Yüksek / Overspill

Geçen hafta Cumartesi akşamı, yani 11 Mayıs'ta Seda&Engin ile birlikte DOT'un sezon finalini yapmaya gittik. Yani Yüksek/Overspill'i izlemeye. Sanırım ben bu sezonun DOT oyunları arasında bu oyunu ilk sıraya yerleştireceğim.

Ne dekor, ne kostüm, ne başka bir şey. Karanlık küçük bir salondayız ve karşımızda sadece "üç panpa" var. Onlar için her zamanki gibi McDonald's'a gidip üç Big Mac menü ısmarladıkları, İstiklal'de dolandıkları, o spor mağazasından alışveriş yaptıkları, hoşlandığı kızla takılmak isteyen panpalardan birini bu büyük ihanetten vazgeçirip birlikte PES oynamaya ikna ettikleri sıradan bir İstanbul günü var karşılarında. Ya da onlar öyle sanıyorlar. 

Çünkü o gün İstanbul biraz hareketli bir gün geçirmeye karar vermiş. Artık tanıyamadığımız, bizim diyemediğimiz İstanbul'da bir şeyler oluyor. Bir bomba patlıyor bir yerlerde, siyah tişörtlü, pis bakışlı bir adam var olay yerinde. Panpalar bu işi onun yaptığına eminler. Zaten öyle bir tipi var çünkü! Üç panpanın üç ayrı gözden anlattıkları hikayede her şey farklı olsa bile aynı olan şeyler var: korku, paranoya ve şiddetin hayatımızın içine ne kadar rahat, kolay ve çeşitli formlarda yayılabildiği. Buna bağlı olarak ortaya çıkan hoşgörüsüzlük, linç kültürü, ötekileştirme, göz bile kırpmadan günah keçileri yaratma. Sonra da yaşadığımız bu ortam içinde giderek yabancılaşan bir İstanbul, hatta dünya (hatta bizler).


Üç panpayı canlandıran oyuncular: Mehmetcan Mincinozlu, Onur Öztay ve Aykut Akdere. Üçü de birbirinden başarılı bir performans sergilediler. Hem de yeri gelince polis, yeri gelince bardaki pis bakışlı adam, yeri gelince eve eli kolu Şok poşetleriyle dolu gelen ve TV'yi şeytan icadı göre yaşlı anne oldular. Ali Taylor'ın yazdığı oyunu yöneten, uyarlayan ve çeviren Tuğrul Tülek. Metnin başarısı, doğallığı ve bize ulaşan gerçekliğiyle ilgili en büyük övgüyü de sanırım Tuğrul Tülek hak ediyor. Daha önceki DOT yazılarımda bahsetmişimdir mutlaka; onun hem oyunculuğuna hem de yönetmenliğine hayranız biz. (Ve ciddi bir DOT oyunu arşivi var zihinlerimizde ve blogda. Az değil, Sansürcü'den beri neredeyse tüm DOT oyunlarını izledik hani.)  

Yüksek/Overspill için galiba sezonun son 3 oyununu görme şansınız hâlâ var. 23-24-25 Mayıs'ta G-Mall'da sizleri bekliyor olacaklar. Biletleri telefonda alabiliyorsunuz. Detaylar burada. Kaçırmamanızı öneriyorum. Bayılacaksınız. 

Not: Twitter kullanıcıları için DOT'un hesabı @dottiyatro ve Tuğrul Tülek'in hesabı ise @tugrultulek.   Tuğrul Tülek'in Vine videolarını takip etmenizi de şiddetle öneririm. O kadar ki artık her akşam yatmadan bir doz Etkıli Hitabet Dersi izlemek bir alışkanlık oldu bizde.:))

Hiç yorum yok: