Evliliğe Gelinceee!

Perşembe akşamı çok güzel bir oyun izledik Profilo'nun salonlarından birinde. Uzun zamandır takip ettiğim ama ne zaman baksam turnelerine denk geldiğim Tiyatro Dialog'un sahneye koyduğu bu oyunun ilanını geçen hafta gazeteleri karıştırırken gördüm. 9-11 ve 15 Nisan'da Profilo Kültür Merkezi'nde oynanacak oyun için bize uygun gün olan 15 Nisan'a bilet ayırtmak için aradım. Şansımıza dördüncü sırada güzel bir yerde iki kişilik biletin bizi beklediğini ve oyundan bir saat öncesine kadar da bekleyebileceğini öğrendim. Zaten Profilo'nun salonlarını biliyorsanız eğim, rahatlık ve sahne açısından ne kadar güzel olduklarını da biliyorsunuzdur. Yerimize kurulduk ve oyun başladı.

Orta yaşlarını süren, uzun yıllardır evli, kültürlü, eğitimli ve modern bir karı-kocanın evindeyiz. Paul (Can Gürzap) ve Content (Nurseli İdiz) ilişkiler hakkında seminerler veren iki akademisyen. Tatlı bir sıcaklık, samimiyet, sevgi, uzun ve güvenli ilişkilerin verdiği o huzur yayılıyor birbirlerine bakışlarından, aralarında şakalaşmalarından, konuşmalarından. Bakalım evlerine gelen misafirden sonra da bu hoş çift aynı kalabilecek mi?


"Neden kalmasınlar ki?" diye düşünüyorsunuz değil mi? O zaman kimin geleceği hakkında hiçbir fikriniz yok demektir. Nobel ödüllü yazar dostları Nils Sveg ve kızları Katrin'i bekliyorlar. Ama babanın işi çıkınca kız tek başına geliyor ve elbette on yıl önceki sıska ve saçları örgülü kız çocuğundan eser kalmamış! Yirmili yaşların ortasında, son derece güzel ve çekici, fiziği çok düzgün, deyim yerindeyse taş gibi bir İsveçli hatun çıkageliyor Delville çiftiyle kalmaya. Bu genç, güzel, kariyerinde sağlam adımlarla ilerleyen, kararlı genç kadının aklında ise tek bir hedef var: dahi olduğunu düşündüğü Paul Delville'den çocuk yapmak! Özgür zihniyetli bir Kuzey Avrupalı olan Katrin'in Paul ile evlenmek, uzun bir ilişkiye girmek falan gibi beklentileri yok. Evliliği henüz (belki de hiç) düşünmüyor. O yalnızca kendi yaşam tablosuna en uygun çocuğu doğurabilmek için en uygun erkeği seçmeye çalışan bir dişi! Hayatı ruhsuz bir yaşam çizelgesi olarak gören koşum takımlarını donanmış bir halde dört nala koşan hırslı bir kadın. Peki, hayatları evlilik, ilişkiler ve monogami üzerine seminerler vermekle geçen Paul ve Content çifti evlerine yerleşen bu seksi saatli bombadan paçalarını kurtarabilecekler mi? Her şey eskisi gibi olabilecek mi? Bu sıcacık evden yine o tanıdık huzur yayılabilecek mi? Her ikisini de zorlu bir sınavın beklediği kesin!

Yanıtlar için bu oyunu mutlaka izlemeye çalışın derim. Can Gürzap ve Nurseli İdiz için söylenecek pek fazla bir şey olduğunu sanmıyorum. İki usta oyuncunun ustalıklarını izledik sahnede. Bale kökenli Burcu Gül Kazbek ise güzelliğiyle, zarafetiyle ve oyunculuğuyla bizleri adeta büyüledi. Katrin rolüne o kadar gitmişti ki... Çok güleceğiniz bu oyunu Nisan ayında bir kez daha izleme şansınız olacak. 30 Nisan'da Caddebostan Kültür Merkezi'nde sergilenecek oyunun sonraki programını ise Tiyatro Dialog'un web sayfasından takip edebilirsiniz.

Not:

1) Resimleri Tiyatro Dialog'un web sayfasından aldım. Bu arada Can Gürzap'ın kurulmasına öncülük ettiği bir tiyatro grubunun adının "dialog" olarak yazılmasına da şaşırdım; doğrusu "diyalog" değil midir bu kelimenin?

2) Bir de Content karakterinin modernliğine ve serinkanlılığına hayran kaldım diyebilirim. Ben onun yerinde olsam Katrin'in bizim evde misafir kalmak gibi bir şansı olamazdı herhalde! "Hadi evladım, daha sonra babanla birlikte bekleriz, bizim acil bir seminer vermek için Paul Amcanla birlikte Avustralya'ya gitmemiz gerekiyor, kısmet değilmiş artık n'apalım, bir dahaki sefere.. Mümkünse 30 yıl sonra falan!" diyerek kızı sepetler, gitmezse de hanfendi kişiliğimden anında sıyrılarak, kendisini sopayla kovalama yöntemini denerdim diye düşünüyorum!

Hiç yorum yok: