Rengarenk Bir Sokak: Callejon de Hamel

Sizi rengarenk görüntülerle baş başa bırakıyorum bu Cuma. Havana'da Callejon de Hamel adlı sokak, daha doğrusu sokakcıktayız. Afro-Kübalı kültürün sanatla ifade edildiği bu şirin sokakta her yer rengarenk duvar resimleriyle, heykeller ve enstalasyonlarla dolu. Pazar günleri de en işlenmemiş haliyle bu kültüre ait müzik yapılıyormuş bu sokakta.


Ben tam aşağıdaki kolajda sağda gördüğünüz tahta bakarken, sokaktan geçen bir Kübalı oraya oturup o metal kolu tutarsam iyi şans ve güzel enerjilerin benimle birlikte olacağını söyledi. Yapmamak olmazdı tabi. :)


Bu sokağın nasıl meydana geldiğini merak edenler için kısa bir açıklama yapayım. Camagüeyli ressam Salvador González Escalona bir duvar ressamı, aynı zamanda bir heykeltıraş. Onun ön ayak olmasıyla birlikte 1989 yılında Kültür Bakanlığı yeni bir düzenleme yaparak bölgede bu sosyokültürel projeyi başlatıyor.
Böylelikle Sovyetler Birliği’nin çözülüş sürecinde ekonomik krize sürüklenen Küba’da mevcut kültürel mirasın korunması ve yeniden değerlendirilmesi için gereken harcamalara zorlukla kaynak yaratılabilmesi nedeniyle, sanatçıların kültür-sanat projeleri üretmeleri teşvik edilmiş oluyor. Günümüzde Callejón de Hamel benzeri projelerle sağlanan gelirlerle mahallelerin fiziksel olarak sağlıklaştırılması, yani yapıların restorasyonu ve sokakların hijyeni sağlanırken, mahalle sakinleri de bu projelerde istihdam ediliyor. Dolayısıyla hem sanatsal üretim teşvik edilmiş hem de yoksul mahalle yerleşimlerinin kendi kendine yetebilmesi sağlanmış oluyor. Çok mantıklı değil mi?
Cuma gününe yakışır renklilikte bir post ortaya çıkardığımı düşünüyorum. O zaman artık keyifli bir hafta sonunu da hak etmiş olabilirim, ne dersiniz? Sizlere de harika bir hafta sonu diliyorum. Haftaya Havana'ya devam!

2 yorum:

pelinpembesi dedi ki...

tam benlikmiş burası :)

Imge dedi ki...

Buket,

Herkesin modunu anında değiştirebilecek enerjisi olan bir yer gerçekten.. :)

Sevgiler.