Sarı Ay

17 Kasım Cumartesi akşamı sonunda DOT'un Eylül ayından beri oynayan Sarı Ay oyununu izlemeye gittik. 21:00'de başlayacak oyun öncesinde Deniz&Necip ikilisi ile DOT'un kafesi Pop-Up'ta buluşarak yemeğimizi yedik. Num Num'ın kapandığını fark etmemiş olduğumuzdan Pop-Up'ın biraz çeşit yoksunu menüsünü görünce seri hareketlerle ayaklanıp üst kata çıktık. O an fark ettik G-Mall'ın artık terk edilmiş bir AVM olduğunu ve içinde ne sinema ne Num Num ne de D&R'ın kaldığını. Hepsinin yerinde yeller esiyordu. MAC Spor Merkezi'nde de yemek yiyemeyeceğimize göre en sevimli gülümsememizi yüzümüze yerleştirerek "biz geldik" diye yeniden Pop-Up'a daldık. :) Makarnalar, lazanya ve hamburgerin yanında bayram tatilinde Toskana'nın altını üstüne getiren ve şaraplarının tadı halen damaklarında duran Deniz&Necip'in seçtiği güzel bir Toskana şarabını içtik. Uzun zamandır görüşmemiş olduğumuz için bol bol da muhabbet ettik tabi...ki daha sadece son gezileri konuşabildik! Ha tabi bir de erkeklerin her fırsatta işle ilgili bir şeyler konuşmaya daldığını ve bizim dürtmemizle masaya döndüklerini de eklemek gerek.:) Pop-Up'ın yemekleriyle ilgili fazla bir beklenti yaratmayın. Ama oyun öncesinde bir iki kadeh bir şey içip, bir makarna ya da salata yemek için de gayet uygun bir yer. DOT oyuncuları da sürekli oradalar tahmin edeceğiniz üzere.


Gelelim oyuna.. DOT'un şimdiye kadarki oyunlarının birçoğunda yer alan Pınar Töre, bu kez oyunu yöneten isim. İlk kez biletlerde "sert içerik" uyarısı bulunmuyor. Bu şimdiye kadar izlediğim en yumuşak DOT oyunu. Yine çok etkileyici ama kalp çarpıntısıyla, nefesimizi tutarak izlediklerimizden farklı. Benim şahsen bu kez en çok etkilendiğim şey hikayenin masalsı anlatımı ve beden kullanımı oldu. Bunda da yönetmenle birlikte onun fikrini başarıyla sahneye koyan oyuncuların çok büyük rolü olduğunu sanıyorum. Oyuncuların hepsinin performansı çok iyiydi, ama kadınlara biraz daha torpil geçeceğim bu kez. Gizem Erdem'in ormandaki ceylanı canlandırdığı sahne uzun süre aklımdan çıkmayacak. O genç kadın, gözlerimin önünde gerçek bir ceylana dönüştü! Bayıldım! Su Olgaç da beden kullanımı anlamında favorilerimden oldu. Mini minnacık bedeninin de bunda etkisi var mı bilmiyorum, ama o ne kadar estetik, kontrollü ve etkili bir performanstı öyle.  Bu iki kadının gölde yüzdükleri sahne de oyunun unutulmazları arasında olacak benim için. Ayrıca Kaan Turgut'un performansı ve yaşadığı minik şanssızlığa rağmen İbrahim Selim'in bir an olsun ruh halini bozmaması ve performansını düşürmemiş olması da takdire şayandı. Neredeyse sıfır dekor ve kostümle 70 dakika boyunca seyircinin size yoğunlaşmasını sağlamak büyük başarı ve DOT bunun da altından rahatlıkla kalkabilmiş. 


Bir de konudan kısaca bahsetsem iyi olacaktı değil mi? Kısaca bir kaçış hikayesi diyeyim o zaman. Lee ve hayatının önemli bir gecesinde markette tesadüfen karşılaştığı Leila'nın birlikte kaçışlarının hikayesi. Lee'nin alkolik annesinden, ayrı yaşadığı babasından, annesinin erkek arkadaşı Billy'den, sessiz Leila'nın kim bilir nelerden, yani kısacası hayatın gerçeklerinden kaçışlarının hikayesi Sarı Ay. Oyunun yazarı David Greig. DOT'un en önemli artılarından birinin de çok güçlü yazarlar ve dolayısıyla metinler ile çalışmaları olduğunu düşünmüşümdür. İşte bu da onlara örnek olabilecek bir hikaye. 

Sonuçta yine ruhen doymuş bir şekilde çıktık mi DOT'tan? Evet. Oyunu, oyuncuları beğendik mi? Evet. Tavsiye eder miyiz? Kesinlikle. Ama şimdiye kadar neredeyse tüm DOT oyunlarına gitmiş biri olarak sıralamada bu oyunu kendi listemde en alt sıralara yerleştirebilirim. Galiba DOT'un o "sert içerik" dozuna, hem oyuncuların hem de bizlerin oyun bitiminde dayak yemiş gibi bir hisle salondan ayrılmasına alışmışız. O yüzden normal etkilenmeler yetmiyor, uçlarda etkilenmek istiyoruz her oyundan. Bu da DOT'un suçu tabi ki, n'apalım, böyle alıştırmasalardı bizi! :)

DOT'un bu sezon dört oyunla ortaya çıktığını ve İki Kişilik Bir Oyun ve Altın Ejderha'nın da sahnelenmeye başladığını ya da başlamak üzere olduğunu unutmayın. Yani Sarı Ay'ı görmek için az zamanınız kalmış olabilir. Yani gişe telefonu sizi bekler: 0-212-232 44 40 ve 0-212-251 45 45 

Şimdiden iyi seyirler.
  

3 yorum:

Karma Has kicked My Ass dedi ki...

Yazıyı görünce doğrudan biletixi açıp Altın Ejderhaya bilet aldım. Heyecanla bekliyorum ilk DOT oyunumu :)

Imge dedi ki...

Epicurious,

Yazımın etkili olduğunu düşünerek gurur duyabilirim biraz sanırım. :) Şimdiden iyi seyirler. Ben de İso'yla gün ayarlayıp alacağım bu aralar biletimizi..

Karma Has kicked My Ass dedi ki...

Kesinlikle duyabilirsin :)