Kes-Yapıştır Kolaj Sergisi

Galeri İlayda, 8 Haziran - 31 Agustos tarihleri arasında “Kes-Yapıştır” adlı kolaj sanatını merkeze alan bir “ilk” sergiye kapılarını açıyor. 

 Bir grup sergisinin ötesinde, kolaj sanatına bir saygı duruşu yapan “Kes-Yapıştır” başlıklı sergi farklı kuşak ve disiplinlerden; Baysan Yüksel, Damla Özdemir, Gamze Taşdan, Hüseyin Rüstemoğlu, Muharrem Çetin, Neslihan Koyuncu, Özge Enginoz, Rafet Arslan ve Sezgi Kuttaş’ı bir araya getiriyor. 

“Kes-Yapıştır”, yüzyılı aşkın zamandır modern sanatın en önemli estetik ifade araçlarından “kolaj”’ı merkezine alarak; ülkemiz sanatında çok irdelenmemiş bir sanata dair açığı kapatmaya da adım atıyor. 

Baysan Yüksel; illüstrasyon ile kolaj sanatını yan yana getiren sanatçı, kişisel hikayelerini yaratıcı medyumları iç içe getirerek anlatıyor ve güncel bir kolaj dilini yokluyor. 


Damla Özdemir; kolajla yarattığı portreleri üst üste bindirdiği ahşap yüzeyler üzerinde ustaca yan yana getiriyor ve oluşturduğu her katmanı oya gibi işliyor. 


Gamze Taşdan; klasik kolaj geleneğine selam gönderen işlerinde, günümüze dair moda, reklam ve mimari imgelerden renkli bir dünya yaratıyor.Hüseyin Rüstemoğlu; bireyin modern toplumda yaşadığı izolasyon halini, beden üzerinden şiirsel bir dil ile kolaj/resimlerine aktarıyor.Muharrem Çetin; çok parçalı yüzeyler oluşturarak renkli üslubu ile kolaj üzerinden afiş sanatına da göz kırpıyor.Neslihan Koyuncu; çizim ve resmi kullanarak, günümüzün popüler medyumu kumaştan kestiği/diktiği parçaları yan yana getirip farklı portre denemeleri sunuyor. 


Özge Enginoz; kağıt üzerine asetat yapıştırarak beden’den mitolojiye geniş yelpazede görsel malzemeyi başarı ile yan yana getiriyor ve yer yer soyut sanata yaklaşan deneylere soyunuyor. 


Rafet Arslan; farklı disiplinleri /medyumları iç içe sokarak, “mutant sanat” adını verdiği yapıtları üreten sanatçı; ülkemizde kolaj sanatının inatçı üreticisi olarak ta biliniyor. 


Sezgi Kuttaş; çok farklı, zengin malzemeleri yan yana getirerek yaratıcı hayvan portrelerinden oluşan serisini izleyici ile paylaşıyor.Güncel sanatın olanca renkli, yaratıcı, genç ve yenilikçi yapıtlarını yan yana getiren “Kes-Yapıştır” sergimize yaz boyunca tüm sanatseverleri bekleriz.


Ayrıntılı Bilgi için;

İlgili: Şenay Şen
Adres: Hüsrev Gerede Cad. No:37 Teşvikiye
Tel :0.212.227 92 92
Web: www.galleryilayda.com
e-mail: ilayda@galleryilayda.com

Galeri Pazar günleri hariç, her gün 10:00 ile 19 :00 arasında açıktır. Altında ve karşısında otopark mevcuttur.

2 yorum:

havziş dedi ki...

en yakın arkadaşım facebookta duvarımda 'Seni de böyle sergilerde görmek nasip olur inşallah bebeğim :) ' diyerek linkinizi paylaşmış ve bu beni çok heyecanlandırdı:)) kolaj sergileri tabiki bana çok uzak olsa da kendi çapımda birşeyler yapıyorum kolaj adı altında ve inanılmaz keyif alıyorum bundan. 'imgeleme'yi yeni yeni takip etmeye başladım ve çooook sevdim :))

Imge dedi ki...

Havziş,

Ben de İmgeleme'yi sevdiğine çooook sevindim..:) Uzun soluklu bir takip olmasını diliyorum. Ayrıca arkadaşına da katılıyorum, umarım en kısa zamanda senin sergilerinin de haberini duyururum blogdan.:) Sevgiler..