Haftanın Sergileri: Aziz Nesin, Salt Beyoğlu, Peru

En önemlisi hiç şüphesiz ki Ömrüne Sığmayan Adam: Aziz Nesin sergisiydi. Tophane'de Lüleci Hendek Sokak'ta bulunan Depo İstanbul'da 16 Temmuz'a kadar devam eden bu harika sergiyi kaçırmamanızı öneririm. Aziz Nesin'in doğumundan itibaren ailesi, kitapları, gazeteciliği, vakfı, halkla ilgili düşünceleri, Sivas katliamı ve daha pek çok konuda öyküsünü tamamlayan bölümlerden oluşan sergiyi gezerken sahip olduğumuz bu muhteşem değeri bir kez daha minnetle anacaksınız. İyi ki bu dünyadan geçmiş denecek insanlardan biri Aziz Nesin. Yaşamı ve yararı yaşadığı süreyle sınırlı kalmayan gerçek ölümsüzlerden. O kadar ki hâlâ Aziz Dedelerinin izinden giden yüzlerce çocuk geleceğe ışık olacak sorgulayan beyinler olarak yetiştiriliyor Nesin Matematik Köyü'nde. 


Sergiden çok daha fazla fotoğraf ve Aziz Nesin'in ağzından yazılmış kimi zaman buruk, kimi zaman ilham verici nefis hikayeler için buraya yüklediğim albüme bakabilirsiniz. Sergiyi ücretsiz gezebiliyorsunuz, ama çıkmadan önce sadece 10 TL'ye satılan sergi kataloğunu almayı unutmayın. Böylelikle Nesin Vakfı'na minik de olsa destek olabilirsiniz. Daha fazlası içinse buraya buyurabilirsiniz.

İkinci gezdiğim sergi Salt Beyoğlu'nda 9 Haziran'da başlayan ve 2 Ağustos'a kadar devam edecek olan Her Tercih Diğer İhtimaller İçin Bir Dışlamadır oldu. İtiraf edeyim biraz da tesadüfen oldu, çünkü ben aslında İpek Duben'in Onlar'ı için gitmiştim oraya. Ama aklımda yanlış kalmış, çünkü Onlar sergisi Salt Galata'daymış (son haftasında yakalayabilmeyi umuyorum). Genellikle karanlık ortamda video çalışmalarından oluşan bir sergi olduğu için sizinle sadece Salt Beyoğlu'nun ikinci kat tavanının fotoğrafını paylaşacağım, olur mu? :P Ama Hale Tenger'in üç maymun figürlü Yıldızlarda Dans ve Umut adlı video çalışması ve Ahmet Öğüt'ün Boyama Kitabı çok sevdiğim işlerden oldu. +18 bölümünde de ilginç bilgiler edinebileceğiniz olduğunu söylemeliyim. ;)


Yol üstünde gördüğüm ve Peru ile ilgili olduğu için ilgimi özellikle çeken bir diğer sergi de Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi'ndeki Peru Amazonları oldu. 20 Haziran'a kadar devam edecek sergiyi İstiklal Caddesi'nin Tünel'e yakın ucunda, numara 217'de bulabilirsiniz. Peru'nun en iyi 18 fotoğraf sanatçısının çektiği çarpıcı fotoğrafların özellikle seyahat ve farklı kültürlere meraklıların ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Sonuçta dünyanın bir ucunda hamakta kucağında ağaçkakan yavrusuyla kestiren çocuklar var; dünyanın birbirinden güzel hallerini görmek için nefis bir fırsat işte size. ;) Portrelerin ve doğadan ve günlük yaşamdan karelerin yer aldığı bu sergiyi gezmenizi öneririm. Daha önce katıldığım Peru seminerinde ülke hakkında öğrendiğim ilginç bilgiler içinse buraya bakabilirsiniz.


Sırada yine dünyanın başka bir ucu da olabilir, çok severek okuyup bitirdiğim bir roman da. Henüz kararsızım. Bekleyelim ve görelim ne çıkacağını, tamam mı? ;)
Hiç yorum yok: