Alışveriş ve S***ş!

DOT'tan iliklerinize kadar işleyen, sarsıp savuran, çevirip fırlatan, silkinip kendinize getiren, rahatınızı bozan, tedirginlik veren, gözünüzü kırpmadan izleten ve (bu kez diğer oyunlardan farklı olarak) pek çok yerde güldüren cesur mu cesur bir oyun daha! Adından da belli ediyor kendini aslında değil mi? Bu sezonun yeni oyunlarından biri olan Shopping & F***ing yani Alışveriş ve S***ş oyununu bu Cumartesi günü izledik. Her zamanki gibi oyun çıkışında İso'cumla kendimize gelmemiz, eski konuşma dilimizi hatırlamamız, normal göz kırpma sayımıza ulaşmamız ve açık kalan ağzımızı kapatmamız oldukça uzun zaman aldı. Ama kesinlikle buna değdiğini söylemeliyim!

Oyunun yönetmeni aynı zamanda DOT'un kurucularından olan ve Kürklü Merkür başta olmak üzere pek çok DOT oyununun yönetmenliğini yapmış olan Murat Daltaban. Yazarı ise Murat Daltaban'ın "tiyatronun Kurt Cobain'i" olarak adlandırdığı ve geçtiğimiz sezon DOT Bilsarda projesi kapsamında Vur/Yağmala/Yeniden adıyla sergilenen oyunlar dizisinin yaratıcısı Mark Ravenhill. Mark Ravenhill İngiltere'nin 1990 sonrası en önemli yazarlarından sayılıyor. Guardian gazetesinde tiyatro yazıları yazdığı bir köşesi olan yazarın ilk uzun oyunu olan Shopping & F***ing ise 1996'da Royal Court'ta sahnelenmiş ve (söylemeye bile gerek yok) bomba etkisi yaratmış!

Oyuncular ve oyunculuklar da yine muhteşemdi. Oyunun çevirisini de yapan tek kadın oyuncu Ece Dizdar'ı çok başarılı buldum. Serkan Altunorak her zamanki gibi çok iyiydi. Aynı şekilde hem Kürklü Merkür'de hem de bu oyunda beni feci etkilemiş olan Cem Özeren ve çok güldüğüm Tuğrul Tülek de öyle. İbrahim Selim de az ve öz rolüyle bizleri güldürmeyi başardı. Ama güldük dediğime bakmayın siz. Öyle uzun uzun doyasıya gülmek yok bu oyunda.. Sadece şoktan çıktığımız o kısacık anlarda yaşanan bir sinir boşalması gibi gülüşlerden sonra payımıza düşen yumrukları yemeye devam ettik elbette!! Hem de iki saat boyunca ve kesintisiz! Oyuncuları sırf bu nedenle bile tebrik etmek lazım. Böyle zor bir performansı iki saat boyunca sergilemek hiç de az iş olmasa gerek!

Oyun, zihinlerimizi uyuşturan değişik bağımlılıklardan yola çıkarak aslında her şeyin maddiyata dayandığı bir dünyada olduğumuzu çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor. Ravenhill'in temel olarak anlatmaya çalıştığı "Artık insanlık satılık!" fikri de en çok İbrahim Selim'in Ece Dizdar ve Tuğrul Tülek'e "para = medeniyet; medeniyet = para" diye yüksek sesle tekrar ettirdiği sahnede beynimize iyice kazınıyor. Zihinlerimizi nelerin uyuşturduğuna gelince, aslında çeşit çeşitler... Duygu hariç ne ararsanız var! Seks, uyuşturucu, televizyon, alışveriş, bağlılık, aidiyet, aşk, vs. Bunların hepsi de çılgınca tüketiliyor. İnsana yarar değil zarar sağlıyor ve büyük bir tatminsizliklik ve boşluk hissi yaratıyor. Maddi manevi tüketim çılgınlığının her türlü ahlaki değere üstün gelmesi durumunda neler yaşanabileceğine dair bakış açısını değerlendiriyoruz bu oyunla birlikte.

Bazılarına sert ve rahatsız edici gelebilecek ama benim çok cesur ve etkili bir anlatım olarak gördüğüm "in yer face" öğeleriyle (kusma, şiddet, çıplaklık, küfür, vs.) dolu bu yeni DOT oyunu hepimize hayırlı olsun! Oyun tarihlerini Biletix'ten ve DOT'un web sayfasından takip edebilirsiniz. Biz kesinlikle bu sihirli kara odaya her sezon gelmeye devam edeceğiz, sizleri de bekleriz. :)

İyi seyirler...

9 yorum:

zeynep dedi ki...

Profesyonel olarak tiyatroyla ilgilenmediği halde DOT'u bunca yakından takip eden ve seven insanlar olduğunu görmek ne güzel. Ben biraz önyargılıydım bu son oyunları için ama bu yazının ardından kesin gideceğim.

Unknown dedi ki...

Ben gitmek istiyorum buna ama fiyatı biraz pahalı :/ Artık bir dahaki aya..

nymphea dedi ki...

Ben de bu cumartesi gidiyoruum:)) Iyi oldu okumak:P

Imge dedi ki...

Zeynep,

Diğer DOT oyunlarını sevdiysen bunu da seversin, eminim. Bence de gitmelisin.

Ata,

Kriz senin gibi bir gezgini de vurdu demenk..:P Şaka bir yana, Aralık'ın 15'ine kadar Ocak ayının biletlerini yalnızca 25 TL'ye alabilirsin. Aklında olsun!

Nymphea,

Bakalım nasıl bulacaksın? Merakla bekliyorum izledikten sonraki yorumlarını..

Sevgiler..

Unknown dedi ki...

İmge, krizden ziyade evlilik hazırlıkları vurdu desek daha doğru olur :) Evet öyle bir indirimi duydum ama 1 ay sonraki oyuna şimdiden bilet almak ne bileyim :)

Imge dedi ki...

Ata,

Bak işte o konuda diyecek bir şey yok... Evlilik hazırlıkları zaten başlı başına bir kriz gerçekten de!! Kolay gelsin ikinize de... :)

NzN dedi ki...

Bu oyunla ilgili o kadar çok yazı okudum ki bir türlü bilet bulup da gidemedim.
Ben de hep son dakika bilet alabilenlerdenim. En kötü 1 hafta önceden. Ne zaman iş patlayacağı belli olmuyor...
Diğer oyunları kadar güzeldir diye düşünüyordum. Burada da yorumları okuyunca şimdi, hemen şimdi olsa da izlesem :)

Imge dedi ki...

NzN,

DOT'un Şubat ayı biletleri dün satışa çıktı. Şubat ayı içinde İstanbul'da olacağından emin olduğun bir gün varsa hemen bir bilet kap derim..:) Hem 15 Ocak'a kadar Şubat biletlerini 25 TL'ye alabiliyorsun.. Bilgine..

NzN dedi ki...

Malesef artık erken bilet uygulaması yok.
Ben yine son hafta bakıp yer bulursam alacağım heralde :) ya da kapıda bekleyip gelmeyen olursa hoop onun yerine geçiveririm ....

tşkr.