Dr. İmge Öneriyor: Sensodyne Total Care ve Oralmedic!

Sizlere ilk kez sağlık konusunda bir tavsiyede bulunacağım ve eminim aft acısı çekenler bu yazıdan sonra bana dua edecekler.

Son yedi sekiz aydır en az iki haftada bir ağzımda aft(lar) çıkıyordu. Sürekli tekrar eden aftların pek çok nedenden kaynaklanabileceğini duymuşsunuzdur. Sık tükettiğiniz bir gıda maddesinden, strese, kullandığınız diş macunundan tutun da Behçet hastalığına kadar pek çok nedeni olabilir bu sevimsiz şeylerin. Bende de süreklilik artınca artık bir çözüm arayışına girmek farz oldu. Birçok tetkik sonrasında B vitamini, selenyum, folik asit seviyelerimde bir sorun olmadığı ama demir depolarımın neredeyse sıfırlanmış olduğu ortaya çıktı. Şimdi aylarca demir hapı kullanmam gerekiyor ve ilk bir ayı bitirdim sayılır. Sorunun asıl kaynağını bulmuş olduğumu ümit ediyorum.

Ayrıca yaptığım araştırmalar ve doktor konuşmaları sonrasında diş macunlarında bulunan "sodium lauryl sulfate" adlı maddenin de ağız içi dokusunun koruyucu tabakası üzerinde kurutucu etki yaparak, bu dokuyu turunçgiller veya alkol gibi asidik gıdalara karşı daha hassas bir hale getirebildiğini ve dolayısıyla da aft oluşumunu artırıcı etkisi olduğunu öğrendim. Hatta o kadar ki yapılan araştırmalar sonucunda bu maddeyi içeren diş macunlarının kullanımı kesildiğinde insanların da yaklaşık yüzde 80'inin bir daha aft problemi yaşamadıkları ortaya çıkmış. İmgeleme olarak Migros'un ve Real'in diş macunu bölümlerinde bulunan diş macunu markaları üzerinde yaptığım araştırmanın sonucunda içinde sodium lauryl sulfate olmayan tek diş macununun Sensodyne Total Care olduğunu gördüm. Ben kullanmaya başlıyorum, ama henüz bir şeyler söylemek için elbette çok erken. Yine de aft problemi yaşayanların aklında olması gereken bir nokta olarak buraya not düşmek istedim.

Bu arada demir hapı kullandığım süre içinde de aft çıkmaya devam edebilir demişti bu hapları kullanmamı öneren doktor arkadaşım Burçak. Gerçekten de öyle oldu. Yılbaşına doğru ağzımın çeşitli yerlerinde çıkan üç tane aftla birlikte neredeyse acıdan konuşamaz hale gelmişken denemediğim tek ilacı da denemeye karar verdim: Oralmedic! Bunun en birinci nedeni de yılbaşında içmeyi planladığım Kavaklıdere Selection Boğazkere-Öküzgözü'nün tadını alabilmekti!! :) İçimden "kesin bu da işe yaramıyordur" diye düşünüyordum. Çünkü daha önce kullandığım Pyralvex, Kenacort, dut şurubu, ağzını mor renge boyayan aptal bir ilaç ve Tanflex ve benzeri bir sürü ilaç işe yaramamıştı. Ama Oralmedic adlı bu mucize ilaç gerçekten de kutusunda yazdığı gibi aft acısını anında yok etti. Sürer sürmez ilk anda duyduğunuz acıdan dolayı bayılmazsanız gerçekten de bir daha aft acısı duymuyorsunuz! Aftın kendisi yine bir hafta on gün içinde iyileşiyor, oradan size el salladığını görüyorsunuz, ama o korkunç acısı yok oluyor! Bu acıyı çekenler de bunun ne kadar önemli bir şey olduğunu bilirler.

Ben şahsen demir depolarımın dolmasıyla birlikte bir iki ay içinde bu ıstırap verici sorundan temelli kurtulacağımı düşünüyorum. O arada da aft çıkmaya devam ederse artık umurumda değil! Silahımı kuşandım, savaşa hazırım! :)

Not: Sağlık konusunda son bir bilgi daha vereyim elim değmişken: demir hapları kilo aldırmaz ve su toplamasına falan neden olmazmış! Son bir aydır kendimi pek bir şiş gördüğümden dolayı suçu hemen demir haplarına atabilmek umuduyla hevesle Burçak'ı aradım ve ağzımın payını aldım: "Demir hapı kilo aldırmaz, İmge! Su da toplatmaz! Ama iştah açar, istersen son bir aydır yiyip içtiklerini bir gözden geçir!!!"

(Bu olmadı işte! Yiyip içtiklerimi gözden geçirmekmiş! Peaah!! "Demir hapı kullanıyorum şekerim, ondan biraz kilo aldım bu aralar," demek varken işin yoksa yediğine içtiğine dikkat et! Hayat hep bu kadar zor olmak zorunda mı? :))

11 yorum:

Adsız dedi ki...

Merhaba,

Geçmiş olsun. Kansızlık, yan etkileri ve demir sürekli yaşamımda yer aldığından bu notunuzu görünce tam yerine gelmişim dedim. Demir ilaçlarının kilo aldırdığına ve iştah açtığına ilişkin bilgileri "mit" olarak değerlendiriyorum. Aksine demir eksilince insan ne yiyeceğini şaşırıyor ve ne yerse yesin eksiği kapatamadığından daha da yemek istiyor. Hamileyken demir iğnesi olmuştum, o ay biraz kilo aldım, ama yediklerime dikkat ederek ideal kiloda hamileliğim bitti ve doğumdan sonra kilo vermem bile gerekmedi. Kilo almaktan korkup doktor verse bile demir ilacı içmeyenlere ileri yaşlarda bu eksikliğin olası yan etkilerinin yanında, o kadar acılı olmasına rağmen "aft"ın lafının bile edilemeyeceğini hatırlatmak istiyorum.
Diş macunu ve Oralmedic konusundaki tavsiyeler için teşekkürler.


Sevgiler
Dilek

Imge dedi ki...

Dilek merhaba,

Hormon ve depresyon ilaçları dışında ilaçların ve vitamin ya da demir gibi takviye niteliğindeki hapların kilo aldırdığına ben de inanmam hiçbir zaman. Amacım sadece bir günah keçisi bulmaktı..:) Ama yine de senin yazdıkların da içime su serpti doğrusu..

Sevgiler..

nymphea dedi ki...

Bu kadar tesadüf olamaz yaa. 4-5 gündür aft acısıyla kıvranıyordum ve bugun cok yakın bi arkadasıma mail atıp ilacın ismini sordum oralmedic dedi. Hatta ekşisözlükteki yorumlarını okuyunca yaa bu kdar acı cekmesem de almasam mı dedim ama vaz gectim. Su içerken bile agrıyo körolası:) Neyse eve geldim sürdüm ilacı, inanılmaz ama aksam yemeğinde hiçbir acı yoktu:)) Bir de üzerine bu yazıyı okudum..Güldüm:P

Imge dedi ki...

Nymphea,

Tüh, geç kalmışım demek ki, benden önce öğrenmişsin Oralmedic'i.. :)
Aman neyse, ne kadar erken kurtulsan kardır, acısının geçtiğine çok sevindim.. Sevgiler..

NzN dedi ki...

Ben yaklaşık 16 yıldır çekerim bu aft belasını.
Zamanında gitmediğim doktor, denemediğim ilaç kalmadı. Etrafımdaki hemen herkes de bilir bu belayı ve duydukları ne varsa konuyla ilgili koşa koşa gelir, anında paylaşırlar.
Zaman içinde ben de pes ettim ve artık ilaç kullanmamaya, yeni doktorlara gitmeyeye karar verdim.
Geçtiğimiz yaz da Oralmedic çıkar çıkmaz yaklaşık 5 -6 kişiden aynı anda haber aldım(ilaç sektöründen çok tanıdık var da !). Koşa koşa gittim eczaneye. Kalmamış. Çok satılıyormuş. İstersem depodan getirtebilirlermiş. İstemez miyim hiç! Hemen dedim kaçtım oradan. Aynı gün geldi ilaç. İlk sürdüğümde yaşadığım acıyı hayatımda henüz yaşamamıştım.Resmen çizgifilmlerde ki yıldızları gördüm. İnanılmaz bir acıydı benim ki . Dengemi kaybettim, nefesim kesildi. Açık yarayı resmen dağladı bu Oralmedic kardeş. Ağrı eşiğim de o kadar düşük değildir hani!
Ama malesef bende sizde gösterdiği etkiyi gösteremedi.İlk gün kurtuldum evet. Ama ertesi gün hafif de olsa acı yine yerindeydi.
En azından birilerinde faydalı olduğunu görmek güzel bi şey.
Bir daha da denemedim ve sanırım denemeyeceğim :)

Imge dedi ki...

NzN,

Umarım faydalı olmuştur bana da. İkinci denemeyi henüz yapmadım (umarım da bir daha hiç yapmam), ama ilk seferindeki etkisi fena değildi. Darısı başına.. Berbat bir şey gerçekten de..

Unknown dedi ki...

MRB bende oralmedic kullandim ve kullanıyorum anında etkili ve aft tan kurtuluş ilacı tek bu içindeki asit ten dolayı biraz yakıyor ama bilmiyorum sizin bahsettiğniz kadar acı çekmedim ( en azından günler ce aci çekmekten iyi)

not NZN hnm sanırım ilacı tam üstüne sürememiş olabilirsiniz bir kez daha deneyin ve tam üstünde en az 10-15 saniye tutun mutlaka etkisini göreceksiniz.... Mehmet

Imge dedi ki...

Mehmet,

Bence de günlerce acı çekmektense kesinlikle çok da olsa bir kez acı çekilebilir. Benim büyük olasılıkla demir eksikliğinden kaynaklanıyormuş aftlarım. 3 ay demir hapı kullandım. Şimdi eskisi kadar olmuyor neyseki.

YASAM dedi ki...

Diş macunu hakkında yorumunuz nedir? Kullanım sonrası fikriniz?
Ben Paradontax isimli bir diş macuu kullanıyorum. Onun dışında birmacun kullanmam halinde aftlarım çoğalıyor. Yazınız sonrası bu macunu da merak ettim. Sonuç nedir?

Imge dedi ki...

YASAM,

Hala son derece memnunum Sensodyne'den. Ve kullanmaya devam ediyorum. Aft sorunum da eskisi kadar berbat durumda değil. Sanırım vücudumdaki ve belki de ruhumdaki (nedeni bilinmeyen her şeyde olduğu için psikolojik de olabilir diyorlardı çünkü) eksiklikleri gidermeyi başardım.

Ama aftların azalmasını diş macununa bağlamıyorum açıkçası. Mutlaka D Vitamini, demir, selenyum, çinko, magnezyum, B 12 seviyelerinizi ölçtürmenizi öneririm. Genellikle bu tür eksikliklerden kaynaklanıyor. Bir de tuzlu fıstık ve cevizin aft oluşturduğuna karar verdim kendim için. Turunçgiller, domates, fazla tuzlu gıdalar afta neden olabilir derler. O yüzden kendi yiyip içtiklerinizi de gözden geçirmenizi öneririm. Sağlıklı günler diliyorum..

Adsız dedi ki...

Ya bu medic kardesten almayi düşünüyorum. (Değil 29 290 olsa alicam.) Ama su acı olayı duraksatti beni :( gerçekten hatrı sayılır derecede bi acimi bu..