Yenilmezler! :)


Gezi Parkı cebren ve hile ile dağıtıldıktan sonra ne oldu bilin bakalım? Bütün #parklarbizim oldu. :) İnsanlar akşamları semt parklarında toplanıp demokrasinin en saf ve gerçek formunu yaşamaya başladılar. Buradan harika fikirler de çıkmaya başladı. Mesela dün Abbasağa'da "yaz tatilinde sahillere gitmek yerine Anadolu'ya gidip insanlara yaşananları anlatmak" önerisi konuşulmuş. "haksızlığa karşı çıkarken bile cinsiyetçi/ayrımcı bir dil kullanmamaya" vurgu yapılmış. Şu ana kadar yaşananlarla ilgili harika bir yorum da şu: "Biz maçın ilk yarısını kazandık. Hem de karşı takım çok sert oynarken ve hakem de onlardan yanayken." Bu forumlarda konuşulanların derleneceği bir blog ve Twitter hesabı da var artık.

Bu uyanış ve aydınlanma döneminde herkesin yapabileceği bir şey var. Ama en çok da bilmeye ve sorgulamaya ihtiyacımız var. Bilgi medya tarafından size sunulmuyorsa, sunan medya kanallarını bulmak ve Internet'i etkin bir şekilde kullanmak zorundasınız. Ondan sonra da dinlemeye, anlamaya, empatiye, sağduyuya ve çözümler üretmeye geçmeliyiz. Öyle her gün TV'ye çıkıp dediğim dedik demeçler vermekle,  biber gazı stoklarını tüketmekle, her on beş günde bir "4 ölü, 7822 yaralı, 11 göz kaybı, 6 kişi yoğun bakımda, 1000’e yakın gözaltı" gibi rakamlarla devam edemez bu iş. Eninde sonunda herkes insan olmayı ve özgür bireyler olarak birbirine saygı duyarak, birbirlerinin yaşam tarzlarına müdahale etmeden, bir arada yaşamayı öğrenecek. Gezi direnişinin henüz hayata geçememiş ama mutlaka geçeceğine inandığım ideal sonucu şimdiden hayırlı olsun diyorum. O sırada da insaniyetini kaybedecek kadar gözü dönmüş olanlara Allah akıl-fikir-insanlık versin dilerim.   

5 yorum:

Klio'nun Şarkısı dedi ki...

Blog sayfalarına "beğen" tuşu koysalardı keşke. Beğendim:)

Mehmet Bilgehan Merki dedi ki...

İlk yarıyı kazanmak deyimi sanırım bireysel korkuyu yenmek olarak yorumlanmalı

Imge dedi ki...

Sezer Eser Parker,

Aynen.:) Takipteyim merakla..

Mehmet Bilgehan Merki,

Buna ek olarak ben "devlet eliyle uygulanan bunca şiddet ve provokasyona rağmen sağduyuyu hiç kaybetmeden, barışçıl ve insancıl bir şekilde yılmadan direnebilmiş olmak" olarak yorumluyorum.

İzler ve Yansımalar dedi ki...

Türk Milleti her tür baskıya ve şiddete rağmen, zekası ve onurlu duruşu ile dünya tarihinin en ilginç halk eylemlerini gerçekleştiriyor.. 'Duran Adam''lar..ve ardından sürdürdükleri demokrası forumları son derece insancıl ve barışçıl tepki ve oluşumlardır. Uzun bir koşu bu..sonucun aydınlık olacağına inancım tamdır benim..Daha çok bilinçlenmek için, bilgilerin paylaşımı şart.. Forumlardaki önerileri son derece önemlidir. Sevgiler..

Imge dedi ki...

ESMİR,

Sana kesinlikle katılıyorum. Bundan sonrası için en önemli şey bilgi paylaşımı ve bunların hayata geçirileceği oluşumlar (özellikle siyaset platformunda) çıkması olmalı zaten. Benim de her şeyin iyi olacağına dair inancım tam. Güzel günler göreceğiz hep birlikte.

Sevgiler..