Paramı Yönetebiliyorum

İnsanoğlunun tüketsek, tüketsek, ne tüketsek diyerek gözü dönmüş bir şekilde önüne çıkan maddi ve manevi her şeyi tüketmeye alışan bir tüketim canavarına dönüştüğü günümüz dünyasında şahsen böylesi bir girişimin daha da önemli olduğunu düşünüyorum. İlk kez kamu, özel sektör ve sivil toplumun bir araya geldiği Paramı Yönetebiliyorum projesi, 15-30 yaş arası gençlerin kişisel maddi kaynaklarını bütçelemelerine, finans hizmetlerini doğru kullanmalarına ve  genel anlamda finansal okur-yazarlık yetisi kazanmalarına olanak tanıyan eğitimler sunuyor. Temel ekonomik ve finansal terminolojiyi öğrenme, kısa ve uzun vadeli kişisel bütçe hazırlama, yatırım fırsatları, ihtiyaç ve istek belirleme, tasarruf ve birikim önerileri hakkında bilgi sahibi olan gençleri çok daha sağlam ve sağlıklı bir finansal gelecek bekleyecek.


Para her şey değil, ama çok şey! Bu konuda netiz değil mi? Kişisel özgürlüğümüzü sağlarken ve yaşam tercihlerimizi belirlerken de maddi açıdan güçlü olmanın avantajları olduğu kesin. Lüks bir yaşam istemiyor olabilirsiniz, büyük hırslarım ya da beklentilerim yok diyebilirsiniz. Ama yine de kira/ev taksitleri ve faturalardan sonra şimdiki ve gelecekteki fiziksel ve ruhsal sağlığınız için ayırmanız gereken bütçeyi bir düşünün. Kültür-sanat harcamalarınızı hesaplayın. Seyahat etmeyi seviyor musunuz? Bir gezgin olarak bütçe planlaması illa ki yapmak zorundasınız. Dolayısıyla en asgariden en kapsamlı olanına kadar hayatlarımızın maddi tarafının da yönetilmesi gerektiği gerçeği karşımızda.


Benim nasıl bir seyahat sever olduğumu biliyorsunuzdur artık. Yeni yıl dileklerimden kurduğum hayallere, odamın duvarlarından bilgisayarımdaki fotoğraf dosyalarına ve tabi ki blogumun en dolu içerikli kategorisi olan Gezi Notları'na kadar içim dışım seyahat ile dolu diyebilirim. Bu konuda bütçe planlaması yaparken neler yapabilirim derseniz, işte size birkaç öneri:

- Uçak biletlerini yakın takibe almalısınız. Kampanyaları, uygun fiyat dönemlerini, millerle alabileceğini hediye biletleri sıkı sıkıya takip etmelisiniz. Uçak biletini makul bir fiyata hallettiğiniz sürece seyahatin en maliyetli kısmını kontrol altına aldınız demektir.

- Öğrenciyseniz Interrail macerası ile hosteller ve ekonomi sınıfı tren yolculukları sizleri bekler. Avrupa'yı keşfetmek için çok az maliyetli ama çok eğlenceli ve öğretici bir deneyim alternatifi olacaktır bu.

- Yine ağırlıklı olarak öğrencilere, ama aslında herkese uygun bir öneri olarak yıl içinde freelance/part-time işlerde çalışarak yıllık seyahat bütçenizi oluşturabilirsiniz. Yaz tatillerinde de hem çalışıp, hem tatil yapanların sayısı hiç de az değil, biliyorsunuz.

- Yurtdışında otel ve ulaşım için harcamalarınızı minimuma indirirseniz -yani kısaca az yıldızlı ama temiz şehir otelleri seçer veya birkaç kişi birleşip ev tutarsanız ve taksiye binmek yerine avantajlı ulaşım kartları alırsanız- cebinizde o bölgeye uygun yemekleri ve içkileri tatmak için daha çok paranız kalacaktır. Ayrıca Anthony Bourdain büyük adam; sokak gıdaları her zaman hem ucuz hem de çok lezzetlidir. ;)

- Öğle yemeklerini piknikle geçiştirebilirsiniz. Ciddiyim. Her herin parkla bahçeyle dolu olduğu, bizimkine hiç benzemeyen şehirlerde yanınıza bir sandviç ve karton bardakta kahve/meyve suyu alarak parkta çimlerin üstünde öğle yemeği molası vermek harika bir fikir bence. Ah şimdi Hyde Park'ta Pret-a-Manger'den aldığım sandviç ve mango suyuyla oturmak vardı! ;)

- Alışveriş illa ki yapacaksınız. Duty Free'den alabileceklerinizi belirleyin ve oradan alın. Mağazaların online sayfaları daha avantajlı fiyatlar sunuyor olabilir. Gitmeden önce alışverişinizi yapıp, otelinize göndertebilirsiniz. Ayrıca tax-free  formuyla, kuyruğuyla uğraşamam, demek yok, ona göre! Alırken iyiydi, vergi iadesini alırken daha iyi olacak, inanın bana.;)

Neyse. Bu öneriler uzar gider. Ve sadece seyahat ile ilgili onlarca öneri verilebilir. O zaman genel olarak hayatınızdaki tüm gider kalemlerini nasıl yönetebileceğini konusunda öneriler ve bilgiler almak sizce de çok yararlı olmaz mı? İşte Paramı Yönetebiliyorum'un online eğitimleri bu yüzden sizleri bekliyor.


Paranıza iyi bakın ki serpilsin, yeşillensin. Çoğaldıkça bereketi de artsın. Güzel günlerde, hayatınıza güzellik katacak nedenler için kullanılsın. Sizi istediğiniz her şeyi yapacak, istemediğiniz hiçbir şeyi yapmak zorunda kalmayacak kadar özgür kılsın. Yönetebilirseniz olur bence. ;)

Hiç yorum yok: