçeklerini resimleriyle görünür kılar. Resimdeki kadın kendisidir, galeriye asıldığındaysa herhangi bir kadın olur. İlk serisinde çoğunlukla yatakta ya da bazen de tanımlanmaz bir mekânda kendisiyle hesaplaşma anını izlediğimiz Likos, yeni çalışmalarında sokağa çıkar günlük hayatın içine karışır.

Dizimin dibinden ayrılma


İsimsiz

Sanatçı üretimlerinde kendisinin de yaşadığı çelişkili bir dünyanın tanımlamasını yapmaya çalışır. Kadın-erkek, yaşam-ölüm, cinsellik-hastalık vs... Likos'un, zıtlıkların uyumu olarak bilinen ying yang kavramını işlerinde bir referans olarak kullandığını söylemekte de yarar vardır. Siyah beyaz renk kullanımını sıklıkla tercih etmesi bu nedenle tesadüf değildir.

YaklaşmaLikos, Tracey Emin'in 90'larda ortaya koyduğu itiraf sanatının bugün başka bir coğrafya ve zaman diliminde yorumlamakta, yaşamında var olan durumları fütursuzca ortaya sermek yerine resimlerinde yarattığı renkli formlar aracılığı ile izleyenle paylaşmaktadır.

Galeri İlayda Teşvikiye
Adres: Hüsrev Gerede Cad. No:37 Teşvikiye 
Tel+90 212 227 92 92 
Web sayfası da budur. :)

Hiç yorum yok: