Demir Kule: Eiffel

İşte Paris'in en bayılmadığım yapısı: karşınızda Eiffel Kulesi. 300 metre (hatta üzerindeki vericilerle birlikte 320 metre) yüksekliğinde ve 8564 ton ağırlığında 1710 basamaklı bu dev yapının yapımı yaklaşık iki yıl sürmüş. 28 Ocak 1887'de on beş metre derinlikteki temelinin kazılmasından sonra açılışı 31 Mart 1889'da yapılarak Fransız Devrimi'nin yüzüncü yılına denk getirilmiş. Yapımında çalışan "gökyüzünün marangozları" olarak adlandırılan işçiler Gustave Eiffel'in mühendislik firmasının ve mimar Stephen Sauvestre'nin talimatları üzerine demir parçaları bir araya getirmişler. National Geographic teknik sırlar kuşağından alıntılar yapmış gibi başladım galiba. :)


Dünyanın en çok ziyaret edilen yapılarından biri ve Paris'in simgesi olan Eyfel Kulesi'ne yılda 6 milyon civarında ziyaretçi geliyormuş. Kulenin tepesine çıkılabiliyor (ki biz çıkmadık!) ve restoranında yemek yenebiliyor (yiyecektik, ama rezervasyonumuz olmadığı için başka bir gün gideriz dedik, sonra da diğer her yerin daha çekici olduğuna karar vererek gitmedik!) Eyfel Kulesi ile aynı fotoğraf karesine girmek için en güzel yerin de karşı kıyısındaki Trocadero metro durağında iner inmez göreceğiniz merdivenler olduğunu hatırlatayım (ki biz gitmedik!). Kule ile ne kadar ilgili olduğumuzu sanırım anlamışsınızdır. Yalnızca ilk gün gece gördük (ki ışıklandırılmış olduğu için bence gündüz olduğu halinden bin kat daha güzel). Sonra da unuttuk gittik kendisini. Ama Paris'ten bahsederken Eiffel Kulesi'ni yazmamak olmazdı diye bu yazıyı yazayım dedim. Bu kadar yazı ve resim yeterli mi? Bence gayet yeterli!

4 yorum:

Adsız dedi ki...

Yılbaşında yapacağım Prag gezisi için araştırma yaparken rastladım blogunuza. Gezmenin ve eğlenmenin gerçekten hakkını verdiğiniz için tebrik ederim..

Merve

Imge dedi ki...

Merve,

Çok teşekkürler.. Elimden geldiğince hakkını vermeye çalışıyorum yaşamın.. Umarım başarabiliyorumdur..:)

Prag için de benim yazdıklarım dışında (ki o zamanlar şimdiki detaylı yazmıyormuşum gezileri) kardeşimin hazırladığı aşağıdaki web sayfasına da göz atabilirsin:

http://pragrehberi.blogspot.com/


Sevgiler..

Unknown dedi ki...

İmge abla,belliki çok keyifli bir kültür turu yapmışsınız:)Bu yararlı bilgilerin üzerine bende bir tane eklemek istiyorum.Eyfel Kulesinin yapımında 3.000 işçi çalışmış.Bu işçiler 26 ay boyunca 18.038 adet demir parçayı 2,5 milyon perçinle bir araya getirmişler.İşin ilginç tarafı hiç ölüm vakasının yaşanmamış olması.O günün şartlarında şaşırtıcı bir durum.Bizim yıllardır bitmeyen seyran tepe projesinde bırakın 3000 işçiyi 100 işçi durmadan çalışsa şimdiye bitmişti yeni stadımız:)

Imge dedi ki...

Cimbomlu kuzenim benim... Eiffel diyince bile aklına stadımızın gelmesi gözlerimi yaşarttı doğrusu..:)) Ankara'ya öpücükler..:)