Bugün N'apıyoruz?


Özgür bir yaşam sürmenin hakkı olduğunu düşünen herkesin yapması gerektiğini yapıyoruz. Devletin size "sabah 8'de kalk, bugün elbise giy, vitamin al, o arkadaşınla görüşme, dışarıda çok dolaşma, spora gitme, akşam eve geç kalma, al bu kitabı oku, öyle değil ama notlar alarak oku, çok kahve içtin bugün daha fazla içme, dur bir yatak odana bakayım her şey yolunda mı (!), vs vs..." demesinin  hiç de normal olmadığını düşünüyorsunuz değil mi? Peki, sınırsız Internet dünyasının ne kadarından yararlanıp ne kadarından yararlanamayacağınıza karar vermesine nasıl ses çıkarmıyorsunuz? Gerçek hayatta çocuklarınızı da kendinizi de zaten kendiniz korumuyor musunuz? Sanal hayatta da aynısını yapabileceğinizi biliyorsunuz. O zaman bunu öyle düşünmeyenlere de açık açık söylemeniz gerekmez mi?

Uzun zamandır Internet kullanıcısıyım ve Internet'in hiçbir zararını değil aksine çok yararını gördüm. İşimle ilgili çok fazla araştırma yapmam gerektiği için Internet'i kullanıyorum. İletişim amaçlı kullanıyorum. Bilgi almak için kullanıyorum. Bu sayfadan pek çok konudaki deneyimlerimi paylaşmak için Internet'i kullanıyorum. Benim gibi sayfalar hazırlayan insanların deneyimlerinden bir şeyler öğrenmek için Internet'i kullanıyorum. Eğlence için kullanıyorum. Paylaşım için kullanıyorum. Dünyaya ulaşabilmek için kullanıyorum. Keyfim için kullanıyorum. Kim benim keyfimin kahyası olabilir ki?

"Internet üzerinden dolandırıldı", "Facebook'ta tanıştığı genç tarafından bıçaklandı", "Chat odasında başlayan aşk intiharla son buldu" türünden üçüncü sayfa haberleriyle pompalanmaya çalışılan Internet düşmanlığına ve Internet'in sadece erkek/kadın bulmak için girilen tuhaf bir ortam gibi yansıtılmasına da kimse kanmasın (diyeceğim ama kime diyorum!). Internet yokken de bu haberler vardı, olmaya da devam edecek. Çünkü buradaki asıl dikkat edilmesi gereken nokta o haberlerdeki kurbanların aklı, fikri, yetiştirilme tarzı, gördüğü baskı, vs gibi çok çeşitli ve onlara özel özelliklerdir. Yani o kişi Internet olmasa da sokağa çıktığında kandırılacaktır, mahalle pazarında tanıştığı adama kaçıp bıçaklanacaktır, falan filan.

Nasıl ki bir apartman dairesini çok farklı amaçlarla (ev, iş yeri, vakıf merkezi, hücre evi, depo, vs.) kullanabilirseniz Internet'i de çok farklı amaçlarla kullanabilirsiniz. Olumlu amaçlarla kullanırsanız gelişir, zenginleşirsiniz. Olumsuz amaçlarınızın sonuçları da olumsuz olacaktır. Yasa dışı faaliyetler için kullanıyorsanız, hukuki sonuçlarına katlanırsınız. Ancak fiilen olumsuz amaçlar için kullanma olasılığı var diye tüm kullanıcıların sıra dayağına çekilmesi neden?

İşte bu ve buna benzer düşünceler içinde olanlarla birlikte 15 Mayıs Pazar günü saat 14:00'te birçok şehirde "Internetime Dokunma" yürüyüşü yapılacak. İstanbul'da olanlarla Taksim'de görüşürüz.

Not: Heberler'de de bu konu ele alınmış bu arada. Bir göz atmanızı öneririm. Çok güzel olmuş! Burada.

Hiç yorum yok: