Eğlenceli Bir Sergi: Turkeyland

İş Bankası Kibele Sanat Galerisi, Mevlut Akyıldız'ın Turkeyland adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. 16 Nisan'a kadar gezilebilecek bu sergiyi bence kaçırmayın, çünkü resimlerin hepsi birbirinden eğlenceli. Aşağıda "adı üstünde" olan resimlerinden birkaç tanesini görebilirsiniz.


Hiciv geleneğinin önde gelen isimlerinden olan sanatçı, modern hayatın kaotik ve çelişkilerle dolu akışına eğlenceli bir üslup getirmiş. Resimlerinin ana malzemesi "insan" ve geneline ise "güleriz ağlanacak halimize’’ düşüncesi hakim. 80’li yıllardan bu yana eserlerinde arabesk olgusuna, kitsch’e, popüler ve sokak kültürüne yer veren Mevlut Akyıldız, özellikle erkek egemen toplumun kadına bakışını tatlı-sert üslubuyla gözler önüne seriyor. Aslında pek çok açıdan "zamansız," yani her dönem gündemde olan ve eskimeyecek, konuları ele aldığını görüyoruz. Resimlerindeki insan figürleri ise ağırlıklı olarak esmer, orta yaşlı ve bıyıklı  erkekler ve erkeğin "mezesi" konumundaki dolgun kadınlardan oluşuyor. Resimlerin isimleri de çok esprili. "Annelerimizin anlattığı masallarla büyüdük, haliyle hayal gücümüz gelişti," diyen Akyıldız resimlerine isim seçerken atasözlerinden de yararlanmış. Mesela aşağıdaki kolajda gördüğünüz uçaklı tablonun adı "Şeyh Uçmaz, Müritleri Uçurur". Hemen yanındaki "O Duruşa Bir Vuruş Kaç Kuruş!" Altta solda yer alan resmin adı "Dost Başa, Düşman Ayağa, Aysel Cüzdana Bakar" ve sağdakinin adı ise "On Dönüm Bostan Yan Gel Yat Osman." :)Tuval resimleri dışında cam altı resimleri ve mini heykelcikleri de bulunan sanatçının güncel ile gelenekseli, trajik ile komiği birleştirmeye çalıştığı görülüyor. 1956 doğumlu ve 40'ın üzerinde sergi açmış olan sanatçının web sayfasından daha detaylı bilgi edinebilir, çalışmalarıyla ilgili görsellere bakabilirsiniz.

Bu arada bu sergiyi gezerken gördüğüm kilolu figürler bana biraz Botero'yu anımsatmıştı. Onun kilolu insan seçme nedeninin renkleri daha geniş alanlarda kullanabilmekle ilintili olduğunu o sergide öğrenmiştik. Mevlut Akyıldız ise Hürriyet Keyif ekindeki bir röportajında "Piknik tipler hayata daha mutlu, daha eğlenceli bakıyorlar. Zannediyorum bu yüzden kilolu kadınlar seçiyorum," demiş. Daha bir sürü resim çekmişim ama burası için bu kadarı yeter. Zamparalık hikayeleri, mucizevi balık avları, seksen günde devri alem, 23 Nisan, 19 Mayıs ve daha pek çoğu için 16 Nisan'a kadar İş Kuleleri'ne uğramayı unutmayın. Sergi, pazar ve pazartesi günleri hariç, her gün 10.00-19.00 saatleri arasında görülebilir.

Tamam, peki, gitmeden bir resim daha paylaşayım sizinle. Aşağıdaki tabloda resmedilen şahsı tanıdınız mı? :)


Tablolara bakarken yüzünüzde oluşacak gülümsemeyi şimdiden görür gibiyim. :) İyi gezmeler...

Hiç yorum yok: