Tromso'de Balinalar ve Huskyler

Tromso ile ilgili gezinin son yazısında yine baş rolde doğa var. Burası doğasıyla beni aşık eden bir yer oldu ve Norveç fiyortlarını da görme planlarını öne çekme isteği doğurdu içimde. Zaten her zaman gezilerde en etkilendiğim yerlerin uçsuz bucaksız doğayla baş başa olduğum ve doğal yaşamı yerinde gözlemleyebildiğim yerler olduğunu fark ediyorum. Burada da yapabileceğiniz gündüz aktivitelerinin başında balina gözlemlemek var. Genellikle sabah 09.00'da başlayan bu turlar yarım gün sürüyor ve öğleden sonra 14.00-15.00 gibi dönüşe geçiliyor. Ama sağ olsun bizim Kuzey Işıkları için de ilk akşam tercih ettiğimiz Soroya Havcruise son günümüzde iki saatlik kısa bir öğleden sonra turu ayarladı bize ve iki Amerikalı turiste daha. Biz bu esnekliği ve hem gece hem gündüz sundukları pratik program alternatiflerini çok sevdik onların. Ve birlikte hem harika ışıklar hem de harika balinalar gördük. 


Bu gördüğümüz balinalar humpback whale olarak bilinen kambur balinalarmış ve bu mevsimde oralarda ancak onlar görülebilirmiş. Gitmişken birkaç tane katil balina Orca da görmek isterdik ama maalesef onlar çoktan göç etmişler o sulardan. Yaklaşık 15 metre uzunluğunda ve ortalama 35 ton ağırlığa sahip bu dev balıkların suda yüzerkenki zarafetine hayran kalacaksınız. Beni Instagram'dan takip edenler bunu görmüşlerdir ama görmeyenler için bir de burada paylaşayım. Arada bir teknenizin dibinde kocaman bir poflama sesi duyarsanız korkmayın, sevinin. Kendini size göstermek için suyun yüzeyine çıkmış bir balinayla selamlaşabilirsiniz. ;)


Ben illa ki bu güzel insanlarla tanışın ve onlarla birlikte hem gündüz hem de gece turuna çıkın derim. Kaptan Cato ve the Boss, yani Gelli şahane insanlardı. Onlara da bizden selam söyleyin. Kambur balinalara da tabi! ;)

Gelelim diğer bir kış aktivitesi olan Dog Sledding, yani Husky'lerin çektiği kızaklarla turlamaya. Buna ben katılmadım, İsocum gitti. Her gece donacağız zaten bir de gündüz sabahın 9.00'unda donamam dedim. Sadece husky'leri sevmek için çiftlikteki sıcak çadırda bana kahvaltı verirlerse gelirim, dedim. Hatta husky'leri de çadıra yanıma getirseler, olmaz mı, dedim. Olmadı! ;) İsocum gitti, hem de kızak arkadaşı olarak Avusturyalı Catherine'le birlikte pek keyifli bir yarım gün geçirdi. Turu ayarlarken kızakta "bay yanı" istiyoruz demeyi unutmuşum, a dostlar!! Kıh kıh. ;)  Husky turu için Tromso Villmarkssenter'ı seçtik. İsocum transfer, tur, rehberler, öğle molası, verdikleri giysiler, vs gibi her detaydan gayet memnun kaldığını söyledi. Onun yalancısıyım bu kez yani.;) 

Çocukluklarından itibaren çiftler halinde bir arada kalmaya alıştırılan ve kızaklar için de o şekilde terbiye edilen köpeklere çok iyi bakıldığını söylememe gerek yok sanırım. Kızaklara koşulmak onlar için bir eziyet değil, bayıldıkları bir aktivite olanağı. Adeta spor saatleri ve endorfin salgılıyorlar. Haftada bir gün tatil günleriymiş ve o gün yuvalarında bekleyecekleri için acayip mutsuz oluyorlarmış. Açıkçası kızak olsa da olur olmasa da olurdu benim için ama şu güzellikleri sevdikleri bölüme içim gitti diyebilirim. 


Sun & Moon mu?! Ya ben sizi parça pinçik edersem görürsünüz Sun'ı, Moon'u! Bu ne tatlılıktır, çıldıriciiim! ;)

Bu arada husky safari alternatifleri arasında Kuzey Işıkları'nı da görebileceğiniz akşam turları da düzenleniyor. İkisi bir arada diye düşünmeyin derim, çünkü husky'lerle gezintiyi çevreyi görebileceğiniz gündüz saatlerinde yapmanız çok daha mantıklı. Ayrıca Kuzey Işıkları için şehrin çok daha dışındaki tamamen doğal ortamlara gitmek de daha mantıklı. Dolayısıyla bence ikisi bir arada yaparak yarımşar porsiyon tat almayın derim. 

Biz her gece Kuzey Işıkları turu dışında bunları yapabildik. Onun dışında kar motoru, kar ayakkabılarıyla trekking, ice fishing (buzda balık tutma), geyik çiftliği ziyareti ve geyiklerin çektiği kızaklarla gezinti ve benzeri aktivitelere katılmanız mümkün. Gitmeden önce Visit Tromso sayfasındaki aktivitelere göz atmalısınız. Hem programları, hem fiyatları, hem de yer olup olmadığını oradan görebilirsiniz.

Nefis bir gezinin daha sonuna geldiğimiz şu günlerde benim içimde hafiften bahar kıpırdanmaları başladı sanki. Sizin? ;) Keyifli bahar ve yaz hayalleri kurup, sonra da onları gerçekleştirme planları yapacağımız bir hafta sonu olsun o zaman. 

İyi hafta sonları!

2 yorum:

Zeugma dedi ki...

Hakikaten nefismiş :))
Okurken bile heyecanlandım.

Bu detaylarda bir yazıya sanırım hiçbir yerde rastlamak mümkün değildir.
Teşekkürler İmgecim.
Harikasın;)

Imge dedi ki...

Zeugma,

Çook teşekkürler. En çok gezerken ve gezi yazıları yazarken heyecanlandığım için yazılarda bunu yansıtabiliyor olabilirim belki de, ne dersin? ;)
Sevgilerimi yolluyorum sana.
İyi hafta sonları..