Batılının Doğu Sevdası

Tersini görmeye alışığız ama değişiklik olsun diyip de Batılının Doğu Sevdasını görmek isterseniz adresiniz Teşvikiye'de bulunan Galeri Işık olsun. Feyziye Mektepleri Vakfı’na ait olan Galeri Işık, Teşvikiye Camii'ni geçer geçmez karakolun hemen karşısında gözünüze çarpacak.

16 Ocak'a kadar gezebileceğiniz bu keyifli sergide İstanbul'dan ilham alan oryantalist sanatçıların başyapıtlarını görebilirsiniz. 46 ünlü oryantalist ressama ait toplam 68 eserin sergilendiği galeride eserlerden 54’ünün ilk defa sergilendiğini hatırlatayım. Eğer siz de benim gibi oryantalist resimden hoşlanıyorsanız aralarında Fausto Zonaro, Leonardo de Mango, Hayette, Ziem, Ussi gibi birçok ünlü ressamın eserlerinin de bulunduğu bu sergiyi kaçırmamanızı öneririm.

Aşağıdaki 18. ve 19. yüzyılı yansıtan örneklerde İstanbul'un değişik semtlerinden görüntüler ve saraylı müzisyenleri görüyorsunuz:Ama oradan bakmakla olmaz! Hadi bakalım, doğru Nişantaşı'na. Sergiden sonra henüz benim de denemediğim Quick China'yı deneyebilir, daha sonra da City's'in sinemasına gidebilirsiniz. Yarın için süper bir günlük plan yaptım işte size, bence hemen hazırlanmaya başlayın!!

İyi eğlenceler...

Hiç yorum yok: