Fazıl Say İstanbul Senfonisi YOYOM TV'de!

YOYOM TV diye klasik müzik konserleri yayınlayan, yayın akışında müzik belgeselleri olan genç, yenilikçi bir müzik kanalının olduğunu biliyor muydunuz? Ve onların Fazıl Say İstanbul Senfonisi Türkiye Prömiyeri Konseri'nin çekimini gerçekleştirdiklerini? Bilmiyor olabilirsiniz; ben de bilmiyordum ama YOYOM TV Yayın Koordinatörü Simge Perçin'den gelen e-posta ile öğrendim. Ve böyle güzel işler yapmaya çalışan dinamik, heyecanlı ve yenilikçi bir ekibin varlığından haberdar olduğuma çok memnun oldum.
YOYOM TV ile tanışmak ve Fazıl Say'ın bu müthiş İstanbul Senfonisi'ni kaçıranlar veya yeniden izlemek isteyenler için güzel bir haberim var. 25 Ocak Salı 21:30’da sadece YOYOM TV üyelerine özel bir gösterim yapılacak. Bu muhteşem konseri izlemek için YOYOM TV’ye ücretsiz üye olmanız yeterli.

Gerçek İstanbul’un hayallerindeki, geçmişteki İstanbul olduğunu söyleyen Say’ın eseri Nostalji, Tarikat, Sultan Ahmet Camii, Hoş Giyimli Genç Kızlar Adalar Vapuru’nda, Haydarpaşa Garı’ndan Anadolu’ya Gidenler Üzerine, Alem Gecesi ve Final olarak yedi bölümden oluşuyor.

Senelerdir izlediğimiz orkestra konserlerinin görsel kalitesinde, izleyenin konser salonundaymış gibi hissetmesini sağlayacak bir konser kaydının gerekli olduğunu düşünen YOYOM TV ekibi, ülkemizde pek ciddiye alınmayan konser prodüksiyonu ve yönetmenliği adına da “bir ilki” gerçekleşmiş. Yoyo Prodüksiyon, HD formatında, 22 açıdan çekilen konserin kaydı esnasında eser partisyonlarını takip ederek kameramanlarını yönlendirmiş. Bu şekilde kamera hareketlerinin eserin müzikal cümleleriyle senkronizasyonu sağlanmış ve konser müzikal bir hikaye anlatımı gözetilerek kurgulanmış.

"Yaşasın! Bu ülkede emek verilerek güzel işler de yapılıyor demek!" dedirttikleri için YOYOM TV ekibine şimdiden tebrik ve teşekkürlerimi iletiyorum. Yarın 21:30'u da heyecanla bekliyorum. Bence siz de kaçırmayın!

3 yorum:

exhorder dedi ki...

fazıl say değerli bir sanatçımızdır, üstelik ateist.

Imge dedi ki...

Ateistliği ya da inanıyorsa neye inandığı beni ilgilendirmez, ama değerli bir sanatçı olması ilgilendirir. O yüzden iyi ki var böyle bir sanatçımız diyorum. Bu arada Nicola Tesla şöyle demiş: "Kutsal kitapları okuyup anlamayan dindar, okuyup anlayan ateist olur." O yüzden ateist olması da kuvvetle muhtemel..:)

exhorder dedi ki...

katılıyorum..