Kumbaracı50'de Süper Bir Oyun: O.B.E.B

Cumartesi günü Dido ve Ongun'la buluşarak önce uzun zamandır gitmediğimiz Pano'da bir şeyler yiyip içtik, sonra da süper bir oyuna gittik. Sizlere Altıdan Sonra Tiyatro'dan daha önce de bahsetmiştim. Hatta 444 adlı oyunlarını da şiddetle tavsiye ettiğimi söylemiştim (şu an blogumun sağ üst köşesinde "öneri" bölümünde yer alan afişine, daha sonra ise buraya tıklayarak oyun hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz). Çoğunluğu İTÜ'den mezun mimar ve mühendislerin bir araya gelerek 1999 yılında kurduğu bir grup olan Altıdan Sonra Tiyatro'nun artık sahne aramak gibi bir derdi de kalmamış sayılır, çünkü artık Kumbaracı50'de oynuyorlar.

Yani artık Leb-i Derya'ya gitmek dışında tiyatroya gitmek için de Kumbaracı Yokuşu'na gelmeniz gerekecek. 50 numarada yer alan bu derli toplu mekanın web sayfasında yer alan programını mutlaka inceleyin. Biz şimdiden Ocak ayında iki oyun için daha biletlerimizi aldık. Ve şunu da kesinlikle söyleyebilirim: bundan sonra Altıdan Sonra Tiyatro ve Yiğit Sertdemir adını duyduğum her oyuna gözüm kapalı bilet alırım.

Yiğit Sertdemir, 444, Öldün Duydun mu ve O.B.E.B gibi oyunların yazarı. 444 dışında kalan oyunların aynı zamanda yönetmeni de. Öldün, Duydun Mu oyunu dışındaki oyunlarda oyuncu da. Anlayacağınız on parmağında on marifet biri. Ucundan kenarından okuma ve yazma ile ilgili olan herkesin gıpta ile bakacağından emin olduğum bir metin O.B.E.B'in metni. Ya da 444'teki fikrin yaratıcılığı. Ve son derece ciddi ve önemli konuları ele alırken ve eleştirirken bile koruduğu o eğlenceli anlatım tarzı. Yiğit Sertdemir, favori oyun yazarlarım arasındaki yerini almış bulunuyor. Bu hafta başka bir oyunlarına gittiğimde girişte satılan oyun metinlerinin yer aldığı kitaplardan da almayı düşünüyorum. Oyunları izlemenin dışında metinlerini sonradan bir kez daha okumanın da çok keyifli olacağını düşünüyorum.
O.B.E.B adı üstünde Ortak Bölenlerin En Büyüğü. Yani ortada bir Bölen var. Aslında ortak amaç doğrultusunda hareket eden birçok Bölen var ama ana Bölen'e O.B.E.B diyoruz. O.B.E.B'in elbette bir Bölme Planı bulunuyor. Bunun için de değişik yöntemler kullanıyor. Bir psikolog ve yardımcısı aracılığıyla değişik kişilik gruplarından insanlar üzerinde hedefe yönelik bir Dönüştürme programı yürütülüyor. Bölen'in planları doğrultusunda dönen dönene derken bir süre sonra işler çığırından çıkıyor ve artık dönülemez bir kaosa giriyor. Dönüştürülecek farklı insanların hepsinin kadın olmaları da cabası. Bu kadarını söylemem yeterli olmuştur diye düşünüyorum. 2005 yılında verilen 5.Lions Tiyatro Ödülleri'nde bu oyun ile Yılın En Başarılı Oyun Yazarı Yiğit Sertdemir olurken En Başarılı Kadın Oyuncusu ise Aslı Can Kortan olmuş. Bana sorarsanız oyuncuların hepsi de birbirinden başarılıydı. Ayrıca uzun zamandır bu kadar güldüğümü de hatırlamıyorum.

Biletler için Biletix'e de gerek yok. Arayın Kumbaracı50'yi, Nilgün Hanım'la konuşarak ayırtın yerinizi ve oyun günü biletinizi alarak izleyin bu keyifli oyunu. Böyle bir grupla tanıştıktan sonra yüzünüzde kocaman bir gülümseme ile salondan ayrılırken içinizin geleceğe dair umut ve coşkuyla dolacağını garanti ederim.

Kumbaracı50 Telefonlar:
(212) 243 50 51 / (532) 255 55 80


(Not: Resmi de Kumbaracı50'nin web sayfasından aldım.)

İyi seyirler.

7 yorum:

zeynep dedi ki...

Bu önerini kesinlikle değerlendireceğimdir.

Imge dedi ki...

umarım beğenirsin..:)

Unknown dedi ki...

Ben de değerlendirmek istiyorum ama bu aralar yapacak çok şey birikti :) Dur ben yine yapılacak şeyler listesi hazırlayayım senin bu oyuna da atıfta bulunayım en iyisi :)

Imge dedi ki...

Ata, senin birçok şeye yetişememen çok normal (ki yine de hiç de fena görünmüyorsun buradan bakınca..).. Hatta Nisan'a kadar muafsın! Dinlenme payını da koydum bak..:) Ondan sonra biriktirmek yok ama..:)

Unknown dedi ki...

:) Tamamdır.

NzN dedi ki...

Sonunda oyunu dün görebildim.
Oyunculardan biri yakın arkadaşımın arkadaşı olduğu için bir zamandır peşindeydik bu oyunun.
Hatta biletlerimiz tam da karın deli gibi bastırdığı haftayaydı aslında. Mecburen değiştirmek durumunda kaldık ve dün seyrettik.
Uzun zamandır izlediğim en iyi performanslardan biriydi.
İzlemeye fırsat bulamamış olanlar bence koşa koşa gitsin. Ben bir ara abartım kahkahalar atıyordum.
Ruhum beslendi. Siz de besleyin ruhunuzu derim :)

Imge dedi ki...

NzN,

Demek o kar haftasında gidemediniz.. Olsun ama geç de olsa görmüşsünüz en azından. Beğendiğine çok sevindim..Ben de çok gülmüştüm bu oyunda..:))