St. Petersburg Yeme-İçme-Alışveriş Notları

Aslına bakarsanız öyle muhteşem tüyolar falan verecek değilim. Zaman az ve program yorucu olunca çok iyi olduğunu duyarak rezervasyon yaptırdığımız Terrassa Restaurant'a bile gidemedik. O zaman niye yazıyorum? Siz gidin diye. ;) Yeri de çok merkezi. Kazan Katedrali'ne yürüme mesafesinde. 

Öğle molalarını genellikle bira ve sandviç, kurutulmuş balık, blini adı verilen pancake çeşitlerinden seçtiğimiz atıştırmalıklar ile geçiştirdik. Nevsky Prospekt üzerindeki adını bardakların üzerinde gördüğünüz o birahane çok güzel mesela. Ama adının ne olduğunu sormayın, bilmiyorum. ;)


Onun dışında İso'cumun borsch çorbası ve soslu köfte benzeri bir yemek yediği, benimse Baltık Denizi balıklarından birini denediğim Beatnik, gece belli bir saatten itibaren DJ müziği ile daha kulübe dönüşen, sadece yazları açık olan trendy cafelerden biri.  Had safhada yorgun ve aç olduğumuz ilk günün gece on buçuğunda oturduğumuz için tek ye-kalk müşterisi de biz olduk sanırım. ;)


İkinci gün akşam için turistik bir yer olsa da yine de merak ettiğimiz ve yer ayırttığımız Troika'ya gittik. İzlediğimiz şov, yediğimiz yemekler ve içtiğimiz bir şişe şampanya için iki kişi yaklaşık 110 USD ödedik ve kesinlikle değdiğini söyleyebilirim (tur şirketleri içki hariç kişi başı 65 ila 85 Euro arasında bir rakama götürüyorlar ama metroyla gitmek çok kolay, aklınızda olsun). Gitmeden önce web sayfasındaki mail adresinden iletişim kurabilir, restoran müdürü Elena'ya selamımı söyleyerek en ön masayı ayırtabilirsiniz. Ciddiyim. Ben de İstanbul'a gelirse ona nefis tüyolar vereceğim karşılığında. ;) Varyete şovundaki kızlar ve kostümler de turistik olsa bile bence renkli ve görülmeye değerdi. Evet bir Lido değil belki ama Marakeş'te Chez Ali'ye gitmek gibi bir şey işte, olmazsa olmuyor böyle deneyimler. ;)Çıktıktan sonra kaldırımlarda aşağıdaki gibi yazılar ve numaralar görürseniz şaşırmayın. Rusya'dasınız ne de olsa, relax bi zahmet, rahat olun. ;)


Bir de çok alakasız olacak ama Rus yemeklerine zaten pek meraklı olmadığımız için gözümüze çarpan bir Kore restoranı olan Bab Jib'i denedik bir gün. Otelimize de yakın bu restoran iki saray gezisinden sonra o kadar iyi geldi ki midemize anlatamam. Little little in the middle usulü bir sürü şey denedik ve hepsini de sevdik. Ama size St. Petersburg'da Kore restoranı, pardon cafesi de, önermeyeyim değil mi? Yine de dursun buralarda. Belki bizim otelde kalırsınız, adı sanı aşina gelir, denersiniz siz de. Alışveriş olarak

* Votka alacaksınız illa ki. En iyi votkanın Beluga olduğunu da duymuşsunuzdur. Bunun dışında Tzar Tsarskaya Zolotaya votkası (ki Çar Votkası da diyebiliriz ve üzerindeki pencerede bizim Deli Petro'yu görerek kendisini tanıyabiliriz) ve artık Türkiye'deki freeshop'ta da bulunan Russian Standard votkalarından kendinize ve hediye alabilirsiniz.  

* Kürk ceket, manto ve kalpak almak için en uygun yerde ve mevsimdesiniz. Hepsi indirimde ve soğuk memleketin son derece kaliteli ürünleri kürk karşıtı olmayanları bekler. Atkı, bere, kaşkol gibi ürünleri ise yazlık sarayları ziyaret ederken gittiğiniz kasabalardaki standlardan neredeyse St. Petersburg'dakilerin yarı fiyatına alabilirsiniz. 

* Matruşka bebeklerin ve Faberge yumurtalarının envai çeşidini alabileceğiniz topraklardasınız.  

* Havyarsız asla, diyen varsa aranızda yine tam yerindesiniz. Özellikle çok pahalı olan siyah havyarın en iyisini alabilirsiniz buradan. 


Yukarıda fotoğrafını gördüğünüz yer Nevsky Prospekt üzerinde yer alan Eliseyev Emporium adlı bir şarküteri-cafe. Vitrinini ve binanın güzelliğini gözden kaçırmanız mümkün değil, hareketli oyuncaklardan oluşan çok şirin bir düzenlemesi var. Hiçbir şey almasanız bile içinde mutlaka bir tur atın derim. 


Aynı şekilde Nevsky üzerinde görmeniz gereken bir diğer bina da Singer House. İçinde bir kafe ve çok katlı kitapçı da bulunan ve aynı zamanda House of Books (Kitap Evi) olarak da adlandırılan bu müthiş binayı da gezmeden geçmeyin derim. Burada zevkinize göre St. Petersburg ile ilgili kitaplar, kartpostallar, magnetler de bulabilirsiniz.  


Galiba bu kategoride unuttuğum bir şey kalmadı anlatacak. Genel olarak St. Petersburg tam bir Avrupa şehri. Tekrar gidilebilir, diye kafamızda not düştüğümüz yerlerden. Kültür-sanat ve yeme-içme anlamında alternatifler cennetindesiniz aslında. Düşünsenize şehirde tam beş opera binası var. İnsanın aklına ister istemez yıllardır öyle harap bitap halde duran AKM geliyor. :( Her çeşit mutfağı bulmanız mümkün. Rus zengini ile bizim kültürsüz-görgüsüz zenginimiz arasında da benzerlikler olduğu için sadece gösteriş ve görgüsüzce para saçmak için gidilen, ultra lüks yerleri de bolmuş (ki bizden uzak olabilir, sakıncası yok). Gece hayatı çok renkli. Bekar erkekler için daha da renkli olduğunu tahmin edebiliyoruz. ;) Düz ayak, engebesiz, yürüyerek gezmesi keyifli bir şehir. Mevsiminin çok kısa olması da onun gibi bir güzelin tek kusuru olsa gerek. Israr etme, yaşamak için gelemem o soğuğa, ama gezmek için bir daha gelirim sevgili Leningrad. O zamana kadar hoşça kal...

Hiç yorum yok: