Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince, Ama Şimdi İyi

Neredeyse iki senedir sahnelenen, hakkında hep olumlu eleştiriler duyduğum ama izlemek için bir türlü fırsat bulamadığımız bu harika Talimhane Tiyatrosu oyunu için berbat bir AVM olan Şişli Blackout'a gittik geçen hafta Pazartesi akşamı. O sahnenin yerini tez zamanda değiştirseler de bir daha o kabus AVM'yi görmek zorunda kalmasak diyerek oyunu anlatmaya başlayayım!

Lucky Kirkwood’un yazdığı, Seçil Honeywill'in uyarladığı ve Mehmet Ergen‘in yönettiği bu güzel oyun Türkiye'ye büyük umutlarla gelen yabancı uyruklu hayat kadınlarının trajik öykülerini Dijana'nın yaşadıkları üzerinden anlatıyor. Dijana kandırılarak ve eve kapatılarak fuhuşa zorlanan yüzlerce yabancı kadından biri. Yaşadığı onca şeye rağmen yüreğinin sevgi dolu yapısı hiç değişmemiş ve umudunu her nasılsa kaybetmemeyi başarmış. Bu anlamda bir yaşam kahramanı belki de. Ve ona ruh katarak hep aklımda kalacak performanslardan birini sergilemiş olan Esra Bezen Bilgin de benim gözümde bir tiyatro kahramanı olmuş durumda. O nasıl bir oyunculuktu öyle?! Gerçekten inanılmazdı.

Oyunun geçen yıl aldığı ödüller saymakla bitmez. Ve bunların hemen hepsi de inanılmaz bir performans sergilemiş olan Esra Bezen Bilgin'in aldığı ödüller daha çok. En Başarılı Kadın Oyuncu ödüllerinin hepsini toplamış geçen yıl Esra Bezen Bilgin. Helali hoş olsun hepsi. Güliz Gençoğlu'yla birlikte oynadığı iki kişilik bir oyun olsa da aslında gayet tek kişilik bir oyun izleyeceksiniz. Güliz Gençoğlu'nun rolü çok kısa ve arka planda kalıyor. Asıl olay Esra Bezen Bilgin'de. Mimikler, jestler, beden dili, giyimi-kuşamı ve o aksanlı konuşmasıyla  karşımıza çıkardığı Dijana bir oyun karakteri olmaktan çıkıp kanlı, canlı, bağ kurabildiğimiz,  ruh halini anlayabildiğimiz ve empati duyabildiğimiz gerçek bir karaktere dönüştü adeta. Özellikle de o aksanı bu kadar doğal bir şekilde diline yerleştirebilmek için ne kadar ve nasıl çalıştığını  çok merak ettim. Anlatmakla olmaz, izlemelisiniz. Ağzımız açık kaldı resmen. Yönetmen eşi Mehmet Ergen de eşini sahnede her izlediğinde gurur duyuyordur eminim. Hem yönetmen hem oyuncu olan taraf için ne güzel bir duygu olmalı diye de düşünmedim değil. :)

Bu oyunu kaçırmayın derim. Oyun tarihleri için buraya bakabilirsiniz.
Şimdiden iyi seyirler. 2 yorum:

Mahmutun güncesi dedi ki...

Bu tiyatro sahnesiyle ''Tatlı Kaçık'' oyunu ile tanıştım.Oyun güzeldi de tiyatro sizin de dediğiniz gibi elden geçmeli.Ali Ağaoğlu gibi para babaları bir el atsa ne olur,kaç liraları gider ki.Merkezi bir yer,kültürel etkinlikler için ideal.
Hemen sonra ki hafta bir başka izlemek istediğim tiyatro oyunu için gitmiştim.Allahtan yanında ki Kafe'de birşeyler yerim düşüncesiyle 1,5 saat önce gitmiştim ve oyunun iptal edildiğini öğrenmiş ne sinir olmuştum.Açlığımı unutup koştura koştura yakınında ki profile kültür merkezinde oynanan ''Leyla'nın Evi'' oyununa gitmiştim.
Bir süreliğine buraya gitmeyi düşünmüyorum.

Imge dedi ki...

Mahmutun güncesi,

Ali Ağaoğlu'nun bir tiyatro sahnesine el atma ihtimaline inanabilecek kadar umut dolu olmanın sırrını açıklar mısın? :)