Paris'e Son Tren

Ege turuna çıkmadan önce bitirdiğim harika bir romanı yazmak istiyorum bugün. Michele Zackheim'in Paris'e Son Tren adlı romanı Remzi Kitabevi'nden 2015 yılında çıkmış. Yazın Kaş'a sipariş ettiklerim arasındaydı ama okunmasına ancak sıra gelebildi. Yarı Yahudi bir Amerikalı kadın gazeteci olan Rose Manon'ın II. Dünya Savaşı patlamadan öncesinde Paris ve Berlin arasında geçen yıllarının öyküsü anlatılıyor. Hitler'in en çok Yahudilere karşı, ama aslında tüm azınlıklara ve ari ırk olmayanlara karşı zulüm ve baskısını iyice artırdığı yıllarda Amerikalı kimliği sayesinde son ana kadar çok zor şartlarda görevini yapmaya devam eden Rose, en son anda Berlin'den Paris'e kaçabilmeyi ve hatta kaçanları organize etmeyi de başarıyor. Ancak travmatik bir ilişkisi olan annesi pahasına arkasında kendisi için çok daha değerli olan kişileri bırakmak zorunda kalarak. 


Alıntılar

* "Ya benim davranışım? Öfkem beni bile şaşırtmıştı. Ben kendimi arıtıp, annemin bana olan davranışını Nevada'nın çıplak çölüne sürgüne yolladığımı sanıyordum. Şimdi annemin aynadaki aksi olup çıkmıştım. Öfkeme ışık tutulmuştu ve o yansımada nefret ettiğim her şeyin kusursuz bir kopyası olarak duruyordum."

* "İtiraf edeyim ki ben de sarhoşluktan bıkmıştım ama son vermem gereken sadece içmek değildi. Kendimi kandırma ve küçük görme konusunda adeta uzmanlaşmıştım. Kendimi sevmeyişim zamanla bir zırha dönüşmüştü. "Aptal kız" olmadığımı, hayata erkek gibi meydan okuyabileceğimi dünyaya bu yolla anlatıyordum."

Abwehr, o dönemlerde etkin olan Alman askeri istihbarat teşkilatıymış.

* "Bazıları yaşlılığın insanın dünyaya bakışını yumuşattığını söylerler. Aynı fikirde değilim. Şahsen şimdi dünyanın tutumunu daha net görüyor, öfkemi odaklayabiliyorum. Ne var ki entelektüel kavgaya girmeyi ve tartışmayı hâlâ sevsem de ateşim bir nebze soğudu diyebilirim. Artık eskisi kadar eleştirel değilim."

O kadar etkileyici ve sürükleyici bir roman ki elinizden bırakamıyorsunuz. Mutlaka okumalısınız. 

Ben şimdi Mamut Art Project'e kaçıyorum. 29 Nisan'a kadar devam ediyor ve genelde harika işler oluyor. Hafta sonu programı yaparken aklınızda olsun derim. 

İyi hafta sonları!

Hiç yorum yok: