Sergi Haberi: Önüm Arkam Sağım Solum

adas, Eylül ayında 15. Istanbul Bienali ile eşzamanlı olarak, uzun yıllardır Hamburg’da yaşayan ve çalışan Türk sanatçı Şakir Gökçebağ’ı “Önüm Arkam Sağım Solum” isimli solo sergisiyle ağırlıyor.

Şakir Gökçebağ son bir kaç yıldır ürettiği eserlerinden derlediği sergisinde tam da kendinden beklenildiği gibi, hepimizin bildiği basit günlük kullanım eşyalarının potansiyel yaratıcılıklarını sorgulayarak, onları alışmadığımız türde sanatsal ve görsel bir şölene dönüştürüyor. Hepimizin çevresinde her gün beraber olduğumuz hazır nesneleri kendince bir süzgeçten geçirip, bilmediğimiz yeni bir dünya öneriyor. “Elbette bu sınırsız bir dünya... Nesnelerin yeteneklerini bilirsek, onlara saygı duyarız; onlar göründüklerinden daha yaratıcı ve değerlidir” diyor Gökçebağ. Alışılmış görüntülerden rahatsızlık duyan sanatçı, normal olmayan tanıdık nesnelerin hayatı daha yaratıcı, sorgulayıcı, hoşgörülü ve dayanılır kıldığında inanıyor.

Four of a Kind

2016 yılında Almanya’nın en prestijli sanat ödüllerinden Leo Breuer ödülüne layık görülen Gökçebağ, sergi ile eş zamanlı olarak Alman Distanz yayınevi tarafından basılan kişisel kitabını da bu sergi sırasında izleyicilerine tanıtacak.

“Önüm Arkam Sağım Solum” 21 Ekim 2017’ ye kadar görülebilir.


Ziyaret saatleri: Haftaiçi Salı – Cumartesi 10:00 – 18:00
Adres: adas, Çalışkan sk No 33, Seyrantepe, Istanbul


Hiç yorum yok: