Bugün Başlayan Güzel Bir Sergi

Aşağıda basın tanıtımını göreceğiniz Şahin Paksoy'un Galeri Işık'taki sergisini yolumun Nişantaşı'na düştüğü ilk fırsatta görmeyi düşünüyorum. Sizin de ilginizi çekiyorsa 19 Şubat'a kadar zamanınız olduğunu unutmayın!

ÜNLÜ SANATÇI ŞAHİN PAKSOY,
GALERİ IŞIK TEŞVİKİYE’DE 

Geleneksel kültür öğelerinden beslenerek oluşturduğu özgün uslübuyla, çağdaş resim sanatının değerli isimleri arasında anılan Şahin Paksoy “Resim ve Heykel” sergisiyle 27 Ocak 2011 Perşembe günü Galeri Işık Teşvikiye’ye konuk oluyor. Orta Asya’dan Anadolu’ya, Bizans’tan Osmanlı’ya kadar geleneksel kültür öğelerini kendine has üslubuyla yorumlayan sanatçının resimleri ve resimlerindeki figürlerden hareket ederek yarattığı küçük boyutlu figüratif heykelleri, 19 Şubat 2011 Cumartesi gününe kadar Galeri Işık Teşvikiye’de görülebilir.


Osmanlı minyatürleri, Bizans ikonaları ve Selçuklu halıları gibi kültürel öğelerden beslenen Şahin Paksoy, resimlerinden yola çıkarak oluşturduğu küçük boyutlu heykelleriyle geleneksel Anadolu halkının yaşam değerlerini ve yaşama biçimlerini işlerinde en ince biçimde yeniden üretiyor. Sanatçının figüratif temelli ve çoğu zaman mizahi bir bakış açısı ile yarattığı eserlerinde öykücü bir yaklaşım dikkat çekiyor.

Şahin Paksoy Hakkında

26 Şubat 1952 tarihinde Adana-Ceyhan’da dünyaya gelen Şahin Paksoy, ilk orta ve lise öğrenimini Adana’da tamamladı. 1973–1980 yılları arasında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Seramik Bölümü’nde eğitim gördü. İlk sergisini 1980 yılında İstanbul’da Galata Sanat Galerisi’nde açan sanatçı, bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışında pek çok kişisel ve karma sergi gerçekleştirdi.

Hiç yorum yok: