Hayal Rotalarda Bugün: Yeni Zelanda

20 Mart Cuma akşamı Fest Travel'ın fotoğraf gösterili söyleşiler serisinin Avustralya-Yeni Zelanda durağı için komşumuz Pak İş Merkezi'ne gittim. Yine Fest'in harika kadın rehberlerinden biriyle tanışmış olduk o akşam: Nedime Dicle. (Bir diğeri için bakınız İzlanda söyleşisi) Seyahatle ilgili notlar aldığım, çok sevdiğim bir dostumun hediyesi olan ajandam önümde ve beyaz şarabım da elimde olduğuna göre biz hazırız! En sağdaki fotoğraftaki yaşı hepimizden çoook büyük olan gezgin kadını da idolüm olarak belirledim. Geziye katılmış da dinlemeye gelmiş. Darısı başıma diyorum. Ben de 80 yaşında bile bilmediğim rotalarla ilgili okuyan, izleyen, araştıran, hatta planlar yapan bir kadın olmak istiyorum.


Önce Yeni Zelanda ile başlıyoruz. Nedime Hanım her iki ülkeye de Facebook grubundan topladığı "en çok akla gelenler" yanıtlarıyla başlıyor. Eveet, sıralayalım bakalım Yeni Zelanda ile ilgili aklınıza en çok neler geliyor:

- Kivi: meyve olan değil, kuş olanı. Sadece Yeni Zelanda'da yaşıyor. Nesli tükenmekte olan, uçamayan, tavuk gibi bir kuş türü. Tüm gün uyuyor, gece bir saat falan uyanık kalıyor. Uyanıkken öttüğünde ise "ki vi, ki vi" gibi sesler çıkardığı için adı kivi olmuş. Halkı Yeni Zelandalıyım demek yerine "I'm a Kivi" diyormuş. Gidip de duyarsanız şaşırmayın. ;)

- Burun dokundurma: İki kabile liderinin birbirlerine "Biz dostuz" mesajı vermek için burunlarını dokundurduklarını biliyor muydunuz?


- Lord of the Rings ve Hobbit filmleri. Her ikisi de bu ülkenin nefis doğasında çekilmişler. 

- Koyun ve yün. 

-Maorilere özgü haka dansı

Açıkçası benimse ilk aklıma gelen o nefis doğa görüntüleri Yeni Zelanda ile ilgili. Aşağıdaki Queenstown şehrinden bir görüntü. Buradan fiyortları gezen gemiler kalkıyormuş ve gerçekten büyüleyici güzellikte görüntülerin sizi beklediğine emin olabilirsiniz o gemide. 


Yeni Zelanda'nın simgesi eğreltiotu. Başkent Wellington ama ülkenin İstanbul'u Auckland. Burası Sydney'nin minyatürü gibi, modern ama doğayla iç içe bir şehir. Hong Kong, Filipinler, Vietnam gibi ülkelerden gelen büyük bir Asyalı göçmen nüfusa sahip. Ekonomik sıkıntı yaşamamalarına rağmen adım başı dilenci, evsiz ve eroinman varmış. 

Hiçliğin ortasında, altı Antarktika, en yakın komşusu Avustralya olan bir ülke. Ne yazık ki burada da buzulların her geçen sene azaldığı gözleniyormuş. Ancak Avustralya'da su sıkıntısı baş göstermesine rağmen Yeni Zelanda'nın her karışından su fışkırıyor. Kükürtlü su gölleri, nehirler, şelaleler, kireçtaşı mağaralar, kaplıcalar... ne ararsanız var memlekette. 

Yerli halk Maoriler'den sonra İngilizler adaya geliyor ve 1840 yılından beri de hiçbir yere gitmiyorlar. O yüzden artık gerçek Maori kalmamış durumda, hepsi melez. Okullarda Maori dili zorunlu ve kültür köylerinde Maori gelenekleri ve dansları yaşatılıyor ve gelen yabancılara anlatılıyor. Ama İngilizleri severek kabul etmişler. Medeniyet getirdiklerini söylüyorlar ve hallerinden memnunlar. Medeniyetle birlikte obezite de getirmiş Batı dünyası tabi. Maoriler'de obezite feci yaygın. 


Batı dünyasının Ada'ya getirdiği bir diğer kültür de şarap kültürü tabi ki. Burada uçsuz bucaksız uzanan şarap bağlarından nefis şaraplar elde ediliyor. Biracılık da gelişmiş. 

Maoriler denizci oldukları için ahşap işçiliğinde de iyiler. Zamanında gemiler yapmışlar, şimdi ise daha çok geleneksel evlerinde ve kötü göze karşı yaptıkları totem heykellerinde görüyoruz marifetlerini.

Bu arada güneşe bakıp aldanmayın. Buzullarla dolu ve Güney Kutbu'na yakın bir ülkedeyiz. Hava gayet sert olabiliyor doğal olarak. Özellikle de doğada. 

Nefis fotoğraflar eşliğinde Yeni Zelanda hakkında öğrendiklerimiz bunlar oldu. Avustralya'yı da aynı yazıda yazarım, diyordum ama çok uzun olacak. O yüzden bir sonraki yazıda sizi Avustralya'ya götüreceğim. 

İyi haftalar!

Hiç yorum yok: