Bloguma Dokunma!!


Digiturk'un maç yayını bazı bloglardan yapılıyormuş diye blogspot.com'u kapatma kararı çıkartmışlar. Nasıl bir ülkede yaşıyoruz yahu! Uyanır uyanmaz habere bak!

Blog arşivime not düşeyim ben de:

Yıl 2011, Türkiye..
Uyandığımda gördüm ki pek çok blog gibi benim de blogum kapanmış, "çok mantıklı" sebebinden de az önce bahsettim. Bizim muhteşem sistemimize göre işler hâlâ böyle işliyor işte. Atatürk'e hakaret videosu görüp Youtube'u komple kapatıp rahat ediyoruz mesela. Bu da onlardan biri işte. Bir pardon bile demeden açacaklar elbette ama sonra yine aynı şeyi yapmayacaklarını bilemiyoruz. Çünkü sistemi düzeltmekle ilgilenen pek yok bu ülkede. Böylesi daha kolay nasılsa.. Aç-kapa-aç-kapa-sonra bir ara Internet'i komple kapa, olsun bitsin! Ne uğraşacaksın herkesin ne dediğiyle!

Neyse. "Bloguma Dokunma" Facebook protesto grubu için buraya tık tık. Ama kime yazıyorum ben acaba?! Sesim geliyor mu??

19 yorum:

Nesobaby dedi ki...

İmge'cim tepkimizi nereye göstersek ?Biz de digiturkümüzü mü kapatsak ne yapsak? Gidip o blogları kapatacaklarına bizi de onların yanında yakıyorlar . Ülkemizi yaşanmaz hale getirmeye çalışıyorlar getirdikleri saçma sapan yasaklarla

Dışavurum dedi ki...

Sesini duyuyorum, ben de bağırarak kınıyorum yasakçı zihniyeti!

Imge dedi ki...

Nesobaby,

Geçen sefer destek@digiturk.com.tr e-mail adresine belli bir yazılı metin göndermiştik ve onlar da "iletişim özgürlüğünü kısıtlamayı elbette istemeyiz, ama biz korsan yayın yapanları kapatın dedik sulh ceza mahkemesi hepsini kapattı" falan gibi tek tek herkese cevap maili yollamışlardı. Bu kez durum daha farklı gibi geldi bana.. Kendi grup şirketleri olan Superonline ve Turkcell blogspot'u komple kapatmış, ama TTnet henüz açık! Yani bu sefer sansüre kendileri başlamışlar gibi görünüyor. Yine de yukarıdaki mail adresine şikayetlerimizi yazabiliriz bence de. Üyelik kapatmak çok mantıklı mı bilmiyorum. O konuda topluca hareket edilebilir mi? Superonline ve Turkcell üyeliklerimizi de mi iptal edeceğiz o zaman? Vs vs. Sanki ilk etapta Digitürk'e şikayetlerimizi iletsek daha iyi olabilir gibi.. Sonra duruma göre bakarız tabii..

Sedacım,

Kesinlikle kınıyoruz! Neso'ya yazdığım gibi destek@digiturk.com.tr mail adresine şikayetlerimizi göndermeliyiz bence..

Zeugma dedi ki...

DNS ayarlarımı değiştirmiştim ben, o yüzden anlayamadım.Sesini duydum. İlk senden öğrendim..
Olayı şiddetle kınıyorum. Hangi çağda yaşıyoruz?????

Bu yazının linkini bloguma koydum...
Teşekkürler Imge...

Nesobaby dedi ki...

Yok aslinda onlar direk kapattirmislar ya kokten cozum yani
Biz de direk bu yola gitsek nasil olurmus gorsunler
Aslinda herkes mesaj atsa elbet birileri mahkemeye gider uygulamadaki yanlisi duzelttirir
Umarim :)
Okudugum kadari ile herkes wordpress 'ten bir isim aliyor
Biz ne yapsak yedekleme olayina mi girsek ? Ben de cok bilirim ya :) Siz onlem aldiniz mi kizlar?

Mehtap dedi ki...

Bende sizlerden öğrendim ve şok yaşadım yine İmgeciğim.Bende kınıyorum.Çözüm yolu bulmak yerine,sorun oluyorlar maalesef.ben yedekleme yaparım ama yeni bir adresle uğraşmak istemiyorum.Görüşmek üzere.Herşey gönlümüzce olsun inşaallah.sevgilerimle...

Imge dedi ki...

Zeugma,

"Ben girebiliyorum, o yüzden beni ilgilendirmez" demeyip her zamanki gibi duyarlı bir yaklaşım gösterdiğin için çok teşekkürler. Sevgilerimle..

Nesobaby,

Ben blogu "dışa aktar" yaparak yedekledim ama 700 yazılık bir yedeği ne yaparım hiç bilmiyorum! Zaten birkaç güne seve seve açacaklar!! O yüzden sen bilirsin. Ama Wordpress'e blog taşıyanların durumunu pek anlamsız buluyorum. Wordpress kapanınca nereye taşınacaklar merak ediyorum. Önemli olan keyfi yasağa karşı çıkmak değil mi?

Mehtap,

Ben artık büyük şoklar yaşamıyorum bu ülkede! Ama giderek daha büyük öfke ve sinir patlamaları yaşıyorum! Umarım akıl-mantık dahilinde işler yapıldığını da görürüz bir gün..

Sevgiler..

Zeugma dedi ki...

Rica ederim. Asıl sen böyle durumlarda çok duyarlı davranıyorsun sevgili İmge..

Az önce CNN Turk'te Webrazzi'nin kurucusu Arda Bey konuşuyordu bu olayı.Sandığımızdan daha berbat bir durum bu. Esefle izledim :(
Bir de ben DNS ayarlarımı yenilemek zorunda kaldım yine.
Çünkü akşamüstü 2 saat kadar giremedim hiçbir bloga.İnsan o zaman daha çok anlıyor durumun berbatlığını.

Ve bu ayarları değiştirmeyi bilmeyen ya da DNS numarası görmek isteyen varsa ''BURAYA''tıklayabilirler.Eski postlardan birine şematik olarak açıkladım..

Sevgilerimle..

Imge dedi ki...

CNNTürk'teki programı ben de izledim. Sorulması gereken sorular açısından Cüneyt Özdemir'i de çok yetersiz buldum. Bir de o programdan çıkardığım sonuca göre acilen bir Google yetkilisinden de açıklama duymamız gerekiyor bence. Digitürk hukuk müşaviri, Google'ın isterse korsan siteleri kapatabileceğini ama yapmadığını ısrarla söyledi çünkü.

Bu arada ben de yazımda ve Facebook'ta DNS ayarlarını değiştirme postuna link veriyorum şimdi.

Sevgiler.

ewo dedi ki...

Arkadaslar tepkiler çok haklı ancak adres yanlış. Farklı mecralarda Digiturk'un ilgili blogların kapatılmasını istediği ancak Google ve Turk Telekom'un bunun yerine belli bir Ip'ye bağlı tüm blogspot kullanıcılarını kapattığı bilgisi mevcut. Evet eylemsiz kalmamalıyız ancak sorumluluk sahibi bloger'lar olarak tepkimizi doğru adres etmeliyiz...

Imge dedi ki...

Ewo haklısın.. Digitürk dün CNNTurk'te bugün de CNBC-E'de üst düzey yetkilileri ile açıklamalarda bulundu ama Google'dan (ya da Telekom'dan ya da devletin herhangi bir sorumlusundan) henüz ses yok. Bence onların da açıklama yapmaları ve çözüm sunmaları gerekiyor. Sonuçta Blogger onların sunduğu hizmetlerden biri. Bu kayıtsızlık da düşündürücü.

İzler ve Yansımalar dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.
İzler ve Yansımalar dedi ki...

Sevgili İmge,

Yaşadığımız bu durumu bende şiddetle kınıyorum...

Çözüm bu olmamalı!
Duyarlılığınız için çok teşekkür ederim...

Imge dedi ki...

Er ya da geç düzeltilecek bu durum ama geçici değil kalıcı yasal değişiklikler yapılarak düzeltilmesini diliyorum. Yoksa bir dahaki sefere yine aynı şeyi yaşayabiliriz.. Sevgiler.

Yazmak Keyiftir dedi ki...

Ben standart kullanıcı seviyesinden bakıyorum olaya. Zaten yapmak istedikleride bu. Sinsice bekleyip en ufak mazerette beline vurmak.
Standart bir kullanıcı için blog bile üst düzey entellektüel bir platform iken DNS ayarlarını nasıl yapacak. DNS ayarlarını yapmak için neden bir arzu duysun. Zira bu seferki kapatma eyleminin teknik alt yapısı direkt blogger a yönelik. Bundan öncekinde youtube te bu işin içindeydi ve insanlar DNS ayarlarını youtube için düzeltmişlerdi. Bu seferki öyle değil. Halen kullanılmakta olan DNS ler ile youtube e giriliyor. Öyleyse insanlar niye blog için düzeltsinlerki ? Kasım 2010 ve 28 Aralık 2010 tarihinden bu yana blogger türkiye de zaten kapatılmaya başlanmıştı niye o zaman kimse hop oturup hop kalkmadıki ?. 28 Aralıktan bu yana özel domain isimli blogger arkadaşlar engelleniyordu.
Biz bir kurumsal çatı altında bedel ödeyerek bir araya gelmediğimiz için bizi böyle dar alanlarda yakalayıp boğazlıyorlar. Aslında Google buna sonuç olarak ücretsiz verilen bir hizmet olarak bakıyor. Amacı daha fazla kaynak arama yapabilmek.
Şu anda yarım günde bir OpenDNS adreslerini değiştiriyorlar. Ben bugün kullandığım iki tanesinin kapandığına bizzat şahit oldum. OpenDNS te ücretsiz bir hizmet. Bu adreslerde bitebilir. Yamalı bohça bu yükü ne kadar taşır ? O da soru işareti. Ben bu seferki yasağın farklı olduğuna inandığım için yazıları çoktan yedeklemeye başladım...
Umarım yanılırım, sevgiyle...

Yazmak Keyiftir dedi ki...

Eklemeyi unuttum, bilişim camiasında bir konu daha konuşuluyor. Gizli izlenme verilerine göre WordPress içinde bir açık yer kolluyorlar. Bu da benim kulağıma son kaçanlardan. Zira WordPress geçen sene amerikada bir gecede 70000 kullanıcının tüm kayıtlarını sildi.
İsterseniz arattırarak okuyabilirsiniz..

Imge dedi ki...

Ali Bey,

Sondan başlayayım isterseniz. Wordpress'e blog taşıma olayını başından beri anlamsız buluyorum zaten. Öncelikle bunu yapmak, Blogger'ın kapatılışını sessizce kabullenmek ve asıl soruna karşı çıkmamak demektir bana göre. Çünkü bu uygulama değiştirmediği sürece birkaç ay sonra bir Wordpress kullanıcısının yaptığı bir densizlik yüzünden tüm Wordpress kapatılabilir.

İlk yazdıklarınıza gelince. Açıkçası "Kasım ve Aralık 2010'da Blogger'ın kapatılmaya başlandığı" gibi bir durumu hatırlayamadım ben. Ama ne olursa olsun artık Türkiye'deki blog camiası (yazar ve okur olarak) da milyonlarla ifade edildiği için ve YouTube tepkileri de halen unutulmadığından bu kapatılma olayının da dikkatleri çekeceğini düşünüyorum. Ya da buna inanmak istiyorum belki de!

Google konusuna gelince, bu olaydaki yaklaşımını zaten çok zayıf buldum. Dediğiniz gibi bu da Blogger hizmetinin ücretsiz olmasından kaynaklanan bir tutumsa zaten çok yazık. Bence bizim hukuk sistemimizin bu alandaki eksikliği ile Digitürk ve Google'ın "Amaaan, kim takar blogları!" yaklaşımı birleşince bu hale düştük. Ama düzeltileceğine eminim. Ve sanki bu kez daha anlamlı bir çözüm bulunacak gibi geliyor bana. Umarım öyle olur.

Sevgilerimle.

Yazmak Keyiftir dedi ki...

İmge Hanım !
Herşeyden önce cevap için teşekkürler.
Çok fazla dolanmadan açıklamak gerekirse;
1-Biz blogger a bir bedel ödemiyoruz, Google da devlete vergi.
Bu durumda maalesef hukuken hiç bir hakkımız olamıyor.
Bir de bu hadisede muhatab devlet değil telif hakkı ihlalinden dolayı DİGİTÜRK muhatabımız kanunen. Fakat bizler kararı bir üst mahkemeye taşıyabilecek kanuni taraflar değiliz.
Yani ben sizi bana karşı bir sözünüzden mahkemeye verip tüm blogger ı kapattırabilirdim örneğiyle açıklayabilirdim. Tabii benim gücüm yetmezdi de DIGITURK un ilişkileri bu seviyeye taşıyabiliyor. DIGITURK kendini haklı göstermek için yaptığı açıklamaların altında şu var;
GOOGLE diyorlarki, yönetimi bir süreliğine bize bırak biz bu maç görüntülerini yayınlayanları engelleyelim.
GOOGLE gibi bir dev de böyle bir şeye müsaade etmiyor. Anlayacağınız bir had bildirme savaşı. DIGITÜRK tüm teknik imkanlarıyla DNS Open ve IP lere saldırdığı için elden bir şey gelmiyor.
Acıdırki biz binada yaşayan böcekler gibiyiz. Vaziyet bu denli acı ne yazıkki.
Bizler hak sahibi değiliz anlayacağınız. GOOGLE Çin den aynı buna benzer bir konuyla başlayan bir hadiseden ötürü çıktı. Şimdi bir Çinli bir kelime arayabilmek için resmen mee liyor. Eğer böyle bir şey olursa bir çok insan işini ekmeğini kaybeder. İş bu denli sakat.
Bizim sadece vatandaş bazında temsil hakkını Cumhurbaşkanı tutuyor. O bir şey yapar mı bilinmez ?

Imge dedi ki...

Ali Bey,

Bizleri binadaki böceklere benzetip, çözümü de Cumhurbaşkanına bağladığınıza göre konu kapanmıştır sanırım..:) Neyse, umarım durum bu kadar umutsuz değildir.