Yan Etki'den Sonra

Bu kez Bir de Benden Okuyun blogu sayesinde tanıştığım Yan Etki Sahne ve Sonra oyunundan bahsetmek istiyorum sizlere. Bir kere yeri itibariyle bu tiyatrodaki oyunlara gitmeye bayılacaksınız, çünkü kendisi Asmalımescit'te bulunuyor. Tepebaşı'na inen ara sokaklardan birinde.  Yani öncesinde Miss Pizza'nın odun ateşinde pişmiş nefis pizzalarını yiyebilir ve belki bir kadeh de şarabınızı içebilirsiniz. Çıkışta da geceye devam edip metroyla eve dönebilirsiniz. Bence harika ve çoktan takibe alındılar!

Oyuna gelince..  Yanlış bir mahkeme kararı sonucu genç yaşında hapis cezasına çarptırılan ve 17 yıl sonra "pardon ya, bir yanlışlık olmuş, suçlu sen değilmişsin, çıkabilirsin," denerek 30lu yaşlarının ortalarında cezaevinden salınan Monty'nin hikayesi var karşımızda. Yazarı Chad Beckim, yönetmeni Elif BaşMonty gerçek dünyadan o kadar kopmuş durumda ki kendi başına market alışverişi yapmak, yumuşacık yatağında yatmak, bir Excel tablosu kullanmak, hatta sevişmek ile onu zorluyor. Para birimi yabancı olmasa da fiyatlar yabancı. Bir patlamış mısıra ve sinemaya verdiği paraya inanamıyor. Kaybolan 17 yılı için devletin kendisine önerdiği para ise umurunda bile değil. Komik ve anlamsız olduğunu düşünüyor (ablasının aksine). Hırslar, hesaplaşmalar, cezalar, yaptırımlar yerine yeniden tutunabilmeyi öğrenmek tek derdi. Sevmeyi, güven duymayı, değer vermeyi ve görmeyi, çalışmayı, genel olarak yaşamayı yeniden öğrenmek tek önemsediği. Haksız da sayılmaz. Kayıp yıllar maddi kayıptan çok yıkıcı manevi hasarlar bırakmış üzerinde. Bakalım yaşamın acımasızlığı karşısında dik durabilecek mi?

Monty rolünde Deniz Karaoğlu çok başarılıydı. İkinci favorim Kebap oyunundaki nefis performansıyla hatırladığım Gülce Oral oldu. Burada Monty'nin markette tanıştığı ve sevgili olur gibi olduğu Susie rolündeydi. Üçüncü favorim ise parmaklıklar arasında olmasa da bir nevi hapis hayatı süren Warren rolündeki Barış Kıralioğlu

Yan Etki'den Sonra kesinlikle izlemeye değer bir oyun. Öneririm. Biletler içinse buraya tık tık.      

İyi seyirler!

Hiç yorum yok: