Hamburg'da Christmas

Bizim için geçtiğimiz hafta sonunu Hamburg'da geçirmenin en önemli nedeni Christmas coşkusuna şahit olmaktı. Almanya'da pek çok yerin Christmas pazarlarının ünü duyulmuştur. Hamburg onlardan biri olmamasına rağmen her meydanında yer alan pazarlarıyla bizi çocuklar gibi şenlendirdi.:) 

Ağaçların ve binaların göz alıcı süslemelerine her yerden yayılan müzik sesleri ve sıcak şarap ya da nefis barbekü sosisler ya da çikolatalı krep kokuları da eklenince bizim için yetti de arttı bile. Burnumuzun götürdüğü yere gittiğimiz bir hafta sonu oldu bu. 


Aşağıdaki kolajın baş rolünde adeta bağımlısı olduğumuz glühwein'ı yani sıcak şaraplarımızı görebilirsiniz. Günde üç-dört tane içmezsek kendimizi eksik hissederiz gibi düşünüyorduk oralardayken. Hem soğuğa karşı da birebir, tavsiye ederim. Harika içinizi ısıtıyor. Ve gerçekten de içinizin ısınması gerekiyor, çünkü hava buz! Her ne kadar Cuma günü gittiğimde her yer kupkuru ve havanın soğukluğu normal derecelerde olsa bile Cumartesi-Pazar gerçekten soğuktu. Kuzey Denizi'ne, Baltıklara iki adım mesafedeyiz ne de olsa. Almanya'nın en kuzeydeki şehri Hamburg. Ayrıca içinden geçen kanalların da yaşayacağınız romantizme değil geçirebileceğiniz yüz felcine katkısı olabilir diye düşünüyorum! Neyse, Cumartesi sabahı yağan karla birlikte Christmas dekorunun eksik parçası da tamamlanmış oldu. Ben eksikliğini falan hissetmemiştim ya neyse.:) 


Aşağıdaki Noel Baba pek şekerdi doğrusu. Akşamları ışıklı geyiklerin çektiği arabasıyla, Christmas şarkıları eşliğinde bir ileri bir geri gidiyordu. Bir akşam kızağını durdurup konuşmaya başladığında sıcak şarabı fazla kaçırmış olabilir miyim diye de düşünmedim değil. Meğer akşamları maketinin yerini kanlı canlı bir Noel Baba  alıyormuş.:)


Bir de sokaklardaki geçit töreni vardı tabi. Jingle Bells eşliğinde dans ederek geçen Noel Babalar (ve Anneler) ile zencefilli kurabiyeler favorim oldu. Hatta arkamdan geçerlerken fotoğrafımı çeksin diye İso'ya makineyi vermişken bir de baktım ki kurabiyelerden biri de ekibin yanından ayrılıp yanıma gelmiş.:) 


Şimdi sorarım size: biz çocuklar gibi şen olmayalım da kim olsun? Biz kendimizi bu pazarlarda kaybetmeyelim de kim kaybetsin? Başka şey dileseymişim, diyemeyeceğim. Tam da bunu görmek, yaşamak istiyordum ve oldu. Akışından hiç şüphe etmediğim Evren'e binlerce teşekkürler. 2013 için de bir sürü isteğim var ondan, o biliyor. 

E o zaman, hepinize şen şakrak bir hafta sonu diliyorum.:)

2 yorum:

Muzurella dedi ki...

ba-yıl-dım :)

Imge dedi ki...

Muzurella,

Ben de..:)