East Side Gallery

Berlin'de en çok etkilendiğim duraklardan birindeyiz bu kez: East Side Gallery'de. Berlin Duvarı'nın kalıntılarını şehrin pek çok yerinde görebilirsiniz. Hepsini görmeseniz de olur zaten, merkezi noktalardaki birkaç tanesi gözünüze çarpar ve o kadarı da yeter. Ama Duvar'dan kalan en uzun kesintisiz bölüm olan East Side Gallery'yi kesinlikle görmelisiniz. Çünkü burası bir açık hava sergisi, bir özgürlük simgesi. Yaklaşık bir kilometrelik bu Duvar parçasının her yeri dünyanın çeşitli yerlerinden ressamların resimleriyle dolu. Ve bunlar  genellikle özgürlük, barış, değişim, daha iyi bir dünyaya vurgu yapan çalışmalar. 

Spree Nehri kıyısındaki bu açık hava müzesine ulaşmak için U1 hattının Schlesisches Tor durağında iniyorsunuz. Oberbaum Köprüsü'nden karşıya geçer geçmez sıra sıra dizilmiş 100'ün üzerinde resimle East Side Gallery sizleri bekliyor.  


Bundan sonrasında fotoğrafları daha çok tek tek koysam daha iyi olabilir. Gerçi o kadar çok fotoğraf var ki burada çekilmiş ve sizlerle paylaşmak istediğim. Bakalım ne kadarını koyabileceğim buraya. Bir kısmını da Instagram hesabımda (@imgeleme) paylaştım, haberiniz olsun. Bu arada ilk resim Rus ressam Dmitri Vrubel'in. Yapıldığı dönem de tartışmalara yol açmış olan "My God, help me to survive this deadly love" adlı çalışması. İki komünist liderin dudaktan öpüşmesini gösteren çarpıcı bir çalışma. Tanrım, bu ölümcül aşktan sağ salim çıkmama yardım et!

Aşağıdaki Dancing to Freedom çalışmasının altındaki yazı tam çıkmamış. O yüzden ben tamamlayayım: "No more wars. No more walls. A united world." Yani artık savaş ya da duvar değil birlik içinde bir dünya istendiği mesajını iletmiş yapan ressam.1990 yılında duvarın bu kısmında resimlerini sergilemeleri için sanatçılara izin verilmiş. Ancak sonrasında üzerine yapılan grafitiler, vandalizm ve hava koşullarından dolayı yaşanan yıpranma yüzünden 2000 yılında resimlerin üçte biri restore edilmiş. Sonrasında ise 2008'e kadar neredeyse tüm resimlerin restorasyonu tamamlanmış (sadece bazı sanatçılar restorasyon sürecine katılmamayı tercih etmişler).

Gördüğüm için kendimi çok şanslı hissettiğim yerlerden biriydi burası. Berlin, sadece East Side Gallery'yi görmek için gidilebilecek bir yer bana göre. İşte o derece sevdim ben onu! :)Hiç yorum yok: