Burj Khalifa ve Fountain Show

Dünyanın en büyük AVM'si olan Dubai Mall'ın karşısına dünyanın en uzun binasın olan Burj Khalifa'yı dikmişler Dubaililer efendim. Sonra bu "en"lerin ortasına yapay bir gölet yapıp, içine de Las Vegas'taki Bellagio Otel'in önündekinden de büyük bir fıskiye sistemi kurmuşlar. Turistler de gece olunca bu ikisinin muhteşem birleşiminin karşısına geçip hayran hayran seyre dalmışlar. 


Gerçekten gündüz de çok güzel görünen binanın gece görüntüsü kesinlikle çok daha etkileyici. 163 katlı ve 828 metre yüksekliğindeki binanın 124. ve 148. katlarında seyir terasları bulunuyor. Biz 124. kata çıktık ve oraya çıkış asansörle yaklaşık 1 dakika sürüyor. Giderken felaket senaryoları yazmayıp, dikkatimizi dağıtalım diye olsa gerek, ışıkları söndürüp yıldız görüntüsünde minik ışıkları yaktıkları asansördeki LED ekranlarda Burj Khalifa ile ilgili görüntüler dönüyor. Bir oraya bir öbürüne bakayım derken hoop çıkıvermişsiniz 124. kata. Ve aşağıda solda Dubai Mall, sağda ise Souk Al Bahar ve önünde fıskiye şovunun yapıldığı gölet bulunuyor. Tıpkı bir maket gibi görünüyorlar değil mi?Günbatımı saatlerinde sıra olduğu için biletleri önceden Internet üzerinden almamız tavsiye edilmişti gitmeden önce gezdiğim  pek çok seyahat sayfasında. Üstelik kuyruğa girip aldığınız fiyattan daha düşük bir rakam ödeyerek alabiliyorsunuz online biletlerinizi. Ben de öyle yapmış ve buradan saat 18:30 için iki kişilik biletimizi kapmıştım.  Böyle yaparak iki kişi yaklaşık 100 USD gibi bir fiyata yukarıya çıkabilirsiniz. Değer mi derseniz, bence değmezmiş. Ama turistsiniz, çıkacaksınız biliyorum, o yüzden kendiniz görün derim. ;) 

Değmeme nedenine gelince çoğu zaman çok açık bir gökyüzü olmadığı için çok da harika görüntüler yakalamanız mümkün olmuyor. Tepeden Emir'in yaptırdığı duble yolları (hem de kaç duble!), Sheik Zayed Yolu üzerindeki çoğu iş merkezi ve otel olan gökdelenleri (bizim Shangri-La'ya da selam çaktık), açık bir gökyüzü ise çok uzaktan Palmiye Adası ve  Burj Al Arab'ı görüyorsunuz. Tüm bunların bitiminde ise her sene bir kısmı dolan bomboş bir düzlük uzanıyor. Olay bu işte.


Yorgun bir günün üstünde "Seni yenicem Dubaiiii!!" mealinde bir zafer işareti yapmış olsam da zafer işaretlik bir durum yok anlayacağınız. :P Bu arada zaten biliyorsunuzdur ya da anlamışsınızdır, ama Burj'un Kule anlamına geldiğini de belirteyim. Dolayısıyla burası da Halife Kulesi adıyla, dünyanın en yüksek binası olarak yükseliyor. 

Yapımına 2004 yılında başlanıp, 2010 yılında resmi açılışı yapılan Burj Khalifa'nın yapımında kullanılan alüminyum miktarı beş adet A380 uçağına eşdeğermiş. İşçileri, mimarları, teknisyenleri, 380 mühendisi ve daha pek çok çalışanının 22 milyon iş saati emek vererek ortaya çıkardıkları eser tatmin edici olmuş gibi görünüyor. Bir zamanların meşhur Burj Al Arab'ı ise bunun yanında bizim apartman gibi kalakalmış. :P Ama nitelikleriyle de önemli olanın boy olmadığını bize göstermeye devam ediyor. ;) Bir sonraki yazıda detaylı bahsedeceğim. 

Artık yorgunluk atmak için Souk Al Bahar'ın en güzel köşelerinden birinde yer alan Serafina'nin terasına oturup yemeğimizi yiyebilir ve her yarım saatte bir gerçekleştirilen fıskiye şovunu izleyebiliriz. Neden havuza en yakın masalara oturmadığımızı soracak olursanız, oralarda içki içilmediği için. En görünen, şova en yakın masaların bulunduğu ilk teras katına içki ruhsatı verilmiyormuş. E biz de bir yorgunluk şarabı içeceğimize göre bir kademe daha yukarıda bulunan balkona geçtik. Zaten öncesinde havuzun etrafında da izlemiştik şovu. Yerimiz de hiç fena sayılmaz bence hı?


İlk kez görmüş olsam daha çok etkilenebilirdim, ama Las Vegas'tan tanıdık bir deneyim olduğu için daha normal bir heyecan seviyesiyle izledim. Yine de yemek yerken önünde böyle bir şovun olması çok keyifli. Ve kesinlikle Las Vegas'takinden daha büyük ve etkileyici buradaki. 

Eyy ABD, uyuma! En uzun bina Arap Yarımadası'nda, en büyük fışkiye onlarda, en büyük AVM burada, yakışıyor mu sana?! Bu anlamsız gösteriş yarışında karizmayı toparlamak adına acilen bir şeyler yapman gerek, benden söylemesi. ;)

4 yorum:

oytunla hayat dedi ki...

Geçen sene gitme fırsatım olmuştu... Ve dediğin gibi ilk defa izlediğim için bu su şöleninden çok etkilendim ;)
Kuleye çıktığımda tek hayalim palmiye adasına seyre dalmaktı ama maalesef dediğin gibi aşırı nemden oluşan sis birçok şeyi görmemizi engelledi :(
Yinede seyri hoş bir kule...
Çok güzel bir yazı olmuş, ellerinize sağlık :)

Imge dedi ki...

Oytunla Hayat,

Benzer duygular ve durumlar yaşamışız demek. Ben de beğendiğinize sevindim. ;)

Sevgilerimle..

Klio'nun Şarkısı dedi ki...

2 kişi 100 Dolar çokmuş. Hele dediğiniz gibi değecek bir durum yoksa.
Sevgiler...

Imge dedi ki...

sezer eser perker,

Dönünce gördüm, Viator'da 40 USD'a da var biletler. Kişi başı 10ar USD kazıklanmışız, üstelik erken ve ucuz aldığımızı düşünerek. :( Giderseniz aklınızda olsun, başka yerlerden de araştırın derim. Yine de sıcak ve nemden oluşan sisli havadan dolayı görüş genelde sınırlı tabi.

Sevgiler.