Uuuu Şanzelize....:)

Evet, ünlü Champs Elysees caddesindeyiz. Bir ucu Concorde Meydanı'ndaki dikilitaşa, diğer ucu ise Arc de Triomphe yani Zafer Takı'na uzanan uzun, geniş, cıvıl cıvıl ve en ünlü caddelerinden birindeyiz Paris'in. Kaldırımları da en az kendisi kadar geniş olan bu caddede pek çok ünlü markanın mağazasını bulmanız mümkün. Ayrıca keyifli restoranları ve pastaneleriyle ve meşhur LIDO Şov'un yapıldığı kulübüyle gece gündüz canlılığını kaybetmeyen bir cadde burası.

Yeri gelmişken hemen LIDO ile ilgili düşüncemi de söyleyeyim. Yaklaşık 12 sene önce izlediğimde de pek etkilenmemiştim, otuzlu yaşlar gözüyle afişlerine ve tanıtımlarına baktığımda da aynı şeyleri hissettim. Rus revüsü benzeri bir şov programı olduğunu söyleyebilirim. Oynar sahnesi, dansçıları ve kostümleri ile yıllardır devam eden bir şov olarak elbette takdire şayan bir gösteridir, ama fiyat-kalite açısından değerlendirecek olursak bence fiyatının karşılığı değildir. Biz bu gidişimizde gitmedik. İlgilenenler için fiyatın 60 ilâ 100 EURO arasında olduğunu söyleyeyim. Yemekli ya da sadece içkili alternatifler bulunuyor ve içki olarak da masanıza şampanya getiriliyor. Aklınızda olsun!

Champs Elysees'ye gitmek için üç metro durağını kullanabilirsiniz. Bence akşam üstü hava kararmadan 2 numaralı hattın Charles de Gaulle - Etoille durağında inerek Zafer Takı'nda inmelisiniz. Fransız Devrimi sonrasında 1800 ile 1815 yılları arasında Napolyon önderliğinde yapılan Napolyon Savaşları sırasında ölen askerler anısına yaptırılan bu güzel anıtı ve altındaki hiç sönmemek üzere yanan ateşi görmelisiniz. İsterseniz tepesine çıkıp buradan Paris'e bakabilirsiniz. Daha sonra cadde boyunca yürüyebilir ve bir cafede şarap-peynir molası verebilir, üzerine La Duree'den aldığınız makaronlarınızı atıştırabilirsiniz. Ama yılbaşına kadar olan dönemde gidiyorsanız, tatlınızı caddenin Concorde Meydanı'na yakın olan kısmında kurulan stantlardan da alabilirsiniz. (Nutellalı krep ve churros manyağı olabilirsiniz. Ama bunları anlatmayı yeme-içme yazıma saklıyorum. :) )


Caddenin Concorde Meydanı ucuna doğru ilerlerken sağ kaldırımda üzerinde Ice Magic yazan kocaman bir çadır göreceksiniz. 20 Kasım'da açılan bu buzdan heykeller sergisini 28 Aralık'a kadar gezebilirsiniz. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen 20 sanatçı, Paris'in en güzel yapılarının buzdan heykellerini yapmışlar. Eiffel Kulesi, Rodin'in düşünen adamı, Zafer Takı, Disneyland'daki o meşhur şato, piyano çalan bir kadın, Jeanne D'Arc, bir bar ortamı, geyiklerin çektiği kızağında oturan Noel Baba ve daha neler neler var içeride... Parmaklarımız donmadan önce çekebildiğimiz birkaç resmi aşağıda görebilirsiniz. İçerisi -6 derece olduğu için haliyle pek uzun uzadıya kalamıyorsunuz. Hissizleşmeye başlarken dışarı adımınızı attığınızda ise Paris'in serin akşam havası tıpkı sıcak üfleyen bir klima gibi yüzünüze çarpıyor! Ama üşümekten nefret etmeme rağmen yine de görmeye değer, değişik bir sergi olduğunu söyleyebilirim. Ice Magic'i Cuma-Cumartesi gece 1.00'e, diğer günler ise gece 23.00'e kadar görebilirsiniz. Açılış saati ise 11.00.


Artık şehre biraz da tepeden bakma zamanı geldi, değil mi? O zaman hazırlanın: "ressamlar tepesi" de olarak bilinen Montmartre'ye gidiyoruz!

2 yorum:

Unknown dedi ki...

Niceeeee :) Tüm bunlar not alınıyor efendim, şurada 15 Mart'a ne kaldı :)

Imge dedi ki...

Ata,
Daha çok şey var yazılacak ama şimdi de Adana'dayım.. Bunlar eski yazılar.. Haftaya yeni yazılarla karşınızda olmayı umuyorum..:))Size de çook kolay gelsin hazırlıklar konusunda..Gerçekten de 15 Mart'a bişeycikler kalmamış..:)

Sevgiler..