Loco&Matto

Geçtiğimiz Çarşamba akşamı saat 18.00'de leziz ve bol kalorili bir blogger etkinliği için Loco&Matto'ya gittik. Burası ufacık tefecik, ama içi dolu şirincik bir dükkan. Bağdat Caddesi'nin Şaşkınbakkal bölümünde yol üstünde bir kaçamak durağı. E ben de o gün yaza hazırlık amaçlı sağlıklı beslenme ve egzersiz programına biraz ara vererek tatlı bir kaçamak yaptım sayelerinde. Kesinlikle değdiğini düşünüyorum, pişman değilim. ;)


Burası sadece tatlı kaçamaklar için uğrayacağınız bir yer değil. Alışveriş arası acıktığınızda durup atıştırmalık olarak alabileceğiniz nefis panzerotti ve empanada çeşitleri de var. Biz domates ve mozzarellalı ile kıyma ve mozzarellalı panzerottilerden denedik. Çok lezzetlilerdi. Yok ben tatlı kaçamaklar insanıyım, diyorsanız o zaman işiniz daha keyifli olacak. Kahveniz hazırlanırken hangi churros'u yemek istediğinize karar vermeniz gerekiyor. 


İspanya ve Latin Amerika'ya özgü bu nefis lezzetlerden churros benim Avrupa tatillerindeki favorilerimdendir. Noel pazarlarında da mutlaka görmüşsünüz külahların içinde satılan churros'ları. Amerikan tarzı churros da var isterseniz; tarçın ve şeker kaplamalı, ama sossuz olanı (sağda altta). Ama ben çikolata sosuna batırılarak yenen İspanyol usulü klasik churros'un hastasıyımdır. Burada bir de ilk kez denediğim beyaz/sütlü/bitter çikolata dolgulu churros'lar da vardı ve kesinlikle çok başarılılardı.


Yıllar önce bir Noel pazarında ilk kez bu lezzetle tanıştığımda "İstanbul'da bunu açmak lazım," demiş ve minik kulübesinden, hazırlayan kızların önlüklerine kadar bir sürü şeyi hayal etmiştim. Tabi her zamanki gibi bir heves kurulan bir hayal olarak kaldı ve unutulup gitti dönünce. Ama Enes kardeşler hayallerini hayal olarak bırakmayıp, bir adım ötesine geçmeyi, gerçekleştirmeyi başaran gruba giriyorlar. Eski bir bankacı olan büyük kardeşin anlattığına göre kostümleri, külahları, külahların yerleştirileceği karo delikleri olan masaları, rengarenk karton bardakları ve sarmaş dolaş kedi tuzluklarıyla bile birebir kendileri ilgilenmişler, tasarımlarından yapımlarına kadar her işle uğraşmışlar. Şimdi de bu leziz kaçamakları güler yüz eşliğinde bizlere sunuyorlar. 


İçleri taze sebze ve et ile doldurulmuş panzerotti ve empanada çeşitlerinden denemek ya da hamuru Loco&Matto ekibi tarafından özenle hazırlanan churros'lardan yemek için buraya mutlaka uğrayın derim. Bu arada Loco ve Matto da "çılgın" anlamına geliyormuş. Biri İtalyancada, diğeri İspanyolcada. Bir çılgınlık yapıp kurumsal hayattan böyle tatlı bir dünyaya atılan çılgın kardeşler ismi de kendilerine göre seçmişler anlaşılan. ;) 


Masadaki tuzlukları çaktırmadan çantama atıp eve getirdiğimi düşünmüyorsunuz, değil mi? Onlar çılgın şefimizin bizleri uğurlarken verdiği minik ve şirin bir hediye olarak benimle birlikte eve geldiler. İsimlerini de günün anısına Loco ve Matto koydum. ;)

Alışveriş sırasında enerji depolamak için ilk fırsatta deneyin derim bu güzellikler. Bakalım siz de beğenecek misiniz?

Hiç yorum yok: