Balat’ta Sanat Başkadır

Bir Fener-Balat kültür turu yapmıştık yıllar önce ama o zamandan bu yana Balat'ın çok değiştiğini biliyorum ve en kısa zamanda galerilerini, butik ve kafelerini keşfe çıkmayı çok istiyorum. Bu basın bülteninde de yine Balat'ta açılan ve sanatçıların hem kalabilecekleri hem de sergilerini açabilecekleri yepyeni bir mekandan bahsediliyor. Kültür-sanat sezonunun tam gaz açıldığı bu mevsimde ilginizi çekebilir. ;)
***

Kadim medeniyetlerin beşiği, tarihe tanık sokaklar, cumbalı evler, gizemli mahzenler, binlerce yıllık dini mekanlar… Evet, Balat’tan bahsediyorum. Tarihi geçmişiyle ilgili sadece tahminlerin yapılabildiği, Bizans ve Roma kadar esrarlı İstanbul’da bir semt.

Galeri Eksen Balat Art and Artist House, tiyatro sanatçısı Ayla Önder ve eşi sanat taciri Aşkın Önder tarafından farklı bir sergileme alanı oluşturmak için kuruldu. Tuğla duvarlarla örülü, tarihi kuyunun bulunduğu, ve dönem mimarisi modernize edilerek kurulan Galeri Eksen Balat Art and Artist House, yurt dışından veya İstanbul dışından sanatçıların (ressam, heykeltıraş, belgeselci, küratör, sanat tarihçi, fotoğraf, ebru, hat, seramik sanatçısı, sanat sever, koleksiyoner) gelip ikamet edebilecekleri, eserlerini sergileyebilecekleri yeni bir adres.
 Sergileme alanı ve sanatçı odasına ait fotoğraflar

Farklı din, dil, kültür ve ırkların uzun süredir birlikte dostça, kardeşçe ve barış içinde yaşamlarını sürdürdükleri bu kadim semtte, yine farklı sanat anlayışlarından, farklı kültürlerden, farklı dillerden ve dinlerden sanatçıların oluşturacakları sergi konseptleri Galeri Eksen Balat’ta gösterime sunulacaktır.

Filiz Hatipoğlu çalışması

Çağdaş Erçelik heykeli

Tüm bunların ışığında, 3 Ekim 2015 tarihinde Galeri Eksen Balat, farklı sanat anlayışlarına sahip sanatçıların eserlerinden oluşan “Balat’ta Sanat Başkadır” isimli sergiye ev sahipliği yapacaktır. Sergi 3 Ekim -15 Kasım tarihleri arasında gezilebilir. 

***

Toplam 42 sanatçının çeşitli eserleriyle katılacağı sergide görebileceğiniz çalışmalardan yalnızca ikisini yukarıda paylaşıyorum. Ger kalanlar için Balat yolları taştan! ;) İstanbul'da böyle semtlerin ve oluşumların artması dileğiyle kapanışı yaparken hepinize şimdiden iyi gezmeler diliyorum. 

Hiç yorum yok: